У Будапешті протестували проти закону Орбана, що загрожує незалежним медіа

Джерело: 444.hu
18 травня на площі Кошута в Будапешті відбулася масштабна демонстрація проти законопроєкту “Про прозорість суспільного життя”, котрий громадськість вважає наступом уряду Орбана на незалежні медіа та громадські організації.
До протесту долучилися студенти, журналісти, активісти, митці та представники громадських ініціатив. У центрі критики опинилася ініціатива депутата Фідес Халаса Яноша, яку учасники мітингу вважають спробою остаточного придушення свободи слова у країні.
Це не прозорість — це контроль і переслідування, — заявила активістка, наголосивши, що створення Служби захисту суверенітету нагадує репресивну поліцію часів комунізму.
Серед учасників були й відомі діячі, як-от колишній священник Андраш Годас, актор Тамаш Ленг’єл, інфлюенсер Жолт Осват. Усі вони говорили про згортання свобод, знищення незалежної журналістики, пропаганду та атмосферу залякування.
Своєю чергою, учасники акції наголошували: без вільної преси і громадського контролю країна скочується до авторитаризму. Втім, протест мав мирний характер — на сцені зачитали “12 пунктів” громадянських вимог, а завершила акцію спільна молитва і виконання гімну.
За оцінками журналістів, протест може бути одним із найбільших за останній час, а його учасники сказали, що планують знову вийти наступного тижня.
Довідка. Законопроєкт передбачає створення “Офісу захисту суверенітету”, уповноваженого виявляти та карати організації, які отримують фінансування з-за кордону та вважаються загрозою для національної ідентичності, християнських цінностей або традиційної сім’ї. Ці організації можуть бути включені до спеціального реєстру, їхні банківські рахунки підлягатимуть перевірці, а іноземне фінансування — блокуванню. Крім того, передбачені значні штрафи, які можуть призвести до закриття організацій у разі несплати.
Критики вважають, що законопроєкт спрямований на придушення незалежних медіа, особливо напередодні парламентських виборів 2026 року. Вони порівнюють його з російським законом про “іноземних агентів” і попереджають про ризик авторитаризму.
Законопроєкт містить розпливчасті формулювання, які можуть бути використані для переслідування опозиційних голосів.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив про проведення голосування у своїй країні щодо підтримки вступу України до Європейського Союзу.
- 4 березня парламент Грузії, в якому засідають лише депутати від правлячої партії “Грузинська мрія”, схвалив законопроєкт, що фактично є перекладом американського Закону про реєстрацію іноземних агентів (Foreign Agents Registration Act) від 1938 року.
- Держдума Росії у першому читанні прийняла проєкт про “замороження” надходжень “іноземним агентам” від брендів та будь-якої творчої діяльности. 408 депутатів проголосували на підтримку документа.
Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.
Міністерство юстиції США подало позов проти Каліфорнійського департаменту освіти через допуск трансгендерів до шкільних змагань у штаті.
Американські медики підтвердили смерть мешканця штату Аризона від легеневої чуми.