11 квітня – роковини смерті Леоніда Бикова: біографія та творчий спадок актора

Джерело: Букви

Сьогодні, 11 квітня, – 45-ті роковини з дня смерті українського актора, кінорежисера, сценариста, народного артиста УРСР Леоніда Бикова.

Леонід Биков народився 12 грудня 1928 року в селі Знам’янка (зараз у складі смт Черкаське) Слов’янського району. Коли йому був рік, родина переїхала до Краматорська, де й минули його дитинство і юність.

У віці десяти років Биков вперше став режисером вистави та навіть зіграв головну роль у казці “За щучим велінням”. У дитинстві мріяв стати льотчиком, але не пройшов відбір на навчання.

Леонід Биков з сім’єю

Під час Другої світової війни у жовтні 1941 року разом з сім’єю був евакуйований до м. Барнаул. Після повернення до Краматорська вступив до машинобудівного технікуму, де вчився у 1944—1945 роках, але не закінчив його.

Биков вступив на українське відділення акторського факультету Харківського театрального інституту, який закінчив у 1951 році. У 1951-1960 роках – актор Харківського державного академічного театру імені Т. Шевченка. У театрі розпочалася його акторська кар’єра.

Фото з відкритих джерел

Зокрема роль матроса Паллади у виставі “Загибель ескадри” стала дебютною на театральній сцені. Потім у 1952 році була роль Павки Корчагіна у “Як гартувалась сталь”, Москателя у комедії “З коханням не жартують”. Биков на сцені театру зіграв понад 20 ролей – головних, другорядних і навіть без слів (“Не називаючи прізвищ”, “Роки блукань”, “Людина шукає щастя”, “Вулиця трьох солов’їв, 17”, “Коли цвіте акація”, “В пошуках радості” тощо).

Фото з відкритих джерел

У 1960—1969 роках поєднував акторську та режисерську діяльність у кіностудії “Ленфільм”, а з 1969 – актор і режисер кіностудії імені Довженка. Також виступив автором сценарію сатиричного кіножурналу “Ґніт”.

Фото з відкритих джерел

У кіно свою першу роль він зіграв у 1952 році на “Ленфільмі” – у фільмі “Переможці”, потім зіграв Сашка у фільмі Київської студії “Доля Марини”. Наступну роль він отримав у фільмі “Приборкувачка тигрів”, де зіграв Петю Мокіна. У 1955 році – головна роль у фільмі “Максим Перепелиця”.

Фото з відкритих джерел

Серед найкращих ролей Леоніда Бикова в кіно вважаються Богатирьов (“Дорога моя людина”, 1958), Акішин (“Добровольці”, 1958), танкіст (“Травневі зірки”, 1959), Альошка (“Альошкіна любов”, 1960), Гаркуша (“На семи вітрах”, 1962).

Фото з відкритих джерел

Наприкінці 60-х років разом з Євгеном Онопрієнком і Олександром Сацьким створив сценарій фільму про льотчиків, який довго не пропускала цензура, через його “негероїчність”. Після “довгого очікування, в 1973 році, Биков зняв “В бій ідуть лише “старі”. У цій картині актор зіграв головну роль, прототипом якої став цілий ряд радянських льотчиків Другої світової війни, і в першу чергу, Віталій Попков. У 1976 році знято ще один фільм — “Ати-бати, йшли солдати”.

Фото з відкритих джерел

Примітно, що Биков особисто виконував всі трюки у фільмах.

У 1958 році отримав звання Заслужений артист УРСР, а в 1974 році – Народний артист Української РСР.

Леонід Биков трагічно загинув у автомобільній катастрофі на 47-му кілометрі траси “Мінськ-Київ” 11 квітня 1979 року.

Актор повертався зі своєї дачі під Києвом. Режисер був за кермом власної “Волги”. Попереду нього рухався трактор з мотокультиватором, і Биков вирішив його об’їхати. Однак при обгоні сталося зіткнення із зустрічною вантажівкою. Удар був такої сили, що вантажівка проломила праву стійку “Волги” і врізалася передніми колесами в салон. Від отриманих травм Биков загинув на місці. Йому було 50 років.

Фото з відкритих джерел

Невдовзі після загибелі з’явився лист-прощання, який він нібито написав друзям за декілька днів до смерті:

“Ніколи і нікому не вірте, що я “наклав на себе руки”. Просто, якщо це трапиться, знайте, що я зносився… Ніяких оркестрів. Без цирку, званого почестями. Ніяких надгробних промов, а то я встану і піду: вийде конфуз… нехай хлопці заспівають “Журавлі”, “Сергійка з Малої Бронної”, “Бери шинель” та “День Перемоги” і все. Вони не відмовлять. А потім нехай 2-га ескадрилья “вріже” “Смуглянку” від початку і до кінця. Дуже шкодую, що нічого не встиг зробити путнього. Ви помітили, що режисер я не за дипломом, а за покликанням? Навіть свій похорон режисую?! О дає! Дякую і прощайте!”

Утім, донька Мар’яна розповіла, що цей лист написано за три роки до загибелі. Леонід тоді переніс інфаркт і вирішив скласти “заповіт”.

Цікаві факти

1. У четвертому класі Леонід Биков підготував свою першу виставу “Таня – революціонерка”. Вхід коштував десять копійок, і за отримані кошти маленькі актори потім купили лимонад та печиво.

2. У свої 15 років він кілька разів намагався втекти на фронт, але його щоразу відловлювали та повертали додому. Тоді він прийшов до військкомату і заявив, що йому вже 18 років. Бикова швидко викрили та знову відправили додому. Але він спробував знову – цього разу в льотне училище в Ойрот-Туре. І знову керівництво навчального закладу не оцінило, що Леонід приписав собі в документах кілька років. Його відрахували.

Фото з відкритих джерел

3.​ За словами однокурсниці Леоніда Бикова, Світлани Чібісової, під час вступу до Харківського театрального університету актор був у яскравій картатій сорочці. “Привертали увагу також його добре окреслені великі губи, ніс “качечкою”, очі з пустотливою хитринкою і красивий кучерявий чуб”. Тому, коли Биков оголосив, що читатиме “Гамлета” Шекспіра, зала вибухнула “гомеричним сміхом”. Під час монологу “Бути чи не бути” не стримували сміху вже і самі представники екзаменаційної комісії.

4. Биков грав на багатьох музичних інструментах, добре співав та професійно танцював.

5. У фільмі “У бій ідуть лише “старі” особисто керував літаком, його підготували за півгодини. Навіть виконав “бочку” – поворот літака на 360 градусів навколо горизонтальної осі.

Фото з відкритих джерел

6. На сьомому всесоюзному кінофестивалі в Баку в 1974 році були представлені фільми Василя Шукшина “Калина червона” і Леоніда Бикова “У бій ідуть лише “старі”. Після виходу на екрани “Калина червона” стала лідером прокату, а посадовці кіно робили все, щоб стрічка не виграла цей фестиваль. Тоді Биков відмовився брати участь в кінофестивалі й перемогу здобув Шукшин.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.