2 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
2 лютого відзначається Всесвітній день богопосвяченого життя, Всесвітній день водно-болотних угідь, День Бабака та Всесвітній день укулеле. За церковним календарем – Стрітення Господнє.
Всесвітній день богопосвяченого життя. Це свято встановив Папа Римський Іван Павло II 1997 року, щоб наголосити на значенні богопосвяченого життя в Католицькій Церкві та в усьому християнському світі.
Всесвітній день укулеле. Це неофіційне міжнародне свято, присвячене популярному музичному інструменту – укулеле. Укулеле – це маленька чотириструнна гітара, яка походить із Гаваїв. Вона має м’яке, дзвінке звучання і проста у навчанні, тому здобула величезну популярність у всьому світі. Інструмент з’явився на Гаваях наприкінці XIX століття, але його корені походять від португальської брагіньї.
Всесвітній день водно-болотних угідь. Це екологічне свято було засноване 1997 року на честь підписання Рамсарської конвенції (1971 рік), яка спрямована на збереження та раціональне використання водно-болотних екосистем.
День Бабака. Це традиційне народне свято, пов’язане з передбаченням приходу весни за поведінкою бабака, який виходить із нори. Свято має коріння в європейських традиціях, зокрема у німецькому Дні Борсука, коли люди спостерігали за поведінкою тварини, щоб передбачити зміну сезонів. Емігранти перенесли цю традицію до Північної Америки, замінивши борсука на бабака. День Бабака – це веселий спосіб відслідковувати зміну сезонів, хоча його прогнози більше традиційні, ніж наукові.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Азербайджан – День молоді
- Естонія – День укладання Тартуського мирного договору
- Іспанія – Діва Марія Канделярійська (Канарські острови)
- Філіппіни – День конституції
Цього дня у світі:
- 962 — Оттон став першим імператором Священної Римської імперії з Саксонської династії.
- 1274 — у Флоренції сталася перша зустріч Данте й Беатріче, чий образ протягом всього життя надихав творця “Божественної комедії”.
- 1536 — на західному березі річки Ла-Плата, на південь від річки Парана, іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю Аргентини.
- 1556 — у Центральному Китаї (провінції Шаньсі, Шеньсі і Хенань) стався наймасштабніший з усіх зареєстрованих на планеті землетрусів — загинуло близько 820 тисяч людей.
- 1558 — заснування Єнського університету.
- 1653 — селище Новий Амстердам набуло статусу міста. Сьогодні воно відоме як Нью-Йорк.
- 1656 — освячений Кафедральний собор Мехіко, один з найбільших і найдавніших у Латинській Америці.
- 1676 — Іоанн III коронований як Король Речі Посполитої.
- 1823 — у Венеції відбулася прем’єра опери Россіні “Семираміда”.
- 1841 — перша згадка про “День Бабака”.
- 1848 — підписаний договір Гвадалупе-Ідальго, за яким закінчувалась Американо-мексиканська війна, а Мексика поступалася Штатам 1,36 млн км² території в обмін на 15 млн доларів.
- 1852 — у Лондоні на Фліт-стріт відкрився перший громадський туалет.
- 1852 — у Парижі відбулася прем’єра “Дами з камеліями” Александра Дюма (сина).
- 1863 — Семюел Клеменс вперше підписався як Марк Твен.
- 1870 — агентство Reuters, підписавши угоди з двома іншими агентствами, вперше в історії створила всесвітню інформаційну мережу.
- 1892 — у Намеокі (Іллінойс, США) відбулася найдовша в історії зустріч з боксу (між Гаррі Шарпом і Френком Кросбі).
- 1912 — Фредерік Лоу стрибнув з парашутом зі статуї Свободи.
- 1913 — у Нью-Йорку відкритий Grand Central Terminal, найбільший залізничний вокзал світу.
- 1914 — вийшов у прокат перший фільм із Чарлі Чапліном, “Заробляючи на життя”.
- 1920 — на Бродвеї відбулася прем’єра п’єси Юджина О’Ніла “За обрієм” (Пулітцерівська премія з драматургії).
