Світові викиди CO2 цього року сягнуть рекордних показників – доповідь
Джерело: Guardian та доповідь “Глобальний вуглецевий бюджет”
Глобальні викиди вуглекислого газу у 2024 році можуть досягти рекордних показників, і становитимуть 41,6 млрд метричних тонн, порівняно з 40,6 млрд тонн минулого року. Про це йдеться у новій доповіді, яка акцентує на зростанні викидів внаслідок спалювання викопного палива, що віддаляє світ від зниження ризиків екстремальних кліматичних явищ.
Основна частка викидів у 2024 році припадає на спалювання вугілля, нафти та газу — загалом 37,4 млрд тонн, що на 0,8% більше у порівнянні з 2023 роком. Серед видів палива, прогнозоване зростання викидів становить 0,2% для вугілля, 0,9% для нафти та 2,4% для природного газу, з їхнім внеском у загальні світові викиди на рівні 41%, 32% та 21% відповідно.
У розрізі країн, прогнозують такі зміни:
- викиди Китаю, які становлять 32% світового обсягу, зростуть на 0,2%;
- викиди США скоротяться на 0,6%;
- Індії — збільшаться на 4,6%;
- ЄС зменшить свої викиди на 3,8%.
Викиди від міжнародних авіаперевезень і судноплавства зростуть на 7,8%, хоча залишатимуться нижчими за рівень до пандемії. Водночас очікується, що рівень CO2 в атмосфері досягне 422,5 частини на мільйон, що на 52% перевищує доіндустріальний рівень.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, виступаючи на кліматичній конференції ООН (COP29) в Баку, охарактеризував 2024 рік як рік інтенсивних кліматичних руйнувань, зазначаючи, що зміна клімату погіршує лиха, від яких страждають люди в усьому світі. Він наголосив на необхідності екстреного скорочення викидів.
Серед ключових пріоритетів, які виділив Гутерріш: скорочення світових викидів на 9% щорічно, захист населення від кліматичних ризиків та забезпечення фінансування для боротьби з кліматичними змінами. Він підкреслив, що нова фінансова мета має підтримати країни, що розвиваються, а також закликав країни G20 очолити зусилля з подолання кліматичних викликів.
- Згідно з повідомленням щорічного бюлетеня Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) щодо парникових газів, забруднення атмосфери Землі, що викликає потепління планети, за минулий рік досягло найвищого рівня в історії людства, і це є тривожним показником нездатності світу стримати зміну клімату.
- Викиди, спричинені за два роки повномасштабної російсько-української війни, перевищили щорічні викиди парникових газів, створені окремо 175 країнами, що посилило глобальну кліматичну кризу.
В Одеській області 15-річний хлопець помер під час уроку фізкультури.
З середини жовтня цього року в селі на Львівщині виявили випадки вірусного гепатиту A у 10 осіб, зокрема двоє з них — діти.
В Україні тепер доступне оформлення виключно електронного пенсійного посвідчення, без необхідності отримувати його у паперовому вигляді.
У Полтаві мешканці багатоповерхівки стали свідками неочікуваного інциденту: до їхнього двору заїхав чоловік на екскаваторі, який, за їхніми словами, був у стані алкогольного сп’яніння.
Попереду різдвяно-новорічні свята, під час яких більшість людей смакують традиційні страви та вживають спиртні напої. У зв’язку з цим, експерти попереджають, що надмірне вживання алкоголю і переїдання можуть викликати “синдром святкового серця”, для якого характерні такі симптоми, як аритмія, тріпотіння в грудях, різка зміна тиску.