Легенда про Лицаря і Друїда: на фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

Платформа Меморіал у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт “Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда”. Це меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й аудіо- та відеоматеріалами. Презентація відбулася сьогодні, 4 липня, на відкритті фестивалю “Протасів Яр” у Києві.

Проєкт розповідає, як Роман і Василь Ратушні, два брати-воїни, боронили честь гідність і свободу – свою, і своєї країни. Авторкою стала журналістка Характер.медіа Альона Мартинюк, ілюстраторкою – художниця Марина Соломенникова.


“Чи може лицар падати з самокату посеред Києва, безбожно палити, складати книги стосами завбільшки як китайська стіна? А друїд – чи може любити вибухівку, вважати міста гулагами, жити на самих бутербродах, власноруч будувати Дім Над Рікою – і не бути, насправді, відлюдником  –  знайти собі мавку, закохатися раз і назавжди? А якщо листи лицарів стають електронними, а їхня зброя не відразу буде мечем і рушницею – а це будуть знання, непідкупність і мирний протест? Що, якщо так?”, – сказала на відкритті Альона Мартинюк.

 

Образ Лицаря і Друїда – наскрізний у репортажі. Авторка і команда проєкту зазначають – така легендарна форма, художні ілюстрації і метафори допомагають розкрити внутрішні світи героїв.


“Усі ви знаєте, що ці хлопці були героями. Жили вони чесно, а загинули гідно. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою – і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоби закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу”, – сказала Альона Мартинюк.

“Я неймовірно вдячна за можливість бути дотичною до цього проєкту і відобразити в ілюстраціях те, якими Роман і Василь Ратушні були відважними, цікавими, сміливими. Дуже важливо шанувати і пам’ятати героїв, які поклали своє життя на захист України”, – додала ілюстраторка Марина Соломенникова..

За мотивами репортажу команда презентувала також серію листівок, що буде розповсюджуватися під час фестивалю в рамках кампанії “Донат на пам’ять”.

Спецпроєкт на честь братів читайте за посиланням:
https://ratushni.memorial.ua/

 

Про Романа і Василя Ратушних

  • Роман “Сенека” Ратушний, 24 роки

Поліг 9 червня 2022 року в бою під Ізюмом на Харківщині, виконуючи завдання розвідки у складі 93-ї бригади “Холодний Яр”. Був відомим громадським активістом і діячем. Очолював ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, яка врятувала від забудови заповідний масив у Києві. Відстоював цінності громадянського суспільства. У лавах ЗСУ під час повномасштабної війни брав участь у боях під Києвом, звільняв Тростянець, воював на Сумщині і Харківщині.  Нагороджений орденом “За мужність” III ступеня.  Вулицю у Солом’янському районі Києва названо на його честь, його ім’я отримав також ландшафтний заказник “Протасів Яр”.

  • Василь “Птах Каштан” Ратушний
    28 років

Загинув 27 лютого 2025 року під час виконання бойового завдання – внаслідок прямого влучання ворожого FPV-дрона на передовій. У юнацтві Василь брав участь у Революції Гідності. Пішов добровольцем захищати Україну в 2014-му. У 2019-му повернувся до цивільного життя. Будував власноруч дім. Грав на альт‑саксофоні, виготовляв ножі у скандинавському стилі. Захищав Україну під час повномасштабного вторгнення. Після загибелі молодшого брата війна Василя – це була також помста за Рому. Останні роки він служив пілотом безпілотника у бригаді “Птахи Мадяра”. У жовтні 2023-го був нагороджений “Золотим хрестом” Головнокомандувача ЗСУ. 

Агентство з охорони довкілля США відправило в адміністративну відпустку 139 співробітників через те, що вони підписали лист з критикою політики президента Дональда Трампа.

У Німеччині внаслідок аварії автобуса постраждали четверо українців. Одного з постраждалих із кількома забоями та гематомами госпіталізували до місцевої клініки, іншим трьом після огляду надали квитки для подальшої подорожі. Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.

У Нідерландах з жовтня зросте плата за притулок для українських переселенців. Замість нинішніх 105 євро на місяць доведеться сплачувати 244 євро.