Туреччина не висувала умов для повернення командирів оборони «Азовсталі» — посол

Джерело: “Радіо Свобода“.

Посол України у Туреччині Василь Боднар заявив, що будь-яких умов, про які йому відомо, не було висунуто урядом Туреччини щодо повернення п’яти командирів захисників “Азовсталі”.

8 липня до Львова повернулися захисники заводу “Азовсталь” у Маріуполі:

  • Денис (“Редіс”) Прокопенко − підполковник, командир бригади “Азов”;
  • Святослав (“Калина”) Паламар − майор, заступник командира бригади “Азов”;
  • Сергій (“Волина”) Волинський − майор, в.о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти;
  • Олег (“Апіс”) Хоменко − майор, старший офіцер “Азова”;
  • Денис Шлега − полковник, командир 12-ї бригади Національної гвардії України.

Фото: Офіс президента

За словами Боднара, Туреччина не висувала жодних умов Києву. Навпаки, Анкара зацікавлена у поверненні оборонців Маріуполя.

“Будь-яких умов, про які мені було б відомо, щодо повернення наших військовослужбовців не було висунуто. Навпаки, це якраз особливість позиції турецької сторони як медіатора… Її роль важлива, адже за рахунок цього піднімаються позиції Туреччини як глобального гравця”, − зазначив він.

Посол підкреслив, що такий крок уряду Туреччини демонструє посилення позицій Анкари у комунікації з Москвою.

Переговори між урядами країн тривали кілька місяців. Для цього задіяли “увесь дипломатичний авангард президента Зеленського”.

Довідка. 21 вересня 2022 року відбувся перший масштабний обмін полоненими − з російського полону повернулися 215 захисників України, зокрема п’ять командирів Маріупольського гарнізону. За умовами обміну, вони мали перебувати в Туреччині до кінця війни.

  • 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.

Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.

У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.

Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.

Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.

Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.