Вчені створили жуків-кіборгів, що можуть допомагати рятувати людей з-під завалів

Джерело: SciencAlert

Група вчених з Університету Квінсленда, Університету Нового Південного Уельсу (обидва в Австралії) і Технологічного університету Наньянга в Сінгапурі розробили жуків-кіборгів, що можуть стати корисними у пошуку людей під завалами.

Для цього науковці використали Zophobas morio — вид жуків з родини чорнотілки, чиї личинки відомі під назвою “зофобас” або ж “зоофобус”.

Дорослі жуки цього виду мають довжину тіла до 32 міліметрів і висоту близько 8 міліметрів, є маленькими і спритними, здатні маневрувати там, де роботи не можуть: у тісних межах щільного, заплутаного сміття.

Дослідники обладнали їх “рюкзаком” з мікрочипом, який надсилає електричні сигнали до антен або передніх крил жуків, спонукаючи їх рухатися в різних напрямках.

Джерело: Fitzgerald et al., Adv. Sci., 2025

Вчені використали природні здібності жуків і “додали програмовані елементи управління, що дозволяють точно керувати напрямком руху, не впливаючи на тривалість життя жука”, — каже біоінженер Танг Во-Доан з Університету Квінсленда.

Ці програмовані елементи управління передаються через “рюкзак” жука з електродами, які діють як електричні поводи. Стимуляція вусиків змушує жука повертати, сповільнюватися або рухатися назад. Стимуляція обох надкрил викликає прискорення або рух вперед, а стимуляція одного надкрила викликає рух вбік.

В результаті ZoBorgs (так вчені назвали цих жуків-кіборгів) можуть долати перешкоди, що дорівнюють висоті їхнього тіла, з успішністю 92%. Вони також можуть переходити з горизонтальних на вертикальні поверхні з успішністю 71,2% — показник, який не досягався попередніми кіборгами-комахами або роботами.

Інженер з Університету Квінсленда Лаклан Фіцджеральд вказує, що роботи такого масштабу досягли значних успіхів у пересуванні, але досі перехід з горизонтальних поверхонь на стіни залишався для них викликом. ZoBorgs же можуть це робити.

Компанія xAI, заснована американським розробником та підприємцем Ілоном Маском, отримала масштабне замовлення від Міністерства оборони США. Контракт може сягнути 200 мільйонів доларів та передбачає створення спеціалізованих рішень із використанням штучного інтелекту для державних потреб – зокрема у розвідці та галузі безпеки.

Штучний інтелект стрімко змінює спосіб, у який люди шукають інформацію в інтернеті, трансформуючи те, як користувачі орієнтуються у вебпросторі. Замість традиційних пошукових систем вони дедалі частіше звертаються до чат-ботів, котрі дають готові відповіді, а не перелік посилань, за якими можна перейти.

Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. 

На Харківщині правоохоронці викрили масштабне виробництво підроблених акцизних марок, вилучивши майже 5 мільйонів одиниць контрафакту. Усім трьом фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі. 

Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.