Світові викиди CO2 цього року сягнуть рекордних показників – доповідь

Джерело: Guardian та доповідь “Глобальний вуглецевий бюджет”

Глобальні викиди вуглекислого газу у 2024 році можуть досягти рекордних показників, і становитимуть 41,6 млрд метричних тонн, порівняно з 40,6 млрд тонн минулого року. Про це йдеться у новій доповіді, яка акцентує на зростанні викидів внаслідок спалювання викопного палива, що віддаляє світ від зниження ризиків екстремальних кліматичних явищ.

Основна частка викидів у 2024 році припадає на спалювання вугілля, нафти та газу — загалом 37,4 млрд тонн, що на 0,8% більше у порівнянні з 2023 роком. Серед видів палива, прогнозоване зростання викидів становить 0,2% для вугілля, 0,9% для нафти та 2,4% для природного газу, з їхнім внеском у загальні світові викиди на рівні 41%, 32% та 21% відповідно.

У розрізі країн, прогнозують такі зміни:

  • викиди Китаю, які становлять 32% світового обсягу, зростуть на 0,2%;
  • викиди США скоротяться на 0,6%;
  • Індії — збільшаться на 4,6%;
  • ЄС зменшить свої викиди на 3,8%.

Викиди від міжнародних авіаперевезень і судноплавства зростуть на 7,8%, хоча залишатимуться нижчими за рівень до пандемії. Водночас очікується, що рівень CO2 в атмосфері досягне 422,5 частини на мільйон, що на 52% перевищує доіндустріальний рівень.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, виступаючи на кліматичній конференції ООН (COP29) в Баку, охарактеризував 2024 рік як рік інтенсивних кліматичних руйнувань, зазначаючи, що зміна клімату погіршує лиха, від яких страждають люди в усьому світі. Він наголосив на необхідності екстреного скорочення викидів.

Серед ключових пріоритетів, які виділив Гутерріш: скорочення світових викидів на 9% щорічно, захист населення від кліматичних ризиків та забезпечення фінансування для боротьби з кліматичними змінами. Він підкреслив, що нова фінансова мета має підтримати країни, що розвиваються, а також закликав країни G20 очолити зусилля з подолання кліматичних викликів.

Футбольний клуб німецької Бундесліги “Санкт-Паулі” вирішив піти із соцмережі X Ілона Маска.

Лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко підготував чергову партію техніки для фронтових бригад. Також п’ятий президент оголосив винагороду за першого полоненого найманця з Північної Кореї.

Військовослужбовця Національної гвардії штату Массачусетс Джека Тейшейра, звинуваченого за витік секретних військових документів Пентагону про війну РФ в Україні, засудили до 15 років позбавлення волі.

Директор НАБУ Семен Кривонос повідомив, що до Інтерполу вже направили матеріали для оголошення у розшук народного депутата від “Слуги народу” Андрія Одарченка. 14 листопада Вищий антикорупційний суд засудив його до восьми років ув’язнення.

Новообраний президент США Дональд Трамп обрав Марко Рубіо на посаду держсекретаря, що сигналізує про намір ввести більш жорстку політику щодо Китаю.