Військові пілоти України, яких засудили у РФ, планують почати голодування
Джерело: Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ)
Двоє українських військових пілотів – Олександр Морозов та Дмитро Шиманський – яких у РФ засудили до понад 20 років за ґратами, планують почати голодування.
Олександр Морозов – колишній військовий, пенсіонер. З 2014 разом з однодумцями почав патрулювати прикордоння Харківщини на легкомоторних літаках, а в 2016 долучився до громадської організації “Цивільний повітряний патруль”, поставивши власний літак на службу санавіації.
Все тривало до початку повномасштабного вторгнення РФ, поки ворог не окупував частину Харківщини.
“Чоловік не міг знайти собі місця, хотів бути корисним. І ось наприкінці 2022 року його запросили на роботу до Києва. Мені він сказав, що, як і раніше, як волонтер патрулюватиме прикордоння. До столиці поїхав наприкінці лютого 2023-го. З того часу ми спілкувались по телефону”, – розповіла його дружина Інна Морозова.
Востаннє вона спілкувалась з чоловіком 4 квітня 2023 року, а вже наступного дня з російських новин дізналась, що його затримали у Брянській області РФ, де зазнав аварії український легкомоторний літак Аеропракт А-22. Згодом росіяни опублікували фото затримання і відео першого допиту.
Олександра Морозова звинуватили у незаконному перетині російського кордону, переміщенні зброї та боєприпасів через кордон. Спершу чоловіка помістили до СІЗО у Брянську, а в липні 2023 року чоловіка перевели до Лефортовського СІЗО № 2 Москви.
Разом із ним у Лефортово опинився й інший пілот Дмитро Шиманський, затриманий на подібному літаку, але в Тульській області.
Морозова обвинуватили за сімома статтями, Шиманського — за десятьма. До попередніх додали організацію терористичного співтовариства (205.4 КК РФ) та вчинення теракту (205 КК РФ).
Справу українських пілотів засекретили, було відомо лише те, що за версією росіян літаки на низькій висоті мали атакувати резервуари нафтопереробного заводу “Слава” та нафтопроводу “Дружба” у Брянській області. Але один із літаків упав на Брянщині, інший долетів до Тули.
3 березня 2025 року Морозову та Шиманському винесли вироки. Прокуратура просила для кожного 30 років ув’язнення, але зрештою Морозова засудили до 22 років, а Шиманського до 26 років за ґратами.
Захист планує подати апеляцію. На це в адвокатів є лише 15 діб, незалежно від того, отримають вони текст вироку чи ні.
Суддя Какадєєв зачитав лише вступну та резолютивну частини вироку. Але й з них зрозуміло: суд не вважає Морозова та Шиманського військовослужбовцями Збройних сил України, через що судив їх за кримінальним кодексом РФ.
Адвокати заперечували, адже Дмитро Шиманський і Олександр Морозов наполягали: вони діяли у складі Збройних сил України, виконували бойовий наказ на ураження законної цілі в умовах війни. У такій ситуації їхні дії не можуть кваліфікуватися за кримінальним законодавством.
Коли буде розгляд апеляції невідомо, але навряд чи ця процедура затягнеться. Далі пілотів відправлять до в’язниці, де вони мають провести перші чотири і п’ять років відповідно.
Що очікує на пілотів, вони знають. І аби привернути до себе увагу, готові піти на крайню міру — оголосити голодування.
- Окупанти засудили 56-річну жительку Енергодара й працівницю ЗАЕС Наталію Шульгу до 15 років позбавлення волі за звинуваченням у “замаху на диверсію у змові зі співробітниками СБУ”.
Бійці підрозділу Головного управління розвідки Міноборони України “Легіон Свобода Росії” успішно провели засідку на бойовиків Росгвардії з підрозділу “Ахмат” поблизу села Велика Білозерка в тимчасово окупованій Запорізькій області.
Держдума РФ ухвалила поправку, що передбачає покарання за навмисний пошук в інтернеті матеріалів, визнаних “екстремістськими”, навіть якщо доступ до них був отриманий через VPN.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 липня. Від початку доби на фронті відбулося 115 бойових зіткнень.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що країна готує позов до міжнародного суду проти Росії через катастрофу літака Embraer E190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines (AZAL), який 25 грудня 2024 року виконував рейс 8243 із Баку до Грозного.
Система протиповітряної оборони Patriot, яку Німеччина планує оплатити для передачі Україні, зараз проходить доопрацювання і буде готовою не раніше ніж через 6–8 місяців.