24 березня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
24 березня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, Міжнародний день боротьби з депресією, Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв та Міжнародний день досягнень. За церковним календарем вшановують пам’ять святителя Артемія Солунського.
Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Подія була започаткована за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я 1993 року. Дату обрали не випадково. Саме цього дня 1882 року німецький біолог Роберт Кох відкрив туберкульозну бацилу.
Міжнародний день боротьби з депресією. Засновники свята поставили перед собою важливу мету — привернути увагу світової спільноти до такої серйозної проблеми як депресія. Цього дня проводяться різноманітні просвітницькі заходи. Депресія — психологічний розлад, який характеризується тривалим (понад 2 тижні) пригніченням, втратою інтересу до життя та повсякденних справ.
Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв. Важлива подія, яка була заснована ООН 21 грудня 2010 року. Дату обрали на честь християнського отця Оскара Ромеро, якого 1920 року вбили солдати під час богослужіння лише за те, що він закликав припинити військові дії, які порушують людські права.
Міжнародний день досягнень. Свято цілеспрямованих людей, яке було створене для того, аби привернути увагу до невідомих нам осіб, які так чи інакше допомагають покращити нашу планету та життя людей.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Аргентина – День пам’яті про правду і справедливість
- Уганда – День посадки дерев
- США – День родзинок в шоколаді
- Україна – День фтизіатра
Цього дня у світі:
- 1155 — Юрій Долгорукий захопив Київ і вступив на престол.
- 1603 — Токуґава Ієясу став сьоґуном Японії.
- 1603 — зі смертю англійської королеви Єлизавети трони Англійського і Шотландського королівств об’єднані.
- 1654 — підписані Березневі статті Богдана Хмельницького з московським царем Олексієм Михайловичем.
- 1721 — Йоганн Себастьян Бах репрезентував шість оркестрових концертів маркграфу Крістіану Людвігу Бранденбург-Шведтському.
- 1794 — початок повстання Костюшка проти Росії та Пруссії.
- 1882 — німецький бактеріолог Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу, паличку Коха.
- 1898 — в Америці продали перший автомобіль — модель “Вінтон” обійшлася покупцю в одну тисячу доларів.
- 1918 — Центральна Рада проголосила українську мову державною у банківській і торговій сферах.
- 1933 — закон Рейхстагу скасував громадянські свободи та передав надзвичайні повноваження рейхсканцлеру Адольфу Гітлеру.
- 1956 — реабілітований російський історик Лев Гумільов, який перебував у таборах за обвинуваченням у контрреволюційній діяльності.
- 1932 — у Таїланді без кровопролиття внаслідок перевороту встановлюється конституційна монархія.
- 1933 — набрав чинності закон, напередодні ухвалений німецьким парламентом (69 % голосів), котрий передає уряду законодавчу владу та фактично скасовує Конституцію. Цим самим уся влада легально переходить до Гітлера.
- 1940 — вибори депутатів верховних органів державної влади Радянського Союзу і Радянської України на Західних землях України.
- 1972 — прем’єра фільму “Хрещений батько”, що став одним із шедеврів світового кінематографа.
- 1972 — пограбування United California Bank: з розбитого сейфа викрали 9 млн доларів.
- 1975 — Мухаммед Алі (Muhammad Ali) технічним нокаутом відстоює титул чемпіона світу проти Чака Вепнера (Chuck Wepner) у Клівленді.
- 1976 — переворот в Аргентині: військова хунта скинула Ісабель Перон, почалися політичні репресії.
- 1980 — вбивство правими бойовиками Сальвадорського архієпископа Оскара Ромеро розкрутило спіраль насилля громадянської війни.
- 1989 — танкер “Ексон Вальдез” натрапляє на риф поблизу Аляски та губить 40 000 тонн нафти.
- 1989 — у Львові відбувся перший політичний страйк в Україні.
- 1989 — у Тернополі створено першу крайову організацію Народного Руху України.
- 1990 — Іслам Карімов став президентом Узбекистану.
- 1999 — після початку війни НАТО проти Югославії війська Альянсу почали авіаційні атаки проти об’єктів на терені СРЮ.
- 1999 — внаслідок пожежі в тунелі під Монбланом (Mont-Blanc) гине 39 людей.
- 1999 — у національному парку Цаво (Кенія) внаслідок аварії пасажирського потягу загинули 36 людей, 200 травмовано.
- 2001 — Володимир Кличко виграв технічним нокаутом бій проти Деріка Джефферсона (Derrick Jefferson) у Мюнхені.
Яке сьогодні церковне свято:
24 березня в церковному календарі – день пам’яті святителя Артемія Солунського. Про його життя дуже мало відомо. Він жив у Селевкії Пісідійській (нині Мала Азія), відрізнявся високоморальними цінностями. Якось його зустрів апостол Павло і призначив Артемія єпископом міста. Все своє життя чоловік мудро керував, свято вірячи в Бога. Помер в глибокій старості.
Прикмети:
- Вночі тепло — весна буде спекотною
- Вранці лежить роса — добре вродить просо
- Туман на вулиці — до швидкого потепління
- Дощить — у худоби буде легкий рік
- Морозний день — буде великий урожай гречки і проса
Традиції:
- Здавна вірили, що сон проти 24 березня можна вважати пустим. Тобто не варто на нього зважати, адже він не несе жодних пророкувань майбутнього.
Іменини сьогодні святкують:
Артем, Петро, Мартин, Яків, Стефан, Захар.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 23 березня.
Згідно з результатами соцопитування, проведеного Центром досліджень громадських справ NORC на замовлення агентства АР, те, що американці обрали Дональда Трампа на другий термін у Білому домі, не означає, що вони довіряють його здатності підбирати кваліфіковані кадри до нового кабінету або ефективно управляти державними витратами.
В окупованій Новій Каховці спостерігається загострення проблеми з безпритульними тваринами. За даними активістів руху “Жовта стрічка”, окупаційна адміністрація припинила програми зі стерилізації вуличних котів і собак, які діяли з 2020 року.
Триває 1026-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 762 тисячі осіб.
Щонайменше троє людей загинули і ще десятки осіб зазнали поранень після того, як на фестивалі в Таїланді спрацював вибуховий пристрій.
Новообраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп планує призначити головою Консультативної ради при президенті США з питань розвідки Девіна Нуньєса.