Копія Великої хартії вольностей, що зберігається у Гарварді, виявилась оригіналом 1300 року

Джерело: Університет Східної Англії

Британські дослідники виявили, що “копія” Великої хартії вольностей (Magna Carta), яка зберігається в Гарвардській школі права, насправді є рідкісним оригіналом, датованим 1300 роком.

У 1940-х роках Гарвардська школа права придбала Велику хартію вольностей як копію документа, виданого за правління англійського короля Едуарда I.

Документ під робочою назвою HLS MS 172 на той час коштував 27,50 доларів. В аукціонному каталозі манускрипт описувався як “копія… зроблена у 1327 році… дещо потерта і забруднена”.

Проте тепер дослідники з Королівського коледжу Лондону та Університету Східної Англії (UEA) встановили, що цей документ є справжнім оригіналом, який датується 1300 роком.

“Це фантастичне відкриття. Гарвардська Велика хартія вольностей заслуговує на святкування, але не як проста копія, заплямована і вицвіла, а як оригінал одного з найважливіших документів у світовій конституційній історії, наріжний камінь минулих, теперішніх і ще не завойованих свобод”, – сказав професор Девід Карпентер з Королівського коледжу Лондона.

Велика хартія вольностей вперше була видана королем Іоанном у 1215 році. Хоча Іоанн незабаром скасував цей документ, його син Генріх ІІІ видав виправлені версії, остання з яких, створена у 1225 році, стала офіційною законодавчою редакцією. Онук Іоанна, король Едуард I, підтвердив цю версію у 1297 році та повторно у 1300 році.

Щоб підтвердити оригінальність документа, дослідники порівняли його розміри (489 мм × 473 мм) з відомими оригіналами та проаналізували почерк — зокрема, велику літеру “E” на початку слова Edwardus і подовжені літери в першому рядку. Дослідники припускають, що цей документ може бути загубленою Великою хартією вольностей, виданою парламентському округу Еплбі у Вестморленді.

Magna Carta століттями була символом боротьби з тиранією і правовим актом. Стаття 29 хартії 1225 року досі чинна в Англії, а принцип “належного судочинства” поширений у правових системах багатьох країн, що походять від англійського права.

Між 1215 і 1300 роками королівська канцелярія видала понад 200 оригінальних пергаментів із печаткою, більшість з яких втрачена. Наразі у світі налічується 35 оригіналів Великої хартії, з яких більшість — у британських колекціях.

Оригіналів редакції 1300 року, що вважається останньою версією хартії, налічується всього сім, і шість із них зберігаються у Великій Британії.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.