26 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
26 січня відзначається Міжнародний день митника, Всесвітній день боротьби з проказою, Міжнародний день чистої енергії. За церковним календарем вшановують пам’ять святих преподобних Ксенофонта і Марії.
Міжнародний день митника. Він був встановлений на честь створення Митної організації світу (WCO) 1952 року. Цей день має на меті підвищити обізнаність про роль митних органів у забезпеченні безпеки, торгівлі та захисту економіки країн.
Всесвітній день боротьби з проказою. Припадає на останню неділю січня. Цей день був заснований 1954 року французьким лікарем і активістом Гієм Мейнардом, з метою привернення уваги до проблеми прокази та боротьби з цією хворобою у світі. Проказа — це хронічне інфекційне захворювання, яке вражає шкіру, нервову систему, верхні дихальні шляхи та очі.
Міжнародний день чистої енергії. Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН з метою підвищення обізнаності про важливість переходу на екологічно чисті джерела енергії, зменшення викидів вуглецю та боротьби зі змінами клімату. Використання відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна, вітрова, гідро- та геотермальна енергія, дозволяє зменшити залежність від викопного палива, знизити викиди парникових газів та забезпечити сталий розвиток для майбутніх поколінь.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Австралія – День Австралії
- Домініканська Республіка – День Дуарте
- Індія – День Республіки
- Латвія – День міжнародного визнання Латвійської Республіки
- Уганда – День свободи
Цього дня у світі:
- 661 — вдалий замах хариджитів на останнього праведного халіфа Алі ібн Абу Таліба призвів до наступного формування Омеядського халіфату.
- 1244 — у хроніках вперше з’явилася назва поселення Берлін.
- 1500 — перші європейці прибули в Бразилію, відкривши гирло Амазонки.
- 1564 — у битві на Улі під час Лівонської війни литовці зірвали наступ Московського царства.
- 1582 — (15 січня за старим стилем) в селі Киверова Гора, поблизу Запольського Яма (на південь від Пскова), між Росією і Річчю Посполитою підписаний Ям-Запольській мирний договір — перемир’я строком на 10 років; один із дипломатичних актів, що завершили Лівонську війну 1558–1583 рр.
- 1699 — укладений Карловицький мир, що завершив 17-річну війну Священного Союзу Австрії, Речі Посполитої та Венеційської республіки проти Османської імперії.
- 1788 — Перший флот кинув якір у затоці Порт-Джексон, у той час як капітан Філіп підняв британський прапор і заснував перше європейське поселення в Австралії — Сідней.
- 1802 — створена бібліотека Конгресу США.
- 1808 — в Австралії відбувся так званий “ромовий заколот”.
- 1875 — американець Джордж Грін запатентував першу бормашину, яка працювала від електричних батарей.
- 1886 — німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння.
- 1893 — Бенц збудував чотириколісний автомобіль, який став основою для створення багатьох вдалих машин для перегонів.
- 1905 — у Південній Африці виявлено найбільший у світі алмаз “Куллінан” вагою 3106 каратів.
- 1918 — більшовицькі війська на чолі з Михайлом Муравйовим після штурму окупували Київ.
- 1919 — махновці уклали договір про спільні дії з більшовиками.
- 1923 — у Харкові створена літературна спілка “Гарт”.
- 1926 — шотландський винахідник Джон Берд продемонстрував першу в світі працюючу телевізійну систему.
- 1930 — Індійський національний конгрес прийняв Декларацію незалежності Індії.
- 1931 — з в’язниці звільнений Магатма Ґанді.
- 1934 — підписаний пакт Гітлера-Пілсудського між Німеччиною та Польщею.
- 1939 — війська генерала Франко взяли Барселону.
- 1945 — радянські війська зайняли польське місто Освенцим і звільнили вцілілих в’язнів концтабору. Пізніше концтабір до 1949 року використовувався як радянський концтабір.
- 1949 — компанія “Американ Ейрлайнз” першою у світі ввела попередження по гучномовцях про правила безпеки пасажирів.
- 1950 — набула чинності Конституція Індії.
- 1956 — в Італії почалися Сьомі зимові Олімпійські ігри.
