Як російські війська риють та використовують тунелі у війні проти України
Джерело: матеріал DW
Наприкінці червня міноборони РФ заявило, що на Донеччині російські війська захопили “великий опорний пункт ЗСУ” на околиці Торецька. Штурмовики нібито проникли через підземний тунель “завдовжки понад три кілометри”.
Підземні проходи армія РФ використовує не вперше: восени 2023-го під час боїв за Авдіївку військові під землею пробралися до одного з районів міста. Щоправда, тоді вони не рили тунель, а використовували довгу ділянку занедбаного підземного трубопроводу. За даними українського OSINT-проекту DeepState, тоді росіяни, пройшовши трубою близько 2 км, вийшли в тил української армії та оточили її.
Росіяни копають, тому що їм треба наступати, і вони зазнають великих втрат. Якби у нас була схожа ситуація, коли людей багато, але просуватися не можуть через міцні лінії оборони, я думаю, що ми також застосовували б цю тактику, – каже Іван Секач, речник однієї із бригад ЗСУ.
Виявити кожен тунель та замінувати підходи неможливо, переконаний полковник запасу ЗСУ Сергій Грабський. На його думку, командири зобов’язані протистояти цим “нестандартним методам” РФ через вивчення місцевості: треба “знати, де ти працюєш, що там є і що тобі може загрожувати”.
Використання підкопів та тунелів у генеральному штабі ЗСУ фіксували лише у деяких районах населених пунктів на сході України – у зоні відповідальності оперативно-стратегічного угрупування військ “Хортиця”. Саме там “існувало багато промислових об’єктів із розгалуженою мережею комунікацій, зокрема і підземних, і противник активно їх використовує під час ведення бойових дій”.
Відомі випадки, коли ворог з метою забезпечення прихованого переміщення у тактичній глибині облаштовував нові підземні ходи сполучення, – пояснили DW у Генштабі ЗСУ.
Водночас на кордоні Чернігівської та Сумської областей наявність суцільних лісових масивів, болотистій місцевості, дрібних річок, водойм та ґрунтових вод не дають можливості підрозділам російських військ здійснювати подібні дії.
Облаштування підземного ходу – складне інженерне завдання, виконанню якого має сприяти низка факторів, зокрема, рівень ґрунтових вод та стан ґрунту, що обмежує можливості ворога у виборі районів проведення земляних робіт, – зазначили у ЗСУ.
Тактика підкопів не є винаходом росіян, її застосовують уже не одну сотню років. Наприклад, під час Першої світової війни, американці зустрічалися з підкопами під час В’єтнамської війни. Випадки підкопів у російсько-українській війні були ще до повномасштабного вторгнення. Ще у 2016 році українські військові розповідали, що до селища Широкине диверсійні групи та снайпери проникають через підкопи. Також під час оборони Донецького аеропорту у 2014-2015 роках обидві сторони активно використовували підземні комунікації.
У Генштабі ЗСУ відмовилися розповідати про методи боротьби з тунельною тактикою РФ, але запевнили, що “впроваджується весь комплекс заходів для завчасного виявлення та нейтралізації спроб облаштування підземних комунікацій російськими окупаційними військами”.
З огляду на перспективу домінування ударних дронів, найближчим часом на полі бою створяться об’єктивні умови, які максимально обмежать відкрите переміщення піхоти на лінії бойового зіткнення, – прогнозують у ЗСУ.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.