12 страв на Святвечір: які мають бути і що вони означають
Сьогодні, 24 грудня, в Україні відзначатимуть Святвечір. Традиційно, на столі в цей день повинно бути 12 страв. Букви розповідають, чому так, і що ці страви означають.
Чому 12?
Традицію готувати 12 справ пов’язують із 12 місяцями в році, а також з 12 апостолами Ісуса. Страви повинні бути пісними, тому що піст закінчується 25 грудня, з народженням Ісуса Христа. Водночас дотримання посту на Святвечір символізує скромність, в якій народжується Христос.
Що саме готують?
Головними стравами є кутя, узвар і калач (круглий хліб) – решта може варіюватися.
Кутя – найважливіша страва на столі у Святвечір. Традиційно її готують із пшениці (символізує достаток і вічне життя, воскресіння), меду (символ чистоти та Божого слова), маку (символізує мучеництво). Також в кутю додають часто родзинки як символ достатку і волоські горіхи як символ розуму.
Після вечері кутю разом із кількома ложками залишають на ніч на столі – для душ померлих предків.
Узвар є другим за популярністю напоєм на Святу вечерю серед 12 страв. Він символізує нове життя та народження, дароване Богом. Для його приготування використовували сухофрукти (яким дають у такий спосіб “друге життя”) та чисту джерельну воду, що символізувала очищення тіла та душі.
Хліб на Святвечір вважається символом смерті і воскресіння. Пояснювалося це тим, що зерно спочатку сіють у землю, де воно “помирає”, а потім проростає та дає плоди (ніби “воскресаючи”).
Обов’язковим атрибутом святкового столу є риба – особливий для християн продукт, що символізує Ісуса Христа. Рибу запікають, роблять з неї холодець, готують юшку тощо.
Також на Святвечір популярним продуктом є гриби – символ одразу двох природ Ісуса Христа: земної (ніжка) і небесної (шапочка).
Щодо супів, на стіл часто готують пісний борщ чи капусняк, рибну чи грибну юшку.
Поширеними також є різні каші – символ продовження роду, єднання. Іноді до столу подають горохову кашу – символ життя після смерті і померлих предків. Горох у деяких регіонах України традиційно подають на похоронах.
З десертів поширеними є пампушки – символ достатку, радості, “солодкого життя”.
Також до столу можуть готувати вареники, голубці, тушковану капусту тощо.
- Українська колядка “Сумний святий вечір” є особливим явищем народної творчості, що виникло у важкі повоєнні роки. Букви розповіли детальніше про неї.
- Від дохристиянських обрядів до символу захисників України: історія “Щедрика”.
Зранку 25 грудня українці отримували фейкові повідомлення про нібито заборгованість перед компанією “Нова пошта”. Кіберзлочинці намагаються ввести в оману отримувачів. “Нова пошта” запевняє, що ці повідомлення не мають жодного відношення до її діяльності та закликає бути пильними.
У Львові затримали чоловіка, якого РФ найняла для викрадення останків радянського шпигуна Миколи Кузнєцова, похованого на Пагорбі Слави. Інцидент стався минулого літа, коли чоловік намагався зняти мармурову плиту з могили за допомогою автомобільних домкратів.
Близько 140 автомобілів були викрадені під час окупації Київської області у 2022 році. Частина з них опинилася в продажу за кордоном. Сімох учасників злочинної групи підозрюють у легалізації доходів через торгівлю викраденими авто.
Під час виконання бойового завдання на Харківщині загинув український поет-модерніст Олексій Безпальцев. Йому було 34 роки.
У тимчасово окупованому Донецьку з 25 грудня вода мешканцям подаватиметься через день, але з посиленим напором.