Україна виходить з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін – указ Зеленського
Президент Володимир Зеленський підписав указ №441/2025, яким доручив уряду розпочати процедуру виходу України з Оттавської конвенції – міжнародної угоди, що забороняє застосування, накопичення та виробництво протипіхотних мін. Відповідний документ оприлюднений на сайті Офісу президента.
Згідно з текстом указу, рішення ухвалене “з метою захисту територіальної цілісності та суверенітету України” та “виходячи з національних інтересів”. Документ також зобов’язує Кабінет міністрів невідкладно повідомити ООН про вихід із Конвенції, а контроль за виконанням рішення покладено на секретаря РНБО.
Попри те, що указ уже набрав чинності, сам вихід із конвенції відбудеться через шість місяців після офіційного повідомлення Організації Об’єднаних Націй.
Оттавська конвенція (повна назва – Конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення) була підписана у 1997 році. Україна приєдналась до неї у 2005-му.
Протипіхотні міни – це вибухові пристрої, призначені для ураження людей. Вони вибухають після контакту або в разі дистанційного підриву. Часто мають малий розмір, добре маскуються в траві чи ґрунті, і здатні залишатися активними десятки років. Бувають фугасні – із сильним вибухом, або осколкові – із вражаючими елементами. Деякі типи, як-от “Пелюстка” або “міна-жаба” ОЗМ-72, можуть калічити або вбивати людей на великій площі.
Росія, яка не є учасницею Оттавської конвенції, активно застосовує протипіхотні міни проти України. Зокрема, використовуються міни типу ПФМ-1 (“Пелюстка”), які часто призводять до травмування цивільних, включно з дітьми. Українські військові неодноразово повідомляли про масове мінування полів, доріг і навіть житлових кварталів на деокупованих територіях.
- 7 квітня в одній із громад Сумщини на міні підірвався 13-річний хлопець. Підліток зі своїм другом гуляли біля яру. Він штовхнув ногою невідомий предмет, після чого і відбувся вибух.
У п’ятницю, 26 червня, з російського полону вдалось врятувати ще 160 українських захисників, які перебували у неволі з 2022 року.
Міноборони РФ заявляє про найбільшу нічну атаку на Росію з початку повномасштабного вторгнення.
25 червня президент Володимир Зеленський повідомив про затвердження 40-денної операції СБУ щодо впливу на РФ, аби домогтися завершення повномасштабної війни.
Компанія «Київстар» та Фонд «Повернись живим» завершили сьомий спільний проєкт з підтримки армії — «Нам тут жити: Місія 077». У межах ініціативи вдалося зібрати понад 77 млн грн на засоби зв’язку, які дозволяють координувати дії, швидше ухвалювати рішення та ефективніше виконувати завдання. Ініціатива реалізована за інформаційної підтримки 1+1 Media.
У ніч на 25 червня підрозділи Сил оборони України уразили низку об’єктів російських окупантів, серед яких нафтобаза, мости та радіолокаційний комплекс “Скала-М”.