Розвідка оприлюднила документи, як КДБ заважав діаспорянам розповісти світові про Голодомор

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Служба зовнішньої розвідки України оприлюднила низку документів, які показують, як у 1980-х роках КДБ УРСР активно відстежував діяльність українських емігрантських організацій, які намагалися привернути увагу світу до Голодомору 1932–1933 років. Радянська влада намагалася будь-якими способами зупинити ці акції, звинувачуючи українців у “антирадянській істерії”.

Одним із документів є циркуляр від 2 червня 1983 року, підписаний головою КДБ УРСР Степаном Мухою, в якому йдеться про спроби організувати міжнародну кампанію для вшанування жертв Голодомору і створення постійно діючого центру “український голокост”. В цьому центрі планувалося зібрати матеріали про Голодомор, зокрема списки жертв та свідчення очевидців. КДБ намагався перешкодити таким ініціативам, переконуючи у “штучному” характері голоду, заперечуючи його масштаби та впливи сталінського режиму.

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Також зазначається, що КДБ активно стежив за активістами, які брали участь у цих акціях. Один із прикладів — це історія про активіста Союзу українців Великої Британії, З. Жижку, який звернувся до родичів в Україні з проханням допомогти йому у зборі списків жертв Голодомору. Це стало підставою для розслідування КДБ і вжиття заходів для припинення витоку інформації за кордон.

КДБ також слідкував за активістами, які збирали інформацію про жертв голоду, і блокував їхні спроби передавати ці матеріали за кордон.

Наприклад, у випадку з Омеляном Пріцаком, відомим українським вченим, радянські спецслужби заблокували його візит до СРСР через його намір створити центр для вивчення Голодомору в Гарварді.

Радянська влада вживала заходи для маніпуляції світовою громадськістю щодо Голодомору в Україні. Зокрема, організовували поїздки іноземних делегацій до передових колгоспів та аграрних підприємств, щоб показати високий рівень життя українців і заперечити існування голоду в минулому. Подібні маніпуляції проводились і в 1933 році, коли іноземним журналістам показували спеціально підготовлені села з продуктами в магазинах, а хворих і бідних вивозили з цих місць.

Також для відволікання уваги від теми Голодомору радянська влада залучала студентів з країн Азії та Африки, які давали інтерв’ю, в яких розвінчували “неоколоніалістську політику імперіалістичних держав, що призводить до зниження рівня життя і голоду на батьківщині іноземців”.

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Ідея вшанування пам’яті жертв Голодомору через символічне запалення свічок належить американському історику Джеймсу Мейсу, досліднику…

Згідно з даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці штатів, їхніх союзників, партнерів.

Київський зоопарк поповнився новим мешканцем — риссю Степаном, якого передали волонтери. Тварина зараз проходить адаптацію в умовах, максимально наближених до природних.

Джерело: Huffington Post Greece, Thriassio, Embassy of Ukraine to the Hellenic Republic У місті Мандра,…

Міністерство внутрішніх справ України та Національний музей Голодомору-геноциду розробили електронну мапу з майже 2050 справами про канібалізм під час Голодомору у 1932-1933 роках.