- 1962 — у США запущено космічну станцію “Рейнджер 3”, яка мала доставити на Місяць наукове обладнання. Запуск завершився невдало — станція пройшла повз супутник на відстані 40 тисяч км.
- 1965 — гінді стає офіційною мовою Індії.
- 1972 — югославка Вулович Весна залишилася живою після падіння літака з висоти 10 159 метрів.
- 1980 — Канада оголосила про бойкот московської Олімпіади.
- 1983 — випущена програма електронних таблиць Lotus 1-2-3.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Японією.
- 1993 — створено Конгрес українських націоналістів.
- 1997 — у Чечні відбулись президентські вибори — набравши 65 % голосів, перемогу здобув Аслан Масхадов.
- 1999 — Сенат США відкинув пропозицію демократів про припинення слухань за обвинуваченням президента країни Білла Клінтона.
- 2000 — в Аргентині археологи знайшли останки найбільшого в історії нашої планети динозавра.
- 2001 — у Чорному морі затонув український теплохід “Пам’ять Меркурія”, на борту якого було 54 особи. 12 осіб загинули, 8 зникли безвісти.
- 2001 — унаслідок землетрусу в Гуджараті (Індія) загинуло понад 20 тисяч людей.
- 2003 — Вейхенмаєр Ерік, американець, став першою сліпою людиною, яка скорила всі найвищі гірські піки на всіх сімох континентах.
Яке сьогодні церковне свято:
26 січня в церковному календарі – день пам’яті святих преподобних Ксенофонта і Марії. Ксенофонт і Марія були багатими та благочестивими християнами з Константинополя. Вони мали двох синів, яких відправили на навчання в Бейрут. Під час подорожі корабель зазнав аварії, і синів вважали загиблими. Насправді, Аркадій та Іоанн врятувалися і стали монахами. Через деякий час Ксенофонт та Марія вирішили вирушити на паломництво до святих місць. Під час цієї подорожі вони випадково зустріли своїх синів у монастирі. Після цієї зустрічі вони самі прийняли чернечий постриг і присвятили своє життя служінню Богові.
Прикмети:
- Зоряна ніч до багатого урожаю льону
- Тихий і ясний день — весна буде ранньою і теплою
- Синиці співають цілий день — прийде похолодання
- Хуртовина вказує, що кінець зими буде суворим
Традиції:
- Селяни цього дня ворожили на погоду. Кидали горошину на тарілку, якщо вона падала зі стукотом, то чекали на морози.
Іменини сьогодні святкують:
Аркадій, Іван, Петро, Семен, Федір, Марія.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 25 січня.
Екіпаж одного з катерів Військово-Морських Сил Збройних Сил України знищив ворожу ракету Х-59, котру росіяни випустили з літака РФ Су-57 та спрямували на цивільну інфраструктуру морського торгівельного порту Південний.
З початку року у Сирії вже зафіксували 91 страту у межах кампанії відплати прихильникам режиму Башара Асада, повідомили в Сирійській наглядовій раді з прав людини (SOHR).
Під час розвідки військові ССО помітили залишеного напризволяще російського солдата. Оборонці за допомогою дрону запропонували ворогу здатися у полон, тим самим залишитися в живих.
27 січня міністри закордонних справ країн Євросоюзу на зустрічі в Брюсселі погодили чергове продовження санкцій проти Росії, запроваджених через розв’язану Кремлем повномасштабну війну проти України, повідомила Верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.
Військовослужбовець Інтернаціонального легіону оборони України з позивним “Парадокс” – командир екіпажу американського бронетранспортера M113. Він віртуозно володіє цією технікою і постійно удосконалюється, адже майстерність легіонера кожного дня випробовується боєм. Їздити доводиться до передових позицій, нерідко під артилерійськими обстрілами та атаками дронів. Саме бронемашина часто залишається єдиним шансом доставити життєвонеобхідні вантажі, боєприпаси, воду, або, коли хтось із хоробрих платить за стійкість своєю кров’ю, – евакуювати з поля бою пораненого побратима. І що ж робити, якщо гусениця пошкоджена міною, 152-міліметрові снаряди ворожої артилерії, яка полює на тебе, лягають зовсім неподалік, а попереду, на лінії вогню, важко поранений побратим?..