Зеленський відкинув ідею присутності ОБСЄ замість військового контингенту
Джерело: пресконференція Володимира Зеленського у Парижі
27 березня, перебуваючи з візитом у Парижі, президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна виступає проти присутності ОБСЄ, позаяк Київ не бачить у цьому гарантій безпеки.
В ОБСЄ немає відповідного мандату, і росіяни їх не бояться.
Наша позиція щодо ОБСЄ при всій повазі. А ми не хочемо просто присутності ОБСЄ. Це не є гарантіями безпеки, у них є свій функціонал, але у них немає відповідного мандату. Просто немає, як у військового контингенту. І росіяни їх не бояться, — пояснив Зеленський після переговорів з лідерами “коаліції охочих”, де обговорювалися шляхи зупинення війни та посилення довготривалої військової підтримки України.
Раніше стало відомо, що в Європі зусилля зі створення механізмів безпеки для України зміщуються від відряджання миротворців до інших альтернатив.
Франція, яка тісно співпрацює з Великою Британією над розробкою варіантів, у четвер, 27 березня, прийматиме 30 лідерів і делегацій з близько 30 країн, які стали частиною “коаліції охочих”.
Але в той час, як Лондон і Париж вже кілька тижнів працюють над планом відряджання тисяч військових в Україну, щоб допомогти забезпечити майбутнє припинення вогню, дипломати кажуть, що зростає розуміння того, що миротворча місія — не найімовірніший результат.
Водночас президент Франції Емманюель Макрон заявив, що запропоновані миротворчі сили будуть здатні дати відсіч російському вторгненню, якщо Москва вирішить знову напасти на Україну.
Своєю чергою, представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що розміщення миротворчих сил на території України може призвести до прямого зіткнення між Росією та НАТО.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер запропонував створити “коаліцію охочих” для підтримки мирної угоди в Україні, проте ця ініціатива викликала значний скептицизм серед військових експертів.
- Дипломати з Пекіна звернулися до ЄС щодо участі у миротворчому контингенті в Україні.
Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.
31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.
У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.