10 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам, День вшанування пам’яті жертв фашизму та Міжнародний день гінекологічного здоров’я; в Україні – День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості та День танкістів. За церковним календарем вшановують пам’ять святителів Петра і Павла.

Всесвітній день запобігання самогубствам. Дата була встановлена 2003 року за ініціативи Міжнародної асоціації щодо запобіганню самогубств. Основною її метою є звернення уваги суспільства і влади на цю важливу проблему. За словами директора ВООЗ трагедію можна попередити. За статистикою ВООЗ від самогубств гине набагато більше людей в світі, ніж від збройних конфліктів чи воєн.

День вшанування пам’яті жертв фашизму. Дата була створена 1962 року, а число вибрали не випадково. Саме у вересні світ згадує дві важливі події, які пов’язані з Другою світовою війною — її початок та завершення. В цю дату згадують солдат різних національностей, мирних мешканців, які не вижили під час бомбардувань чи померли від хвороб, спричинених Другою світовою війною. Україна є однією з тих країн, які зазнали найбільших втрат.

Міжнародний день гінекологічного здоров’я. Свято започаткувала 2001 року Кет Меззілла, яка вилікувалася від онкологічного захворювання піхви і вирішила підтримувати всіх жінок, які зіштовхнулися зі схожою проблемою. Мета свята — підвищувати обізнаність людей щодо гінекологічних проблем і звертати увагу влади країн світу на значущість жіночого здоров’я для майбутнього нації.

День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України. Видобувати нафту в промислових масштабах в нашій країні почали ще в XVIII столітті, а вже на початку XX століття на закарпатських родовищах видобували близько 2 млн. тон нафти.

День танкістів України. Професійне свято щороку припадає на другу неділю вересня. Його було створено президентським указом 1997 року. Вперше танки побачили світ 1916 року під час бойових дій на Соммі завдяки англійцям.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Гонконг, КНР – Національний день вчителя
  • Гондурас – Національний день дитини
  • Гібралтар – Державна свято

Цього дня у світі:

  • 1856 — закінчення Кримської війни, поразка Російської імперії коаліції Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства.
  • 1919 — на Паризькій мирній конференції укладено Сен-Жерменський договір, який визнавав право Румунії на Буковину, Чехословаччини — на Закарпаття, а також суверенітет Антанти над Галичиною; Австро-Угорщина припинила своє існування.
  • 1920 — прийнята конституція Австрійської Республіки, згідно з якою країна стала “союзною державою” з правами широкої автономії.
  • 1941 — у в’язницях Києва радянськими спецслужбами без вироку суду розстріляно всіх в’язнів.
  • 1943 — біля села Новий Загорів бійці УПА дали бій переважаючим силам німців.
  • 1989 — Угорщина відкрила свої західні кордони для біженців зі Східної Німеччини, що ознаменувало перший прорив “берлінської стіни”.
  • 1993 — Кабінет Міністрів України ухвалив постанову “Про вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні у 1932—1933 роках”.
  • 2001 — масове отруєння метанолом у Пярну (Естонія), яке спричинило загибель 68 осіб.

Яке сьогодні церковне свято:

10 вересня в церковному календарі – день пам’яті святителів Петра і Павла. Вони були єпископами Нікейськими, які жили у IX столітті і постраждали за віру в Христа за часів правління царя Лева Ісаверяніна. Святий Петро захищав істину віру від іконоборців, які стали дуже поширеними в той час. Достеменно відомо, що йому написав чотири листи святий Феодор Студит. На жаль, про життя Павла, який сповідував християнство в Нікеї не збереглося жодних відомостей.

Прикмети:

  • У лісі багато горобини — осінь буде похмурою, а зима суворою
  • Мала кількість горобини на деревах вказує на суху осінь та пізню зиму
  • Вірили, якщо зібрати цього дня горобину, то вона захистить від застуди та нечистої сили

Традиції:

  • Традиційно на осіннього Петра і Павла зривали гілочки горобини, вішали їх під дах будинку. Це, на думку наших предків, допомагало захиститися від злих сил і позбавити себе та домашню худобу хвороб в осінній період.
  • Також існувало повір’я, що цього дня потрібно слухати своє серце, а не розум, тобто піддатися голосу інтуїції.

Іменини сьогодні святкують:

Арсеній, Опанас, Анатолій, Веніамін, Георгій, Григорій, Денис, Юхим, Захар, Іларіон, Ігнатій, Іосиф, Кас’ян, Лаврентій, Лук’ян, Леонтій, Макар, Нестор, Павло, Сидір, Федір, Руслан, Ганна.

У Запоріжжі внаслідок російського удару загинуло двоє людей, серед яких 14-річна дівчина. Ще дев’ятеро осіб отримали поранення.

NASA запустило “додаток щотижневих досягнень” для своїх співробітників, який дозволить відстежувати їхню продуктивність. Це є частиною зусиль агентства виконати одну з вимог Ілона Маска щодо ефективності роботи уряду.

Сьогодні, 21 березня бюджетний комітет Німеччини погодив виділення додаткових 3 млрд євро на військову допомогу Україні після того, як майбутній канцлер Фрідріх Мерц ухвалив реформи, спрямовані на збільшення інвестицій в оборонну сферу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 березня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 124 бойових зіткнення.

Уряд Великої Британії уклав угоду з ірландською компанією Thales на виробництво понад 5 тисяч протитанкових керованих ракет для України.