5 травня – 10-та річниця створення бригади «Азов»

Джерело: Букви

5 травня десята річниця створення добровольчого полку “Азов”. Нині це “Гвардія наступу” – окрема бригада спеціального призначення.

У 2014 році добровольці створили у Бердянську “Азов”. Засновником та лідером став колишній політв’язень Андрій Білецький.

17 вересня того ж року батальйон за наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова реорганізували та назвали – Добровольчий батальйон патрульної служби міліції особливого призначення “Азов”, а 11 листопада вже – Окремий загін спеціального призначення “Азов” підпорядкований військовій частині 3057 Національної Гвардії України, зі штаб-квартирою в Маріуполі.

“Азов” став першим в Україні підрозділом, який перейшов на стандарти НАТО. У структурі полку танковий та артилерійський підрозділи, підрозділи моторизованих стрільців, військової розвідки, інженерна служба, а також снайперський, медичний і транспортний підрозділи.

Пізніше командиром ОЗСП став Ігор Михайленко, згодом Максим Жорін, а четвертим очолив “Азов” Денис Прокопенко, який разом із бійцями боронив Маріуполь у 2022 році.

Участь “Азову” у бойових діях

“Азовці” звільняли Маріуполь у червні 2014-го, брали участь в боях під Іловайськом. Потім вони обороняли Маріуполь, здійснювали наступ на Широкине у лютому 2015 року. “Азов” ефективно виконував завдання в районі проведення АТО, а згодом і в межах операції Об’єднаних сил. Зокрема, силами підрозділу проведено успішну Павлопіль-Широкінську операцію у 2015-му, виконано низку успішних бойових завдань у районі Світлодарської дуги.

У 2016 році “Азов” брав участь у посиленні охорони громадського порядку в Одесі, згодом частину полку відвели для охорони блокпостів у Запоріжжі.

Від осені 2016 “азовці” виконували різноманітні бойові завдання з протидесантної оборони на узбережжі Азовського моря.

У 2022-му полк став міццю оборони Маріуполя та “Азовсталі”. Понад 80 днів “азовці” та суміжні підрозділи чинили потужний спротив російській армії.

20 травня 2022 року з метою збереження життів Верховний Головнокомандувач наказав припинити оборону Маріуполя.

Багато захисників досі залишаються в російському полоні.

Нині Азов вже не є полком, це окрема бригада спеціального призначення в системі Міністерства внутрішніх справ України.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.