Наступного тижня на Землю неконтрольовано впаде фрагмент радянського супутника: деталі

Джерело: Live Science

Фрагмент радянського космічного корабля, призначеного для посадки на Венеру і запущеного 53 роки тому, має повернутися на Землю наступного тижня, і ніхто не знає, де він може приземлитись.

Як розповіли у виданні, зонд “Космос-482”, створений та запущений СРСР у 1972 році, був побудований в межах програми “Венера”. Учасники цієї програми збирали дані з пекельної поверхні Венери. Проте через несправність верхнього ступеня ракети-носія “Союз”, яка підняла корабель у небо, місія була зірвана. Апарат втратив швидкість, необхідну для досягнення планети і натомість залишився на еліптичній орбіті навколо Землі.

Нещодавно проведений аналіз показав, що втрачений модуль несправного космічного корабля зараз спускається і орієнтовно досягне Землі 10 травня. Дата може зміститись вперед чи назад на кілька днів.

“Оскільки цей посадковий модуль був розроблений для того, щоб пережити проходження через атмосферу Венери, цілком можливо, що він переживе вхід в атмосферу Землі цілим і неушкодженим, а також вдариться об неї”, — зазначив Марко Лангбрук викладач з космічної ситуаційної обізнаності в Технічному університеті Делфта в Нідерландах. Саме він встановив, що модуль незабаром повернеться на Землю. Ризики він оцінив як “не дуже високі, проте не нульові”.

“Космос 482” був побудований як споріднений із “Венерою 8” зонд, який був запущений у липні 1972 року і став другим апаратом, що сів на поверхні Венери. Опинившись там, “Венера 8” передавала дані з планети протягом трохи більше 50 хвилин, перш ніж зонд згорів.

Після невдалого запуску “Космос 482” розколовся на дві частини, що складаються з основного корпусу та посадкового модуля. Перший увійшов в атмосферу Землі через дев’ять років після запуску – 5 травня 1981 року. Тоді як апарат, який зараз рухається по низхідній траєкторії, залишався на своїй орбіті протягом понад 50 років.

За словами Лангбрука, коли посадковий апарат вагою 495 кілограмів і довжиною 1 метр повернеться на Землю, він рухатиметься зі швидкістю приблизно 242 км/год. Вчений порівняв ризик падіння пристрою з ризиком падіння метеорита. Лангбрук зазначив, що поки що зарано говорити про те, де приземлиться апарат.

“З нахилом орбіти в 52 градуси апарат “Космос 482”, що зараз спускається, може приземлитися де завгодно між 52 градусами північної і 52 градусами південної широти. Сюди входить більша частина південної та середньої широти Європи та Азії, а також Америка та вся Африка та Австралія. Звичайно, найбільші шанси, що він приземлиться в одному з океанів, як це сталося з невдалою місією “Фобос-Грунт” на Венері 15 січня 2011″, – пояснив науковець.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Німецька автобудівна компанія Porsche повідомила про падіння прибутку від автомобільного бізнесу на майже 91% у другому кварталі – з 1,7 млрд євро до 154 млн євро. Основними причинами стали скорочення продажів у Китаї, зростання витрат на електрифікацію та тиск митних зборів у США.

Бойовики, пов’язані з терористичним угрупованням “Ісламська держава”, вночі атакували католицьку церкву на сході Демократичної Республіки Конго, вбивши щонайменше 34 людини. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 липня. Так, з початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.

27 липня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати та Євросоюз уклали торговельну угоду за кілька днів до закінчення відведеного терміну.