4 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями та Міжнародний день людського братерства. За церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Миколи Студеного.
Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями. Подія була створена 2000 року під час проведення Всесвітнього саміту з боротьби проти раку, що відбувався в Парижі.
Міжнародний день людського братерства. Було запроваджено Генеральною асамблеєю ООН 2020 року. Співавторами свята виступили 34 країни-члени ООН, а його головна мета полягає в тому, щоб налагодити і сприяти діалогу між різними культурними та релігійними громадами.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- США (Каліфорнія і Міссурі) – День Рози Паркс
- Шрі-Ланка – День Незалежності
Цього дня у світі:
- 960 — на престол зійшов Чжао Куан’їнь, перший імператор китайської династії Сун.
- 1690 — собор Російської православної церкви наклав анафему “хлібопоклонницькій єресі” й на релігійні твори українських авторів Петра Могили, Кирила Ставровецького, Іоаникія Галятовського, Лазара Барановича, Антіна Радивиловського, Єпіфанія Славинецького.
- 1703 — в Едо 47 самураїв-ронінів вчинили сепуку після сповненої ними помсти за смерть свого сюзерена.
- 1708 — перше виконання кантати Йоганна Себастьяна Баха Gott ist mein König (BWV 71), що була надрукована першою і єдиною за життя композитора.
- 1789 — у Філадельфії на засіданні виборців, які представляли 10 з 11-и штатів, що ратифікували конституцію США, одноголосно, 69-а голосами, було обрано першого президента Сполучених Штатів Америки — ним став Джордж Вашингтон.
- 1793 — Другий поділ Речі Посполитої, внаслідок якого Волинь і Поділля приєднано до Російської імперії.
- 1859 — Костянтин Тішендорф виявив у монастирі святої Катерини Синайський кодекс.
- 1906 — департамент поліції Нью-Йорку постановив використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців.
- 1941 — запатентований тефлон.
- 1943 — у Цюриху (Швейцарія) відбулася прем’єра “Доброї людини з Сезуана” Бертольда Брехта.
- 1944 — в Парижі відбулася прем’єра “Антігони” Жана Ануя.
- 1945 — у Лівадії (Крим) відкрилася Ялтинська конференція — дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії й СРСР з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.
- 1948 — британська колонія Цейлон отримала незалежність у Співдружності націй.
- 1961 — з Анголи почалася колоніальна війна Португалії проти африканських національно-визвольних рухів.
- 1969 — Ясір Арафат очолив Організацію визволення Палестини.
- 1970 — засноване місто Прип’ять.
- 1971 — оголошено про банкрутство британської компанії “Роллс-Ройс”.
- 1974 — після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі в США написав перше слово.
- 1992 — Уго Чавес вчинив спробу державного перевороту у Венесуелі (стане президентом у 1999).
- 1998 — в обличчя Біла Гейтса в Брюсселі поцілили тортом.
- 2004 — почала роботу соціальна мережа Facebook. Її заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг.
- 2005 — Верховна Рада України затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем’єр-міністра України.
- 2021 — у Запоріжжі сталася пожежа у Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло четверо людей, а ще двоє постраждали.
Яке сьогодні церковне свято:
4 лютого в церковному календарі – день пам’яті преподобного Миколи Студеного. До самої своєї смерті 868 року він був ігуменом Студійського монастиря, що вважається одним із найславетніших та найдавніших у Константинополі. Розповсюджував християнство, хоча в той час відбувалися суворі гоніння за вірянами. За це Господь наділив його даром зцілення.
Прикмети:
- У лісі мало снігу і він наче чорний — чекайте на відлигу
- Якщо морози не вдарили — зима буде довгою
- Гілки ялинок “дивляться” донизу — почнуться сильні снігопади
Традиції:
- В народі цей день називали “Микола Студит”, адже часто стояла дуже холодна погода. А ще “вовчий сват”, адже в цей період починалася пора вовчих весіль.
- Якщо в ніч на 4 лютого насниться птах, чекайте на хороші новини.
Іменини сьогодні святкують:
Микита, Микола, Миколай, Юрій, Іван, Кирило, Йосип, Аврам, Сидір, Георгій, Єгор, Ганна.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 3 лютого.
Початок липня в Україні мине під знаком погоди з характером – трохи вітерцю, трохи тепла і зовсім небагато справжньої спеки. У перші дні тижня ми опинимося між двома атмосферними системами: антициклон із Західної Європи поступово тисне на нас своєю сухою рукою, а циклон із північного сходу ще трохи подме 1–2 липня, переважно в східних і північно-східних регіонах.
У зарубіжних дослідженнях сонний параліч (sleep paralysis) – стан, коли свідомість прокинулась, а тіло досі “спить” – називають швидкоплинним, але важким епізодом, іноді супроводжуваним тиском на грудну клітину, страхом і галюцинаціями. Хоч стан не небезпечний, він може застати зненацька і налякати.
Роман Грибов – черкащанин і морпіх, який став відомим на весь світ завдяки фразі “рускій воєнний корабль, іді на…” – повідомив про своє звільнення з лав Військово-морських сил Збройних сил України.
Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.
Перший день липня в Україні зустріне хмарами з проясненнями і приємною прохолодою. Опадів майже не буде – трохи дощу можливе лише на північному сході країни, і то місцями та ненадовго.