Загроза дефолту: Україні не вдалося домовитися про реструктуризацію держборгу

Джерело: Financial Times, Міністерство фінансів України

Міністерство фінансів України заявило, що не змогло домовитися про реструктуризацію державного боргу на суму 2,6 млрд доларів. Крайній термін виплат настане наступного місяця, тому якщо не реструктуризувати чи не виплатити борг, постане питання про оголошення дефолту.

З 15 до 23 квітня Україна проводила переговори з групою кредиторів, але сторони так і не дійшли згоди. Мінфін України заявив, що “розгляне всі доступні варіанти” і продовжить переговори.

У 2015 році Україна домовилась про реструктуризацію держборгу. За цією угодою випустили ВВП-варанти — цінні боргові папери, за якими Україна повинна виплачувати борг, якщо річне зростання її ВВП перевищує 3%. У 2023 році зростання українського ВВП становило 5,3%. Тож нині кредитори очікують виплати частини боргу – $600 млн.

Минулого року Києву вдалось домовитись про реструктуризацію облігацій на суму понад $20 млрд, але варанти тоді не включили через їхню складність.

Якщо Україна не зможе вчасно домовитися про реструктуризацію, то доведеться вирішити, чи оголошувати дефолт по виплаті близько $600 млн, яка має бути здійснена наприкінці травня.

Після повномасштабного вторгнення Росії ВВП-варанти стали спірним питанням. Мінфін переконує, що умова про виплати боргів у разі зростання економіки на 3% не актуальна нині.

ВВП-варанти були розроблені для світу, який більше не існує. Скромне економічне зростання України у 2023 році було не ознакою стрімкого процвітання, а крихким відскоком від майже 30% спаду, спричиненого повномасштабним вторгненням Росії. Ці фінансові інструменти не повинні стати перешкодою для нашого відновлення. Наша мета — досягти справедливого і всеосяжного розв’язання цього питання.

Ми залишаємося повністю відданими конструктивній взаємодії з інвесторами — так само як ми продемонстрували під час успішних переговорів щодо єврооблігацій минулого літа — для забезпечення взаємовигідного результату, який підтримає стійке майбутнє України та збереже довіру інвесторів“, – написали в міністерстві.

  • Станом на січень державний та гарантований державою борг України сягнув 7,07 трлн грн. Найбільша частка припадає на зовнішні зобов’язання – 5,14 трлн грн.

Контейнерний потяг із Росії вперше пройшов через тимчасово окуповані території Донецької, Запорізької та Херсонської областей до порту Севастополя.

Журналісти розповіли приклади того, як після конфліктів мільярдером і власником соцмережі X, у популярних користувачів різко падали перегляди в X. 

У Києві рятувальники деблокували з-під завалів тіло 17-річного підлітка. За оновленими даними, кількість загиблих внаслідок російської атаки на столицю зросла до 12 осіб.

24 квітня ВАКС змінив запобіжний захід ексголові ДФС Роману Насірову, взявши його під варту та збільшивши розмір застави з 27 до 40 млн грн.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Аданом Гебреєсус повідомив, що скорочення фінансування з боку США призвело до того, що рахунки агенції опинилися в мінусі, тому ВООЗ змушена згортати програми та звільняти персонал.