9 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
9 лютого відзначається День народження волейболу, Всесвітній день шлюбу, Міжнародний день піци, Міжнародний день стоматолога. За церковним календарем вшановують пам’ять святого мученика Никифора.
День народження волейболу. Саме цього дня 1895 року волейбол був винайдений Вільямом Дж. Морганом, інструктором YMCA (Християнської асоціації молодих людей) у місті Холіок, штат Массачусетс, США. Морган хотів створити гру, яка була б менш контактною, ніж баскетбол, і підходила для людей різного віку та рівня фізичної підготовки. Спочатку гра називалася “мінонет”, але згодом отримала назву “волейбол” (від англ. volley — “відбивати на льоту” та ball — “м’яч”).
Всесвітній день шлюбу. Припадає на другу неділю лютого. Свято з’явилося 1981 року в США, коли його започаткувала організація Worldwide Marriage Encounter для підтримки інституту шлюбу. 1983 року подію визнали на міжнародному рівні, і від того часу цей день святкують у багатьох країнах. Символом свята є силуети чоловіка та жінки у формі серця, що символізують єдність та любов у шлюбі.
Міжнародний день піци. Корені піци сягають Стародавнього Єгипту, Греції та Риму, де люди випікали хлібні коржі з різними начинками. Сучасна піца з’явилася в Італії, а перша документована піца “Маргарита” була створена 1889 року в Неаполі. Її приготував піцайоло Раффаеле Еспозіто на честь королеви Маргарити Савойської. Начинка у кольорах італійського прапора (помідори – червоний, моцарела – білий, базилік – зелений) зробила цю піцу легендарною.
Міжнародний день стоматолога. Це професійне свято всіх, хто займається здоров’ям зубів і ротової порожнини. Ця дата пов’язана зі святою Аполлонією – покровителькою стоматологів. Вона жила у III столітті в Олександрії та загинула за віру, зазнавши тортур, під час яких їй вибили всі зуби. Згодом її проголосили святою, а 9 лютого – її день пам’яті. Найдавніша пломба була знайдена у зубі віком 6500 років – її зробили з бджолиного воску.
Цього дня у світі:
- 1234 — Монгольське завоювання Китаю: монголи захопили Кайфен, столицю Династії Цзінь, і підкорили першу з трьох великих держав середньовічного Китаю
- 1263 — при Дауґавґриві (сучасна Латвія) литовське військо під командуванням князя Тренети розбило лівонських хрестоносців
- 1667 — у селі Андрусові поблизу Смоленська укладене перемир’я між Річчю Посполитою і Московським царством, за яким Україна була поділена навпіл (кордон пройшов по Дніпру)
- 1722 — у Петербурзі видано царський указ про висилку 10 тис. козаків на будівництво Ладозького каналу і 10 тис. козаків на будівництво Донського каналу.
- 1849 — на території Папської держави революціонери проголосили Італійську Республіку
- 1863 — американець Елансон Крейґ запатентував вогнегасник
- 1893 — прем’єра опери Дж. Верді “Фальстаф” (Мілан)
- 1893 — відбувся перший у світі сеанс стриптизу (Париж, “Мулен Руж”). Арешт стриптизерки поліцією викликав заворушення в місті.
- 1897 — в Російській імперії розпочався перший загальний перепис населення (126,4 млн осіб, з них 22,6 млн. українців)
- 1900 — Двайт Ф. Девіс заснував тенісний турнір на Кубок Девіса
- 1904 — напад Японії на Порт-Артур, початок російсько-японської війни; у Жовтому морі, поблизу порту Чемульпо, битва крейсера “Варяг” і канонерки “Кореєць” з японською ескадрою
- 1909 — у США прийняли перший закон про заборону наркотиків
- 1918 — війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п’ятиденного артилерійського бомбардування захопили столицю Української Народної республіки Київ. Жертвами червоного терору в Києві стали кілька тисяч осіб
- 1918 — підписано Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнали УНР самостійною державою
- 1920 — Шпіцбергенський трактат визначив міжнародно-правовий статус архіпелагу Свальбард (Шпіцберген)
- 1923 — повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук’янівській в’язниці Києва
- 1929 — у Москві розпочався перший тиждень української літератури
- 1931 — російський співак Ф. Шаляпін відсудив 10 тисяч франків у Радянського комерційного бюро в Парижі за піратське тиражування його пісень в СРСР
- 1934 — сформований воєнно-політичний союз Балканська Антанта
- 1942 — у Києві німці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН (М)
- 1943 — Вінстон Черчилль повідомив Й. Сталіна про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 р.
- 1951 — кінозірка Ґрета Ґарбо отримала американське громадянство
- 1955 — відкрився Римський метрополітен
- 1961 — The Beatles вперше виступили під цією назвою в ліверпульському клубі Cavern
- 1969 — здійснив свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнг-74.
- 1964 — The Beatles вперше з’явилися в прямому ефірі американського телебачення (“Шоу Еда Саллівана”); шоу дивилися майже 74 млн телеглядачів
- 1972 — відбувся перший виступ нової групи Пола Маккартні, Wings
- 1991 — литовці проголосували за незалежність
- 1993 — Пол Маккартні випустив сольний альбом Off the Ground
- 2015 — у Логвиновому російські військові розстріляли полонених із 30-ї бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського.
- 2018 — поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців. Багато вбитих і поранених.
Яке сьогодні церковне свято:
9 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Никифора. Він жив у III столітті в Антіохії, що тоді була частиною Римської імперії. Він був другом священномученика Саприкія, проте через сварку вони розійшлися. Незадовго після цього імператор Валеріан розпочав переслідування християн, і Саприкія ув’язнили та змусили відректися від віри. Никифор зрозумів свою помилку й спробував примиритися з другом, але Саприкій не погодився. Коли ж Саприкій відмовився від віри перед стратою, Никифор сам зголосився прийняти мученицьку смерть. Він був обезголовлений за віру 9 лютого 260 року, і відтоді вшановується як святий мученик.
Прикмети:
- Захід сонця багряного кольору — снігопади ще повернуться
- Птахи низько літають — до опадів
- Вночі не видно зірок на небі — чекайте на потепління
- Відлига вказує, що буде рання весна
Традиції:
- Зазвичай селяни присвячували день клопотам, що пов’язані з початком нового городнього сезону. Зокрема, перевіряли інструменти, гострили і чистили їх за потреби.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Геннадій, Іван.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 8 лютого.
Днями поліція у Саксонії зупинила автомобіль з росіянами, під час огляду якого правоохоронці відчули сильний запах часнику.
У ніч на 10 лютого російський безпілотник влучив в автостоянку в одному із житлових кварталів Сум. Згодом рятувальники повідомили про ліквідацію пожежі після падіння уламків ворожих БпЛА.
Головною проблемою для росіян виявилася не війна, а інфляція, свідчить опитування. На запитання про найгостріші проблеми російського суспільства 63% респондентів відповіли “зростання цін”.
Колишньому президенту Франції Ніколя Саркозі встановили електронний браслет у межах виконання вироку у справі “про прослуховування”.
Наступальна операція Сил оборони має стратегічне значення не допустити просування російських військ. Вона є частиною великого плану українських військових, пояснив армії США у відставці, колишній командувач Об’єднаних Збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларк.