21 квітня – День народження Єлизавети ІІ: підбірка цікавих фактів про королеву та Україну

Джерело: Букви
21 квітня 1926 народилася королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II.
Британська монархиня правила країною понад сім десятиліть.
8 вересня 2022 року у віці 96 років Єлизавета ІІ відійшла у вічність.
Єлизавета ІІ в часи Другої світової війни
Друга Світова війна розпочалася, коли принцесі Єлизаветі було тринадцять років. Її разом з молодшою сестрою Маргарет було евакуйовано до Віндзору.

Фото з відкритих джерел
У 1940-му 14-річна принцеса Єлизавета вперше виступила по радіо у передачі “Дитячий час” зі зверненням до дітей, які постраждали від війни.
“Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим доблесним морякам, солдатам і льотчикам, і ми також намагаємося нести свою частку небезпеки й печалі війни. Ми знаємо, кожен з нас, що зрештою все буде добре”, — сказала вона.
У 1945 році Єлизавета приєдналася до Жіночої допоміжної територіальної служби, де вивчилася на водія та стала лейтенанткою Елізабет Віндзор. Це стало першим випадком в історії королівської родини, коли жінка служила у військовому підрозділі.

Фото з відкритих джерел
Цікаві факти про королеву та Україну
1. Єлизавета походить з європейської монаршої династії Ягеллонів. Тож вона була далекою родичкою українського короля Русі Льва Даниловича.

Фото з відкритих джерел
2. У 1984 році королева відвідала скансен “Село україно-канадської культурної спадщини” неподалік Едмонтона (Альберта) у Канаді. Село відтворює життя й побут першопрохідців у регіоні, у ньому демонструється побут українців Канади між 1892–1930 роками: автентичні хати й домівки українських колоністів-першопоселенців було перевезено з околиць у музей і поетапно реставровано відповідно епосі початку XX сторіччя.

Фото з відкритих джерел
3. 17 жовтня 2005 року у Лондоні королева Єлизавета II вручила тодішньому президентові України Віктору Ющенку нагороду “Чатем Хаус” за вагомий внесок у розвиток міжнародних відносин.
4. Під час відкриття нової сесії британського парламенту в травні 2016 року королева назвала серед пріоритетів для свого уряду, зокрема, і розв’язання конфлікту в Україні.
5. У березні 2022 року 95-річна королева Великої Британії Єлизавета II пожертвувала кошти Комітету з надзвичайних ситуацій у зв’язку з війною в Україні, розв’язаною Росією. Про яку саме суму йдеться, не відомо.
6. У травні 2022 року королева Великої Британії з’явилася на публіці у вбранні кольору українського прапора, чим засвідчила підтримку України у її боротьбі з російською агресією.

Фото з відкритих джерел
7. У травні цього ж року у зверненні королеви Великої Британії Єлизавети на церемонії відкриття парламенту країни згадано Україну.
“У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України”, – йшлося у зверненні британської королеви, яке вперше зачитав принц Чарльз.
8. Влітку 2022 року королева Єлизавета зробила виняток та прийняла в подарунок українського капелюха. До цього монархиня користувалася послугами лише персонального стиліста капелюхів.
Головний убір в ніжно-блакитних відтінках прибув до Королівства на День Незалежності України 2022. Передати його допомогли україно-британські дипломати, пані посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.

Фото з відкритих джерел
Створив капелюх український дизайнер Руслан Багінський.
Королівське життя
Єлизавета II стала першою монархинею Великої Британії, чию коронацію, на її прохання, транслювали по телебаченню. Церемонія відбулася 2 червня 1953 року. Також церемонія лунала по радіо.
Королева любила тварин — особливо коней та собак. Щорічно Єлизавета ІІ відвідувала королівські кінні перегони, зібрання та змагання вершників.
Також Єлизавета II полюбляла шотландські кантрі-танці. Щороку під час свого перебування в замку Балморал у Шотландії королева влаштовувала танці для сусідів, співробітників маєтку і замку, а також членів місцевої громади.
- Останні моменти королеви Єлизавети ІІ були записані її старшим співробітником у надзвичайній і глибоко зворушливій записці, яку вперше оприлюднили у ЗМІ.
У гнізді лелек Грицика та Одарки, за яким ведеться онлайн-спостереження в Національному природному парку “Пирятинський” на Полтавщині, вилупилися всі п’ятеро пташенят. Про це Суспільному повідомив науковий співробітник парку Анатолій Подобайло.
У Дніпрі поліція встановлює підлітків, які на мобільний телефон знімали чоловіка, що потрапив у воду в кар’єрі на житловому масиві Червоний Камінь, і згодом загинув. Тіло чоловіка без ознак життя виявили місцеві мешканці 10 травня поблизу кафе “Учан Су” й повідомили правоохоронців.
За інформацією польського радіо RMF FM, до підпалу великого торговельного центру Marywilska 44 у Варшаві, який стався 12 травня, причетна організована злочинна група з щонайменше восьми осіб. Польські слідчі вважають, що йдеться про акт диверсії, виконаний на замовлення російських спецслужб. Двоє підозрюваних — громадяни України, яким уже офіційно висунуто обвинувачення.
Військовослужбовець 3 Інтернаціонального легіону оборони України Silver Dog з першого погляду складає враження справжньої живої “машини смерті” із гостросюжетних фільмів та викликає єдину думку: “Як добре, що він на нашому боці!” І хоча бойовий досвід легіонера свідчить, що це враження зовсім не оманливе, Silver Dog дуже глибока та різностороння особистість.
Xiaomi знову у центрі скандалу — цього разу через обурення власників електромобіля SU7 Ultra. У понеділок акції компанії на біржі в Гонконзі впали на 5,7% після повідомлень про масове невдоволення покупців, які вважають, що стали жертвами оманливої реклами.