В Угорщині відбулися масові протести: під час них вимагали відставки уряду Орбана
Джерело: Reuters
У вівторок, 26 березня, у Будапешті тисячі людей вийшли на протести біля парламенту, вимагаючи відставки головного прокурора та прем’єр-міністра Віктора Орбана після того, як колишній урядовець звинуватив старшого помічника Орбана у спробі втрутитися у справу про хабарництво.
Протестувальники рушили від будівлі Генеральної прокуратури до парламенту, скандуючи “У відставку, у відставку”.
До протестувальників звернувся Петер Мадяр, колишній чоловік Юдіт Варги – ексміністерки юстиції Угорщини. Він оприлюднив аудіозапис, на якому його колишня дружина визнала змову з метою приховування корупції в уряді країни. У записі вона детально описала спробу помічників глави кабінету Орбана видалити певні частини з документів у справі про хабарництво.
У центрі справи – колишній державний секретар міністерства юстиції Пал Волнер, якого у 2022 році звинуватили в отриманні хабарів від колишнього очільника судових виконавців Дьордя Шадла. Обидва відкидають звинувачення. Прокуратура вимагає для них тюремного ув’язнення.
У своїй заяві прокурори обіцяють аналізувати запис, який, за словами Мадьяра, він зробив у січні 2023 року, і зібрати додаткові докази.
“Ліквідувати та втручатися в документи прокуратури – юридично та фізично неможливо”, – йдеться у заяві.
Прокурори мали провести пресконференцію в четвер.
Ці звинувачення з’явилися в політично чутливий для Орбана час напередодні виборів до європейського парламенту в червні та після скандалу з сексуальним насильством, через який минулого місяця втратив двох політичних союзників – колишнього президента та колишньої міністерки юстиції Юдіт Варги.
43-річний Мадьяр, колишній урядовий чиновник, який планує заснувати нову партію, щоб кинути виклик Орбану, звернувся до протестувальників із промовою: “Угорці дякують вам… за те, що ви прийшли сьогодні ввечері тисячами людей… сказати тим, хто при владі, що з нас досить”.
На аудіозаписі, опублікованому на сторінці Мадьяра у Facebook, Варга каже, що помічники голови кабінету міністрів Антала Рогана пропонували прокурорам видалити певні частини з документів, пов’язаних зі справою Фольнера/Шадла.
“Вони сказали прокурорам, що слід видалити, але вони (прокурори) не повністю це відстежили”, – чути на записі слова Варги.
Колишня міністерка юстиції Варга не спростовувала автентичність запису у своєму Facebook-пості.
“Петер Мадьяр зробив таємний запис своєї колишньої дружини, мене, в нашому домі і тепер використовує це для досягнення своїх політичних цілей. Він не вартий нічиєї довіри”, – написала вона.
Речник уряду Золтан Ковач відмовився коментувати зміст запису, відправленого Reuters електронною поштою, заявивши: “Багато шуму ні з чого”.
- За даними ЗМІ, рішення щодо конфіскації прибутків з конфіскованих активів РФ на користь України навряд чи ухвалять на саміті ЄС 21 березня. Причина – позиція Угорщини.
- Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель, заявив, що запропонує ЄС використовувати 90% доходів від заморожених російських активів для закупівлі зброї для України через Європейський фонд миру.
- Раніше таку ж позицію висловлювала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
3 квітня заявив президент Фінляндії Александер Стубб заявив, що Франція або Велика Британія мають взяти на себе ініціативу у взаємодії з Росією в межах європейських зусиль щодо врегулювання війни РФ проти України.
Забуте полотно індійського художника Макбула Фіди Хусейна “Грама Ятра” був проданий за 13,8 млн доларів на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку.
Служба безпеки викрила та зібрала докази щодо українських зрадників, які претендують на реалізацію ідеї очільника Кремля Володимира Путіна про “зовнішнє управління” Україною. Фігуранти переховуються у РФ.
Соцмережа X Ілона Маска звернулася до Верховного суду США з проханням захистити компанії від примусового розкриття конфіденційних фінансових даних користувачів за “безпідставними” повістками, виданими федеральними правоохоронними органами.
Заступник керівника Офісу президента Павло Паліса заявив, що цьогоріч російська армія планує наростити своє угруповання на 150 тисяч осіб — це еквівалент близько 15 мотострілецьких дивізій.