90-річчя духовного лідера Тибету: Далай-лама про реінкарнацію, мир і свободу

Джерело: Reuters
Духовному лідеру тибетських буддистів Далай-ламі сьогодні виповнилося 90 років. Його прихильники відзначали ювілей впродовж тижня, під час якого він знову викликав обурення Китаю та висловив сподівання прожити понад 130 років і переродитися після смерті.
Лауреат Нобелівської премії миру вважається одним із найвпливовіших релігійних діячів у світі, чий авторитет виходить далеко за межі буддизму. Проте Китай продовжує вважати його сепаратистом і намагається взяти під контроль тибетську релігійну традицію. У 1959 році, після невдалого повстання проти китайської влади, 14-й Далай-лама змушений був залишити рідний Тибет. Разом із сотнями тисяч тибетців він знайшов притулок в Індії, де відтоді відстоює мирну концепцію “Серединного шляху” — задля досягнення автономії та свободи віросповідання для тибетського народу.
Тисячі прихильників з усього світу, включно із зірками, представниками США та Індії, зібралися на святкування його ювілею в місті Дхарамшала — невеликому індійському містечку біля підніжжя Гімалаїв, де проживає Далай-лама.
У межах урочистостей, що включають культурні виступи та звернення давнього прихильника Далай-лами — голлівудського актора Річарда Гіра, а також міністрів федерального уряду Індії, сам ювіляр виголосить промову. У своєму привітанні, опублікованому на офіційному сайті в неділю, Далай-лама зазначив, що є “лише простим буддійським монахом” і продовжуватиме зосереджуватися на своїх зобов’язаннях — сприянні людським цінностям і міжрелігійній гармонії.
Як зазначається, світові лідери надіслали привітання Далай-ламі, серед них — прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та державний секретар США Марко Рубіо.
“Я разом із 1,4 мільярдами індійців щиро вітаю Його Святість Далай-ламу з 90-річчям. Він є незмінним символом любові, співчуття, терпіння та моральної стійкості”, — написав Моді в соцмережі X.
Марко Рубіо зазначив, що Далай-лама продовжує надихати людей, втілюючи послання “єдності, миру та співчуття”.
“Сполучені Штати залишаються рішуче налаштованими підтримувати повагу до прав людини та основоположних свобод тибетців. Ми підтримуємо зусилля зі збереження мовної, культурної та релігійної самобутності тибетського народу, включно з їхнім правом вільно обирати та шанувати своїх духовних лідерів без зовнішнього втручання”, — йдеться в заяві Державного департаменту США.
Попередній тиждень мав особливе значення для тибетських буддистів, адже Далай-лама раніше заявляв, що торкнеться теми свого наступника саме на своєму 90-річчі.
У середу він розвіяв занепокоєння вірян щодо майбутнього інституту Далай-лами, заявивши, що після смерті переродиться як новий духовний лідер, а його благодійна установа — Фонд Гаден Пходранг — матиме виключне право визнавати його наступника.
Своєю чергою, Китай наполягає, що процес обрання наступного Далай-лами має проходити за згодою китайської влади.
США, які протистоять зростанню впливу Китаю, закликали Пекін припинити втручання у процес визначення наступника Далай-лами.
- Духовний лідер тибетських буддистів Далай-лама планує зробити письмову заяву щодо своєї можливої реінкарнації. Перед цим у середу вранці він зустрінеться з 11 старшими ченцями – главами буддійських шкіл, які вже прибули до північноіндійського міста Дхарамсала, де проживає сам Далай-лама у вигнанні.
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що за минулий рік з платформи OnlyFans сплатили близько 350 мільйонів гривень податків.
24-річний індійський програміст Сохам Парех щонайменше три роки поспіль одночасно працював на повну ставку у семи різних американських IT- і AI-компаніях у Кремнієвій долині. Оскільки він увесь цей час працював дистанційно з Індії, тривалий час ніхто не помічав, що Парех отримував зарплату одразу з кількох місць.
Генсек НАТО Марк Рютте переконаний, що Китай може заохотити Росію до нападу на країни НАТО, щоб відвернути увагу США від Індо-Тихоокеанського регіону та одночасно спробувати захопити Тайвань.
Попри загрозливу ситуацію на фронті, де російські війська ведуть активні наступи й майже перетворили Суми на “сіру зону”, увагу спостерігачів дедалі більше привертає інший фронт – внутрішньополітичний. У червні в Україні загострилися кадрові конфлікти, антикорупційні справи та боротьба за контроль над урядом і силовими відомствами. У центрі – голова Офісу президента Андрій Єрмак.
АТ “Укрзалізниця” поінформувала про розширення переліку поїздів із жіночими купе на трьох напрямках.