Вручено підозру співвласнику садиби Зеленських, який дав вказівку на її знесення
Джерело: Офіс Генерального прокурора
Співвласнику історичної садиби Зеленських, за вказівкою якого її знесли, повідомлено про підозру.
За даними слідства, він залучив будівельну фірму і наказав співробітникам здійснити демонтаж будівлі. На використану для цього техніку вже накладено арешт.
Також вирішується питання про притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, які брали участь у незаконному знесенні будівлі.
Дії підозрюваного кваліфіковано як умисне знищення майна, на яке судом накладено арешт (ч. 1 ст. 388 КК України). Санкція статті передбачає до двох років обмеження волі.
Досудове розслідування триває.
Що передувало?
19 липня в центрі Києва незаконно знесли історичну будівлю — Садибу Зеленських, збудовану у 1890 році. Поліція відкрила кримінальне провадження, а міська влада засудила знесення як “зухвале та цинічне самоуправство”.
Керівники департаментів, представники міської влади та громадські організації відвідали місце події. Подія сталась на фоні того, що кілька днів тому громадська організація “Спадщина Київ” подала документи для присвоєння будівлі статусу пам’ятки, а міський голова підтримав петицію “Зберегти історичну садибу Зеленських”.
Напередодні правоохоронців повідомили про знесення будинку. На місце негайно виїхала слідчо-оперативна група. Поліція знайшла техніку та вилучила її, розглядається питання про арешт.
Разом з цим, активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу “Цегла” Дмитро Перов сказав, що правоохоронці, які прибули на виклик, опитали екскаваторника, але нікого так і не затримали.
“ТОВ “Тургєнєв Білд” зніс історичну Садибу Зеленських, 1890 р. Активісти, що намагались завадити демонтажу – були побиті тітушками…”, – розповів він.
Дмитро Перов повідомив, що на місці знесеного будинку планують побудувати житловий комплекс “Тургеневъ”, хоча Український інститут національної памʼяті вважає це будівництво порушенням закону про деколонізацію.
Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.
Згідно з даними прокуратури, на цю будівлю в січні 2024 року було накладено арешт у межах кримінального провадження, розпочатого за фактом умисного незаконного знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини. Арешт забороняв користування, розпорядження та відчуження будівлі.
Міський голова Києва Віталій Кличко у Telegram висловився щодо знесення садиби, назвавши це “цинічною провокацією”.
“Особливо за кілька днів після того, як до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА надійшов пакет доопрацьованої облікової документації щодо присвоєння будівлі на вул. Олександра Кониського, 22 статусу пам’ятки. Зроблено це було на підтримку петиції щодо збереження старовинної будівлі”, — сказав він.
Він запитав активістів, які приходять до будівлі мерії зі словами “Кличко зніс пам’ятку, чому “обурені демонстранти не йдуть і не ставлять питань парламенту, який вже понад 5 років так і не ухвалив поданий містом законопроєкт, щоб столиця мала важелі впливу на недобросовісних власників старовинних будівель?”.
“Чому не звертаються до уряду, від якого місто вже стільки років вимагає повернути у власність громади будинок Сікорського, який перебуває на балансі Міноборони. Столиця стільки звернень зробила, щоб повернути в місто будівлю, яка руйнується, відреставрувати її та створити музей відомого авіаконструктора. Той же Кабмін заблокував передачу громаді Гостинного двора, який місто разом з активістами повернуло з приватної власності в державну. А памʼятка теж стоїть без реконструкції і руйнується”,— сказав він.
За його словами, останніми роками місто направило до Мінкульту “десятки звернень про те, щоб занести понад півтори тисячі пам’яток та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”. Міністерство внесло тільки близько сотні.
Садиба Зеленських — дерев’яна будівля, обкладена цеглою, зведена у 1890 році. Це один з найстаріших будинків на вулиці.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але через суспільний розголос довелось призупинити роботи. У квітні 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад інформаційним щитом, де стверджується, що будівля нібито не має історичної або архітектурної цінності.
- Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.
Глава МЗС Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі, Сполученого Королівства, Франції, України та ЄС 12 грудня підписали Берлінську декларацію. У ній партнери підтвердили готовність продовжувати підтримувати Україну у війні проти Росії.
Російським громадянам суттєво ускладнили отримання візи на Кіпр через посилення вимог, запроваджених владою республіки.
Президент США Джо Байден схвалив ще один пакет військової допомоги для України, 12 грудня повідомив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Ізраїльські військово-повітряні сили готуються завдати удару по іранських ядерних об’єктах. Джерела зазначають, що така можливість розглядається на тлі ослаблення іранських проксі-угруповань на Близькому Сході та падіння режиму Башара Асада у Сирії.
12 грудня Вища рада правосуддя задовольнила подання керівника САП Олександра Клименка щодо надання згоди на утримання під вартою голови Господарського суду Львівської області Василя Артимовича, котрий отримав підозру у справі про хабар на 1 млн доларів.