У серпні вартість золота побила історичні рекорди: чому так відбувається?
Джерело: Букви.
У 2024 році ціни на золото знову зростають через побоювання щодо світової економічної рецесії, високу інфляцію та геополітичні напруження, особливо в регіонах з активними конфліктами та війнами. Також відбувається підвищений попит на золото з боку центральних банків і інвесторів, що підсилює його ціну на світовому ринку.
Цінове ралі на ринку золота розпочалося у жовтні 2023 року. Тоді його вартість впала до майже 1850 дол./унція, після чого почалося стійке зростання. Такий стрибок пов’язується з публікацією провідними фінансовими інститутами невтішних макропрогнозів на 2024 рік. На фоні війни між Україною та Росією, у жовтні спалахнуло загострення між Ізраїлем і Хамасом.
На початку серпня поточна ціна золота (Spot Gold) становила історичних 2500,16 долара за унцію, перевищивши попередній за весь час максимум. Сплеск відбувся після невтішного звіту про ринок житла США, у відповідь на який, за оцінками експертів, Федеральна резервна система (ФРС) у вересні може здійснити швидке та значне зниження ставок для підтримки економіки.
Станом на 16 серпня вартість золота становить 2508,01 долара за унцію.
Золото традиційно сприймається як “притулок” для інвестицій під час економічних потрясінь. Це пов’язано з тим, що цей метал зберігає свою вартість або навіть зростає, коли інші активи, такі як акції або валюти, падають у ціні.
Фактори зростання цін на золото у світовій економіці:
- Економічна невизначеність: Під час економічних криз або геополітичних конфліктів інвестори шукають безпечні активи, яким є золото.
- Інфляція: Зростання рівня інфляції змушує інвесторів купувати золото, щоб зберегти купівельну спроможність.
- Зниження процентних ставок: Коли центральні банки знижують процентні ставки, інвестиції в золото стають більш привабливими порівняно з облігаціями та депозитами.
- Слабкість долара США: Оскільки золото номінується в доларах, його ціна зростає, коли долар слабшає.
Перспектива зниження відсоткових ставок зазвичай сприяє зростанню ціни на золото, оскільки метал не приносить відсотків, що робить його більш привабливим для інвесторів у періоди зниження ставок. Проте, таке стабільне та різке зростання аналітикам було складно передбачити, оскільки не завжди були чіткі макрокаталізатори для виправдання ралі. Зростання цьогоріч не зупинялося навіть на фоні очікувань знижень ставок.
10-річна прибутковість США впала до найнижчого рівня з грудня, а долар став досягати свого найнижчого рівня з березня. Разом з тим, у США один з найвищих рівнів безробіття за останні роки – він зріс до 4,3%, а робочих місць у липні виявилося менше, ніж очікувалось.
Довідка: Spot Gold — це термін, який використовується для позначення поточної ціни на золото на ринку при негайній доставці. Це означає, що ціна “спот” відображає вартість унції золота, яка може бути куплена або продана на ринку прямо зараз, а не за ціною, яка буде фіксована в майбутньому.
У контексті ринку золота це означає реальну, поточну ціну, за якою здійснюються угоди з фізичним золотом.
- Економіка Північної Кореї “ожила” після постачання зброї Росії. Валовий внутрішній продукт Північної Кореї зріс на 3,1% у 2023 році. Це продемонструвало найбільше зростання з 2016 року.
- Конкуренція за працівників між військовими та цивільними секторами та скорочення робочої сили ще більше вдарять по економіці Росії.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.