Санкційні лазівки дозволяють примножувати статки російських мільярдерів – The Insider

Джерело: The Insider

Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.

Компанії, акціонерами яких є мільярдери, особисто наближені до Путіна, як ні в чому не бувало, продовжують експортувати свою продукцію на Захід, — мовиться у публікації. — Вони використовують лазівку, яка дозволяє компаніям безперешкодно працювати на ринках ЄС, якщо частка акцій бізнесменів, котрі потрапили під санкції, становить менше ніж 50%. У результаті мільярдні прибутки від торгівлі з Європою отримують найвідоміші олігархи, такі як Геннадій Тимченко, Алішер Усманов та Олег Дерипаска.

Згідно з даними журналістів, після запровадження санкцій ЄС Дерипаска скоротив свою частку в компанії En+, а отже, і в Русалі до рівня менше ніж 50%. Це автоматично вивело підприємства з-під санкцій.

Сьогодні Дерипаска контролює 35% En+. Своєю чергою, En+ володіє майже 57% акцій Русала, одного з найбільших виробників алюмінію, — пояснюють у розслідуванні.

За перше півріччя 2024 року Русал заробив у країнах Європи 1,3 млрд доларів, з’ясували автори. Вони зазначають, що компанія має власні виробництва у Швеції (Kubikenborg Aluminium AB), Ірландії (Aughinish Alumina), Німеччині (Aluminium Rheinfelden) та Італії (Eurallumina).

Під час повномасштабної війни, з 2022 до 2024 року, статки Дерипаски зросли більш ніж у півтора раза. За даними видання Forbes, його активи нині оцінюються у 2,8 млрд доларів.

Інший російський мільярдер, Усманов, також скоротив свою частку в компанії USM до 49%, завдяки чому західні санкції її не зачіпають. За інформацією розслідувачів, найбільша залізорудна компанія Росії Металоінвест, яка входить до USM, продовжує експортувати продукцію до Європи.

З початку війни Росії проти України статки Усманова зросли до 13,4 млрд доларів.

Інші наближені до Путіна російські підприємці, які уникли санкцій, скоротивши свою частку в компаніях або передавши активи родичам, — акціонер Фосагро Андрій Гур’єв, ректор Санкт-Петербурзького гірничого університету Володимир Литвиненко, акціонер Єврохіму Андрій Мельниченко, акціонер Євразу та Норнікелю Роман Абрамович, акціонер Новатека і Сібура Геннадій Тимченко.

  • Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу ухвалили 15-й пакет санкцій, спрямований на послаблення військово-промислового комплексу Росії. До санкційного списку включено 54 особи та 30 організацій із Росії, Китаю та Північної Кореї.
  • Європейський Союз працює над підготовкою 16-го пакета санкцій проти Росії, який планують ухвалити до третьої річниці вторгнення РФ в Україну.
  • Журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.
  • Велика Британія запровадила санкції проти десяти російських кораблів із так званого “тіньового флоту”.

У Центрі національного спротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують спонукати українських дітей робити доноси.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 24 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 248 бойових зіткнень.

24 грудня керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко заявив, що інформація про зниження мобілізаційного віку, існування якихось законопроектів, є брехнею.

Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що внаслідок затоплення російських танкерів у Чорному морі в місцях зимівлі дельфінів ссавці почали викидатися на чорноморське узбережжя.

Повітряно-космічні сили РФ отримали чергові партії бомбардувальників Су-34 і винищувачів Су-57. Ці постачання, найімовірніше, стали останніми у 2024 році.