29 вересня – День пам’яті жертв Бабиного Яру
Джерело: Букви
У 1941 році впродовж двох днів, 29-30 вересня, в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл беззбройного цивільного населення.
Вперше жертв Бабиного Яру вшанували в 1991 році. Тоді на місце трагедії в Києві приїхав президент США Джордж Буш-старший. У 2007 році на місці трагедії було відкрито Національний історико-меморіальний заповідник Бабин Яр.
Що таке Бабин Яр
Бабин Яр – це урочище в північній частині Києва, яке стало місцем наймасовіших розстрілів євреїв у Другій світовій війні. Розстріли проводилися з 1941 по 1943 роки, під час окупації нацистами Києва.
Точна кількість жертв Бабиного Яру невідома. Згідно з даними істориків, тоді розстріляли від 70 до 150 тисяч осіб. Серед убитих були не тільки євреї, а й військовополонені радянські солдати і звичайні мешканці Києва. Також нацисти знищували членів ОУН. Зокрема, в Бабиному Яру була розстріляна українська поетеса Олена Теліга з чоловіком.
За час розстрілів врятуватися вдалося лише 29 людям.
Історія Бабиного Яру
Бабин Яр був визначений місцем масового вбивства євреїв 26 вересня 1941 року. Перший і наймасовіший розстріл був призначений на 29 вересня.
По всій столиці були розклеєні листівки:
“Наказується всім євреям міста Києва та околиць зібратися в понеділок дня 29 вересня 1941 року о 8 ранку при вул. Мельника-Доктеровський (біля кладовища). Всі повинні взяти з собою документи, гроші, білизну та інше. Хто не підкориться цьому розпорядженню буде розстріляний.”
При цьому мету збору нацисти не оголошували. Містом ширилися чутки, що євреїв збираються евакуювати.
По прибуттю на місце у євреїв та інших жертв спершу забирали цінні речі, а потім наказували проходити до південно-східного відрогу Бабиного Яру, де і проводилися розстріли. За 29-30 вересня 1941 року було розстріляно 33 771 особу (без урахування дітей до 3 років).
Ще кілька масових розстрілів проводилося протягом жовтня. Біля урочища було відкрито Сирецький концентраційний табір, в якому загинуло близько 25 тисяч осіб. У березні 1942 року нацисти в Бабиному Яру стратили понад 600 членів ОУН. Розстріли тривали до 1943 року, поки німецькі війська не покинули Київ.
- У ніч з 28 на 29 липня російські окупанти підірвали барак в колонії Оленівки (на території окупованої Донеччини) з українськими полоненими – захисниками Маріуполя.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що 7 листопада прибуде до Угорщини для участі у саміті Європейської політичної спільноти на запрошення прем’єр-міністра Віктора Орбана.
Станом на 16:00 середи, 6 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті зросла до 99. Найгарячіше зараз на Покровському та Курахівському напрямках.
Кандидат у президенти від Республіканської партії США Дональд Трамп став 47-м президентом Сполучених Штатів.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський назвав головну причину початку української операції на території Курської області РФ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 листопада. Загалом, від початку цієї доби відбулося 131 бойове зіткнення.