Рідкісний Іл-76, що мав би «глушити» Patriot, виявився непотрібним: утилізація літака у РФ

Джерело: Defence Express

У російських медіа з’явилися повідомлення про те, що на території колишнього навчального аеродрому в Іркутську утилізують рідкісний літак Іл-76ПП. Літак вирішили зняти з експлуатації через те, що необхідно звільнити місце для забудови.

Зазначається, що на базі цього Іл-76 росіяни намагалися створити літак для радіоелектронної боротьби. Тепер же цей борт утилізують на території колишнього навчального аеродрому в Іркутську.

Точний час початку робіт над літаком Іл-76ПП не вказується, є лише загальна вказівка на “середину 1980-х років”. Цей літак був виготовлений в єдиному екземплярі, залишився на стадії дослідної розробки й так і не був запущений у серійне виробництво.

“Для переобладнання в Іл-76ПП було використано серійний транспортник Іл-76МД, роботи відбувалися на “АНТК ім. Берієва” в Таганрозі, що спеціалізується на літаках радіолокаційного дозору А-50. Передбачалося, що Іл-76ПП використовуватимуть насамперед для “глушіння” РЛС західних ЗРК різних типів, зокрема тих же Patriot”, – йдеться в публікації Defence Express.

Цікавою та специфічною деталлю, яка, ймовірно, й “поховала” проєкт Іл-76ПП, є встановлений на ньому комплекс радіоелектронної боротьби “Ландиш”. Цей самий комплекс також використовувався на Су-24МП (варіант для постановки завад), і було виготовлено всього 12 одиниць.

“Річ у тім, що розміщення комплексу РЕБ “Ландиш” на Іл-76ПП вимагало, зокрема, встановлення додаткових джерел живлення. Щоб розв’язати цю проблему, конструктори літака встановили додатково два генератори на базі авіаційного двигуна АІ-24ВТ, кожен з яких мав живити чотири джерела змінного струму на борту Іл-76ПП. Однак начебто і цього виявилося замало для надійного живлення апаратури РЕБ”, – пояснили в публікації Defence Express.

Але найбільше проблем виникло через те, що в процесі робіт та випробувань конструкторам Іл-76ПП так і не вдалося досягти електромагнітної сумісності бортової апаратури літака з комплексом “Ландиш”, контейнери якого встановлювалися на кінцівках крил.

Іл-76ПП виявився нефункціональним і не здатним виконувати своє основне завдання. У 1993 році його відправили на зберігання в Іркутськ, а відтак про нього згадали лише наприкінці 2024 року, коли потрібно було звільнити місце під забудову.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.