28 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 січня відзначається Європейський день захисту даних, День відкриття Антарктиди; в Україні – День затвердження державного прапора. За церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Єфрема Сирина.
Європейський день захисту даних. Свято з’явилося 2006 року, а підставою для закріплення цієї дати стало підписання конвенції відповідного змісту (1981 року).
День відкриття Антарктиди. Відбулося це 1820 року. В Антарктиді немає постійного людського населення, але саме тут міститься близько 70% прісної води на планеті.
День затвердження Державного Прапора. Саме цього дня 1992 року Верховна Рада України офіційно затвердила синьо-жовтий стяг як державний прапор України.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Вірменія – День армії
Цього дня у світі:
- 98 — Римським імператор стає Марк Ульпій Траян
- 1077 — папа Римський Григорій VII взяв гору над німецьким королем і монархом Священної Римської імперії Генріхом IV у конфлікті, що завершилося “ходінням до Каносси”
- 1820 — російська експедиція на кораблях “Схід” та “Мирний” під командуванням Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарева відкрила Антарктиду.
- 1855 — по Панамській залізниці від Атлантичного до Тихого океану пройшов перший локомотив.
- 1919 — у Чехословаччині засновано Університет Масарика.
- 1871 — після чотиримісячної облоги Парижа французи капітулювали у війні з Пруссією.
- 1920 — засновано Іспанський іноземний легіон.
- 1920 — виставою В. Винниченка “Гріх” у Вінниці відкрився Український драмтеатр імені Івана Франка (тепер Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
- 1921 — у Парижі відкритий символічний монумент Невідомому солдату (пам’ятник воїнам, загиблим у Першій світовій війні) у вигляді Тріумфальної арки
- 1929 — у Відні відбувся Перший конгрес українських націоналістів, на якому оголошено про створення ОУН та обрано її керівництво. Головою ОУН обрано Євгена Коновальця.
- 1935 — Ісландія стала першою західною державою, яка легалізувала медичні аборти.
- 1958 — компанія Lego запатентувала вигляд деталей конструктора.
- 1986 — через 73 секунди після старту, який транслювався в прямому телеефірі, над мисом Канаверал вибухнув американський космічний човник “Челленджер”
- 1990 — у Бухаресті відбулися продемократичні демонстрації з вимогами усунення всіх колишніх комуністів від влади та звільнення тимчасового президента Румунії Ілієску з його посади.
- 1992 — національний синьо-жовтий стяг Верховною Радою України затверджено Державним Прапором України.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Італією.
- 2002 — у фіналі Кубка чемпіонів Співдружності футболісти київського “Динамо” обіграли московський “Спартак” з рахунком 4:3.
- 2003 — у ході зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про українсько-російський державний кордон.
- 2010 — тодішній президент України Віктор Ющенко указом про вшановування учасників боротьби за незалежність України у XX ст. визнав воїнів УПА учасниками боротьби за незалежність України.
Яке сьогодні церковне свято:
28 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Єфрема Сирина. Народився він у Месопотамії та змалечку виховувався у повазі до Бога. В ранньому віці пішов до пустелі і там почав вести чернечий спосіб життя. За це Господь наділив Єфрема премудрістю. Було це за часів правління Костянтина Великого і Єфрем дожив до імператора Феодосія Великого. За своє життя зміг здійснити багато богоугодних справ.
Прикмети:
- Сильний вітер до дощового і холодного літа
- Ліс почорнів — чекайте на відлигу
- Небо потемніло — буде відлига
- Птахи почали низько літати — до похолодання
Традиції:
- В народі цей день називали Єфрем Вітродуй.
- Також наші предки вшановували будинкового. Вважалося, що жодна оселя не може обійтися без цього духа. Цього дня його намагалися “задобрити”, щоб він не бешкетував.
Іменини сьогодні святкують:
Юхим, Георгій, Охрім, Ісак, Володимир, Яків, Палладій, Юрій.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 27 січня.
Український журналіст-розслідувач, редактор проєкту “Наші гроші”, Юрій Ніколов зауважив, що Сполучені Штати відправляють до Ізраїлю систему протиповітряної оборони Thaad, а також сотню своїх військових для її обслуговування. Водночас власні військові бази країни нині можуть стати мішенню для ворожих безпілотників.
Господарський суд міста Києва постановив стягнути 8,6 млн грн з військової частини на користь ТОВ “Інтер” через збитки, отримані в результаті вибухів на військових складах у Чернігівській області у 2018 році. Суд визнав Міноборони відповідальним за небезпечне зберігання боєприпасів, що призвели до пожежі на підприємстві.
13 жовтня командувач Сухопутних військ Олександр Павлюк поінформував, що за тиждень Силам оборони вдалося ліквідувати 8460 російських військових. Окрім того, оборонці знищили вісім систем ППО й 414 БпЛА.
Станом на 12 жовтня Силам оборони України вдається стримувати наступ російських військ та досягати певних успіхів.
У ніч проти 13 жовтня три російські регіони зазнали атаки близько 13 безпілотників.