- 1922 — у Парижі у день 40-річчя автора накладом 1000 примірників опубліковано роман Джеймса Джойса “Улісс”.
- 1924 — Велика Британія встановила дипломатичні відносини з Радянським Союзом.
- 1932 — нарком постачання СРСР Анастас Мікоян видав наказ про створення постійного запасу хліба в Закавказзі в кількості 2 млн пудів пшениці і 2 млн пудів кукурудзи за рахунок України і Кубані — предтеча Голодомору в Україні та на Кубані.
- 1935 — вперше у судовій практиці використано детектор брехні (Портедж, Вісконсин).
- 1940 — відбувся дебют американського естрадного співака Френка Сінатри.
- 1943 — завершилася одна з ключових битв ІІ Світової війни. Радянські війська завдали поразки німецьким військам під Сталінградом
- 1945 — диверсійно-розвідувальна група УПА висадила в повітря блокпост залізничної станції “Тисменищани” та каркас дерев’яного мосту на ділянці Калуш — Рожнятів, Станіславської області. Пошкоджено лінію зв’язку
- 1959 — загибель туристичної групи Дятлова на Північному Уралі, що породила численні версії.
- 1970 — у Мюнхені уперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.
- 1986 — в Індії відбулася зустріч Папи Римського Івана Павла II з Далай-ламою.
- 1999 — на передньому фасаді універмагу “Україна” в Києві вивісили найбільшу у світі (на той час) зовнішню рекламу — панно шампуню “Орґанікс” (126,5×17 м).
- 2009 — у Зімбабве пройшла деномінація зімбабвійського долара за курсом 1 000 000 000 000 : 1.
Яке сьогодні церковне свято:
2 лютого в церковному календарі – Стрітення Господнє. Стрітення Господнє – це одне з дванадцяти головних християнських свят, яке символізує зустріч (стрітення) людства з Богом.
Стрітення Господнє пов’язане з євангельською подією, коли Діва Марія та Йосиф принесли немовля Ісуса до Єрусалимського храму на сороковий день після народження. За юдейським законом, кожна первісткова дитина чоловічої статі мала бути посвячена Богові. У храмі їх зустрів праведний Симеон, якому було передбачено, що він не помре, доки не побачить Спасителя. Узявши Ісуса на руки, він виголосив свою знамениту молитву: “Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром; бо побачили очі мої спасіння Твоє” (Лк. 2:29-30). Також у храмі була пророчиця Анна, яка славила Бога й розповідала про Ісуса як про Месію.
Це свято символізує зустріч Старого й Нового Завіту, а також людства з Богом. Симеон і Анна уособлюють очікування народу на прихід Спасителя. Ісус приходить у світ як Світло для язичників і слава Ізраїля.
Прикмети:
- Відлига на Стрітення — весна буде теплою
- Сніг пішов в обід — до багатого урожаю зерна
- Сильна хуртовина — весна прийде пізно і буде дуже холодною
- Сильний вітер вказує, що вродить багато фруктів
Традиції:
- Цього дня віряни обов’язково йдуть до храму, де відбувається освячення свічок. Здавна вважається, що “стрітенська свічка” захищає оселю від грому, блискавок, бурь та негараздів.
- Також священники освячують воду, яка має особливу силу та використовується для зцілення та очищення.
- Віряни моляться про захист і благословення на рік.
Іменини сьогодні святкують:
Василь.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 1 лютого.
2 лютого відзначається Всесвітній день богопосвяченого життя, Всесвітній день водно-болотних угідь, День Бабака та Всесвітній день укулеле. За церковним календарем – Стрітення Господнє.
За даними синоптиків, у неділю, 2 лютого, в низці областей України очікуються опади у вигляді мокрого снігу, подекуди – ожеледиця.
У Повітряних силах ЗСУ продемонстрували траєкторію руху керованої авіабомби, випущеної росіянами по інтернату в Суджі на Курщині.
Президент Володимир Зеленський заявив, що порушення санкцій проти Росії іншими країнами повинно розглядатися як акт співучасті у війні проти України.
Внаслідок російського обстрілу 31 січня в історичному центрі Одеси були пошкоджені 19 будівель у зоні ЮНЕСКО.