4 березня – 76-та річниця від дня народження Володимира Івасюка

Джерело: Букви
4 березня 1949 року народився автор пісень “Червона рута”, “Водограй” та “Я піду в далекі гори”, український композитор Володимир Івасюк.
Біографія Володимира Івасюка
Народився Івасюк в місті Кіцмань Чернівецької області в родині учителів. Навчався у музичній школі, а в загальноосвітній — створив дівочий вокальний ансамбль “Буковинка”.
1966 року родина переїхала до Чернівців, де Володимир вступив до Чернівецького державного медичного інституту, звідки його першого ж дня відрахували через випадок з пам’ятником Леніна. За два місяці до закінчення школи, Івасюк з однокласниками випадково скинули бюст Леніна у Кіцмані.
Так Івасюк пішов працювати на завод “Легмаш”, де керував хором. Згодом поновив навчання у виші і долучився до ансамблю пісні й танцю “Трембіта”, де грав на скрипці.
Разом з ансамблем “Карпати” Володимир виконав пісню “Я піду в далекі гори” у 1968 році. Через 2 роки композитор створив пісні “Червона рута” й “Водограй”, які вперше пролунали у телепрограмі “Камертон доброго настрою”. Згодом пісні почав виконувати ансамбль Левка Дутковського “Смерічка”, в якому співали Назарій Яремчук і Василь Зінкевич.
У 1971 році відбулася прем’єра фільму “Червона рута”, де пролунало багато пісень Івасюка.
У 1972 році Івасюк перевівся до Львівського медичного інституту. Тоді пісні композитора виконав ансамбль “Смерічка” у Львівському театрі імені Заньковецької. Також Володимир навчався на композиторському відділенні Львівської консерваторії. Згодом вийшов фільм “Пісня завжди з нами”, в якому Софія Ротару заспівала 6 композицій Володимира Івасюка.
У 1977 році композитор презентував платівку-гіганта “Пісні Володимира Івасюка виконує Софія Ротару” та збірку треків “Моя пісня”. Через рік Володимир переміг на конкурсі композиторів-студентів консерваторій у Москві. Зокрема, йому вручили дипломи II ступеня за “Сюїту-варіації для камерного оркестру” та “Баладу про Віктора Хара”.
24 квітня 1979 року за телефонним викликом вийшов з дому і більше не повернувся.
18 травня тіло Івасюка випадково знайшли в Брюховицькому лісі під Львовом. За версією слідства, Володимир ще не набув душевної рівноваги після лікування у Львівській обласній психіатричній лікарні й покінчив життя самогубством. Також існує версія, що композитора вбили агенти КДБ, тому що протягом останніх років життя Івасюка переслідували, допитували та звільняли з роботи.
Точна дата смерті невідома. 22 травня відбувся похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі.
Цікаві факти про композитора
- Хлопчика назвали Володимиром – на честь батькових улюблених поетів Сосюри та Cамійленка.
- Майбутній композитор мав закінчити школу із золотою медаллю, але в десятому класі міліція відкрила “Справу Володимира Івасюка” після того, як він з друзями випадково скинули гіпсовий бюст Леніна.
- Саме це завадило Івасюку стати студентом Чернівецького медичного інституту попри відмінно здані вступні іспити. Хтось доніс про “справу” і 31 серпня 1966 року замість студентського квитка Івасюк його чекали звинувачення, що він “нечесним шляхом пробрався у лави радянських студентів” і наказ про виключення.
- Багато пісень Володимир Івасюк писав під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх до репертуару. Попри це пісні Івасюка перемагали на багатьох конкурсах в СРСР та за кордоном.
- Телевізійні фільми “Червона рута” та “Пісня завжди з нами” принесли Івасюкові велику популярність, хоча це призвело до виключення його з консерваторії через пропуски. Для поновлення Івасюк звернувся до психіатричної клінік, оскільки це була єдина змога отримати “виправдання” пропускам.
- Влада спробувала видати смерть Івасюка за самогубство. В газетах заборонили друкувати некрологи і співчуття рідним Івасюка. В день похорон саме на цей час скрізь були призначені комсомольські та партійні збори з обов’язковою явкою, були вказівки із загрозою виключення та звільнення з роботи.
Хіти Володимира Івасюка
“Червона рута”
“Пісня буде поміж нас”
“Водограй”
“Залишені квіти”
“Гай, зелений гай”
“Стожари”
- У Чернівцях на 81-му році життя померла лікарка Марія Марчук (Соколовська), відома як близька подруга композитора Володимира Івасюка. Саме їй він присвятив свою легендарну пісню “Червона рута”.
Сполучені Штати готують для Саудівської Аравії пакет постачання озброєнь на понад 100 мільярдів доларів, підтверджують шість обізнаних джерел. Оголошення очікується під час запланованого візиту Дональда Трампа до королівства у травні.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
24 квітня у Дніпровському районному суді обрали запобіжний захід усім чотирьом підліткам, котрі побили військового у столичному Гідропарку. Так, троє 17-річних перебуватимуть під цілодобовим домашнім арештом, тоді як 15-річного відправили під нічний домашній арешт до 19 червня.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.