14 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
14 серпня відзначається Всесвітній день ящірки. За церковним календарем сьогодні свято Медового Спасу або Маковія.
Всесвітній день ящірки. Історія виникнення цього свята невідома, однак побутує думка, що ініціатором його створення була група любителів дикої природи, вчених та герпетологів. Вони хотіли змінити погану думку суспільства про ящірок.
Ящірки — одна з найбільших за чисельністю груп наземних хребетних. Відомо близько 6000 видів плазунів, які ведуть наземний спосіб життя. Деякі мешкають на землі, інші на деревах. Відрізняються вони розміром, забарвленням тощо. Найбільшою ящіркою на Землі є комодський варан. Довжина деяких представників сягає 3 метрів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Пакистан – Національне свято Ісламської Республіки Пакистан. День Незалежності
Цього дня у світі:
- 1385 – португальці розбили кастильців у битві при Алжубарроті; укладено Кревську унію — угоду між Королівством Польським і Великим князівством Литовським, яка передбачала об’єднання цих країн в єдину державу.
- 1457 — надруковано першу книгу, дата виходу у світ якої точно відома (близько 3 років після Йогана Ґутенберґа).
- 1687 — козацькі полки і московське військо повернулися з невдалого Кримського походу.
- 1775 — (за іншими даними 3 серпня) Катерина ІІ видала імператорський маніфест, який офіційно ліквідував запорізьке козацтво.
- 1880 — закінчено спорудження знаменитого собору в Кельні (будову розпочато 1248 року).
- 1916 — в ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австро-угорської армії проти російських військ.
- 1919 — частини 2-го корпусу Української Галицької Армії, женучи перед собою Таращанську бригаду червоних Василя Боженка, здобули Старокостянтинів.
- 1936 — на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбулись змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади.
- 1947 — Пакистан та Індія здобувають незалежність від Великої Британії опівночі. Пакистан святкує цю подію 14 серпня, Індія — 15 серпня.
- 1971 — проголошено незалежність Бахрейну.
- 1980 — на Ленінській верфі у Гданську (Польська Народна Республіка) під проводом Леха Валенси 17000 робітників починають страйк, що став початком демократизації Польщі і повалення комуністичного уряду Ярузельського.
- 1992 — розпочався грузино-абхазький конфлікт.
- 2013 — сотні вбитих і тисячі поранених в Каїрі після розгону силовиками таборів протестувальників проти військового перевороту.
Яке сьогодні церковне свято:
14 серпня в церковному календарі – Медовий Спас або Маковія. Маковія вшановує пам’ять мучеників Макавеїв, за що і отримало таку назву. Це було сім братів та їхня мама Соломія. Це була подія Старого Заповіту, яка трапилася приблизно 166 року до Різдва Христового. Тоді в Ізраїлі правив язичник Антиох Єпіфан. Він переслідував всіх християн.
Брати та їхня мати сповідували християнство, за що були схоплені, катовані та вбиті. Сім’я Макавеїв стала символом віри в Господа і стійкості.
Прикмети:
- Ще можна помітити цвіт кульбаб — до теплої осені
- Вже немає квітів троянди — чекайте на швидкий прихід холодів
- Малина в лісі велика — пора вже сіяти озимі
- Погода на Маковія показує, якою вона буде 28 серпня
- Олені заходять у воду — в річках вже купатися не можна
- На вулиці сильний вітер — зима буде сніжною та холодною
Традиції:
- За традицією на Медовий Спас люди йдуть до церкви і освячують баночки з медом, фрукти, овочі. Також робили спеціальні букети-обереги з маківок, польових квітів, які також освячували.
- Серпень в наших предків вважався місяцем щедрості та нового урожаю.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Дмитро, Леонтій, Тимофій, Федір, Софія.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 13 серпня.
14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.
Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.