1 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом та День Антарктиди. За церковним календарем вшановують пам’ять святого пророка Наума.
Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день заснувала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) 1988 року з метою підвищення обізнаності про проблему ВІЛ/СНІДу, підтримки людей, які живуть із цією хворобою, та вшанування пам’яті тих, хто помер від пов’язаних із СНІДом захворювань. Червона стрічка – це міжнародний символ підтримки людей із ВІЛ/СНІДом та надії на майбутнє без цієї хвороби.
День Антарктиди. Це міжнародний день, присвячений Антарктиді — найхолоднішому, найвітрянішому та найвисокогірнішому континенту Землі. Дата пов’язана з підписанням Договору про Антарктиду 1959 року, який набув чинності 1961 року. Цей договір став першим багатостороннім міжнародним договором, спрямованим на збереження миру та охорону природи.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Румунія – День Об’єднання Румунії і Трансильванії
- Центральноафриканська Республіка – День проголошення Республіки
- Чад – День свободи і демократії
- Ісландія – День самоврядування
- Португалія – День відновлення Незалежності
- Україна – День працівників прокуратури
- Панама – День вчителя
Цього дня у світі:
- 1408 — татарський хан Едигей взяв в облогу Москву.
- 1783 — Перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем. Це здійснив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем перебував його напарник Робер.
- 1822 — У Відні відбувся музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, майбутнього угорського композитора.
- 1835 — Побачила світ перша книга казок видатного данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
- 1863 — На 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії прийнято рішення заборонити футболістам бігати полем з м’ячем у руках.
- 1887 — На сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля “Етюд у багряних тонах” вперше з’явився популярний літературний персонаж — приватний детектив Шерлок Холмс.
- 1891 — Американець Джеймс Нейсміт вигадав баскетбол.
- 1903 — З’явився перший вестерн — “The Great Train Robbery”
- 1913 — На заводах Форда (США) ввели безперервну складальну лінію (конвеєр), з якого через кожні 2 години 38 хвилин став сходити автомобіль.
- 1913 — Відкрито метрополітен у Буенос-Айресі (Аргентина).
- 1918 — Проголошено створення Королівства Сербів, Хорватів і Словенців.
- 1918 — Приєднанням Трансильванії до Румунського королівства завершився процес утворення єдиної румунської національної держави.
- 1921 —1929 — Едвін С. Лоу[en] вигадав гру в бінґо.
- 1934 — У Ленінграді (нині — Санкт-Петербург) комуніст Ніколаєв застрелив лідера місцевої комуністичної організації Сергія Кірова. Обставини злочину досі залишаються нез’ясованими, але Сталін використав його для організації в СРСР “Великого терору” (тільки в Українській СРР в грудні 1934 року розстріляли 28 видатних осіб, в тому числі відомих письменників).
- 1939 — Радянсько-фінська війна: Радянський Союз оголосив про створення на його території маріонеткового”«уряду” неіснуючої “Фінської демократичної республіки” на чолі з комуністом О. В. Куусіненом
- 1944 — Наказ Наркому внутрішніх справ СРСР про створення в його складі Головного управління по боротьбі з бандитизмом, одним із завдань якого була боротьба з «націоналістичним підпіллям» в Західній Україні та Балтії.
- 1955 — Початок руху проти расової сегрегації в США. В місті Монтґомері негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією. Внаслідок масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті.
- 1958 — Французьку колонію Убангі-Шарі проголосили Центральноафриканською Республікою.
- 1959 — 12 країн (Аргентина, Австралія, Бельгія, Велика Британія, Чилі, Франція, Японія, Нова Зеландія, Норвегія, Південно-Африканський Союз, СРСР і США) підписали у Вашингтоні договір про мирне наукове використання Антарктиди .
- 1981 — На Чорнобильській АЕС став до ладу 3-й енергоблок потужністю 1 млн кВт.
- 1988 — Вперше відзначено Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
- 1990 — У Києві розпочався установчий з’їзд Партії демократичного відродження України (згодом на її базі виникла Народно-демократична партія, а частина членів приєдналися до ПРП).
- 1990 — Під дном Ла-Маншу зустрілися британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією.
- 1991 — Понад 90 відсотків із 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилось за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводились і вибори президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосували понад 61 % виборців.
- 1991 — у Києві відкрито Генеральне консульство Австрійської Республіки.
- 1994 — Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського “Дніпра” забив свій перший гол в складі київського “Динамо”.
- 2009 — у Львові запустили Львівський міський рейковий автобус.
- 2011 — утворена Ініціативна група “Першого грудня”
- 2012 — оприлюднена Українська хартія вільної людини
- 2013 — у відповідь на спробу силового розгону Євромайдану мільйонна демонстрація у Києві, сутички біля Адміністрації Президента України та початок Революції гідності
Яке сьогодні церковне свято:
1 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого пророка Наума. Він є одним з дванадцяти малих пророків Старого Завіту. Він жив приблизно в VII столітті до нашої ери. Наум народився в місті Елкос (імовірно в Галілеї) і проповідував у північному царстві Ізраїля. Книга пророка Наума складається з трьох розділів і присвячена переважно пророцтву про загибель Ніневії, столиці Ассирійського царства. Ассирійці були відомі своєю жорстокістю та безбожністю, тому пророк Наум передбачив їхній падіння як Божу кару за їхні злочини. Книга Наума містить багато поетичних образів та метафор, що описують Божу силу і справедливість. Вона починається з опису Божого гніву і продовжується пророцтвом про знищення Ніневії. Пророк Наум підкреслює, що Бог є справедливим суддею, який карає зло і захищає свій народ.
Прикмети:
- Зірки на небі переливаються — до хуртовини
- Тепла погода — зима буде теплою
- Почути в далині гавкіт собаки — буде снігопад
- Вже випало багато снігу — будуть сильні повені навесні
Традиції:
- Серед наших предків існувала думка, що до будь-якої поради, яку почули цього дня, краще прислухатися.
- Батьки часто молилися пророку Науму, щоб їхня дитина гарно навчалася.
Іменини сьогодні святкують:
Антон, Дмитро.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 30 листопада.
Lay’s відкликає картопляні чипси у двох штатах США через ризик смертельної алергічної реакції.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Сили оборони за 2024 рік вразили 13 тисяч артилерійських систем армії РФ.
Міністерство освіти США примусово відправило в оплачувані відпустки десятки працівників, які відвідували курси з різноманітності та інклюзивності під час першого президентства Дональда Трампа.
Суддя ВАКС Ігор Маслов, котрий розглядає справу народного депутата від “Слуги Народу” Андрія Клочка, повідомив про неприпустиму поведінку парламентаря, який засіяв маком приміщення суду.
Сьогодні, 5 лютого, російські війська 30 разів атакували територію Херсонщини, застосовуючи БпЛА, FPV-дрони та артилерію.