Британське шпигунське агентство GCHQ випустило різдвяну головоломку для майбутніх криптографів

Джерело: АР

Британське агентство електронної та кіберрозвідки GCHQ у середу представило щорічний Різдвяний виклик – святкову листівку, яка водночас є серією складних головоломок. Завдання покликані заохотити молодь віком від 11 до 18 років випробувати себе у розгадуванні шифрів і пошуку підказок.

Організатори заохочують працювати в командах, використовуючи “нестандартне мислення, креативність і наполегливість” для вирішення семи головоломок, створених “внутрішніми майстрами загадок” GCHQ.  

Джерело: АР

Джерело: АР

Листівка розсилається директоркою GCHQ штаб-квартири урядового зв’язку національним безпековим службам по всьому світу. Вперше головоломки з’явилися у 2015 році та стали щорічною традицією. Завантажити листівку можна на сайті GCHQ. Вона є популярною серед учителів: третина британських середніх шкіл активно її використовує.  

Однак святкова ініціатива має приховану мету.  

Директорка GCHQ Енн Кіст-Батлер висловила сподівання, що завдання надихнуть молодь вивчати точні науки, технології, інженерію та математику (STEM), а також розглянути можливість кар’єри у сфері кібербезпеки та розвідки.  

Крім того, агентство прагне розвіяти популярні міфи про шпигунську діяльність, сформовані образами агентів на кшталт Джеймса Бонда.  

“Головний майстер загадок” GCHQ, відомий як Колін, наголосив, що командна робота є ключовою для успішного вирішення завдань, попри поширений стереотип про самотніх геніїв.  

“Не зрозумійте мене неправильно у нас є генії, сказав Колін, який назвав лише своє ім’я через конфіденційність роботи. Але головне це об’єднання різних навичок багатьох людей”.  

Колін зазначив, що агентство шукає спеціалістів з аналітичними здібностями, нестандартним мисленням і наполегливістю для розв’язання складних задач.  

Листівка цього року містить карту Великої Британії з позначенням локацій баз GCHQ, зокрема високотехнологічної штаб-квартири у Челтнемі, що отримала прізвисько “пончик” через свою круглу форму.  

Традиція розгадування головоломок та їхній зв’язок із розвідкою часто згадуються в контексті роботи Блетчлі-парку історичного центру криптографії під час Другої світової війни. Саме там математичні генії, криптологи та розробники перших комп’ютерів розшифровували коди нацистської Німеччини, скоротивши у такий спаосіб війну на два роки.  

За словами Коліна, багато нових співробітників агентства дізналися про GCHQ саме через захоплення головоломками.  

“Це надихає людей”, зазначив він.  

Попри технологічний прогрес, розгадування загадок залишається сферою, яка потребує людського інтелекту.  

“Штучний інтелект не може створювати чи розгадувати такі загадки, як люди, додав Колін. І це чудово”.  

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.

Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.

Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.