«Окупанти, йдіть додому!»: 56 років тому СРСР вторгся в Чехословаччину

Інформацію зібрали Букви.
21 серпня 1968 року розпочалась окупація Чехословаччини військами Варшавського договору (СРСР та союзників). Ранком того дня в країну ввійшло 6300 танків і тисячі радянських солдатів. Загалом до пів мільйона радянських військових зайняли позиції по всій країні, а в Міловіце розгорнули штаб Центральної групи військ.
Окупанти діяли на власний розсуд, оскільки їх “запросили” до Чехословаччини. Радянському генсекретарю Леоніду Брежнєву надіслали “листа-запрошення”, під яким був підпис секретаря компартії Чехословаччини Василя Біляка. Лист містив прохання про допомогу у боротьбі з “контрреволюцією” і вимогу зберегти його зміст у таємниці. Генсек ЦК КПРС наказав сховати лист в архіві Політбюро і не відкривати без дозволу.
Зранку 21 серпня танки перетнули кордон. Мешканці міст відмовляли окупантам у воді, їжі та пальному, і виходили на вулиці.
Акції протесту проти окупації Чехословаччини тривали безперестанку. Чехи розвішували плакати з написами: “Окупанти, йдіть додому!”, “Іване, вертайся додому”, “Ідіть додому, горілки немає!”, “Ми вас не запрошували”.
Під час вторгнення загинуло 108 людей і понад 500 отримали поранення, найбільше постраждали в Празі на Чеському радіо і Вацлавській площі, де були випадки стрілянини.
Найбільш відомими жертвами радянської окупації стали студенти Ян Палах і Ян Зайіц, які в 1969 році спалили себе заживо на знак протесту проти окупації Чехословаччини.
В Україні ж героєм того часу став Василь Макух, який 5 листопада 1968 року підпалив себе на Хрещатику в Києві з вигуками “Хай живе вільна Україна!” і “Геть з окупованої Чехословаччини!”.
- Чехія використає частину доходів з заморожених активів Росії на придбання великокаліберних боєприпасів для Збройних сил України.
- Президент Чехії Петр Павел пояснив, що вступ України до Північноатлантичного альянсу не має залежати від відновлення повного контролю над всією своєю територією, нині окупованою Росією.
- Влада Чехії наразі обговорює можливість заборони на видачу громадянства росіянам, повідомив міністр внутрішніх справ країни Віт Ракушан.
Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.
У Москві та області російська влада обмежила мобільний зв’язок спільно з інтернетом з метою “реалізації безпеки”.
У Китаї під час тестування людиноподібний робот Unitree H1, який був підвішений на гаку, раптово почав розмахувати руками та рухатися в бік інженера.
На Сумщині в лікарні помер 6-річний Борис Зінченко, який зазнав поранення унаслідок російського ракетного удару по Великій Чернеччині 6 травня.
Станом на вечір 7 травня з димаря Сикстинської капели підіймається чорний дим, що означає, що кардинали не обрали нового Папу Римського у перший день конклаву. Вони повернуться до резиденції Санта-Марта, де залишатимуться в ізоляції до початку другого дня голосування 8 травня.