У Південній Кореї вчені створили препарат, що відновлює зір шляхом регенерації сітківки
Джерело: Scitechdaily
Дослідники з університету в Теджоні, Південна Корея, розробили новий препарат, що успішно відновлює зір.
Дослідницька команда під керівництвом професора Джин Ву Кіма з кафедри біологічних наук створила метод лікування, що регенерує нерви сітківки, відновлюючи зір. У дослідах на мишах із моделлю хвороби дослідники досягли як регенерації сітківки, так і відновлення зору, блокуючи білок PROX1 (prospero homeobox 1), який у нормі перешкоджає відновленню сітківки. Ефект тривав понад шість місяців.
Перше довготривале відновлення сітківки у ссавців
Це дослідження стало першим успішним прикладом довготривалої нейронної регенерації сітківки у ссавців, що відкриває нові перспективи для пацієнтів з дегенеративними захворюваннями сітківки, які раніше не мали варіантів лікування.
Як зазначається, на сьогодні не існує лікування, яке б відновлювало пошкоджену сітківку та зір. Основна причина цього — неможливість сітківки ссавців до самостійної регенерації після ушкодження. Дослідження на холоднокровних тваринах, зокрема рибах, відомих своєю здатністю до регенерації сітківки, показали, що при травмах сітківки клітини Мюллера повертаються у стан стовбурових клітин, утворюючи нові нейрони. Проте у ссавців цей процес порушений, що призводить до незворотних пошкоджень.
PROX1 — виявлений як головний блокатор регенерації
У своєму дослідженні команда виявила, що білок PROX1 є ключовим інгібітором повернення клітин Мюллера до стовбурового стану у ссавців. Цей білок присутній у нейронах сітківки, гіпокампа та спинного мозку, де він пригнічує розмноження нейральних стовбурових клітин і сприяє їхньому дозріванню в нейрони.
Дослідники встановили, що PROX1 накопичується в клітинах Мюллера ушкодженої сітківки мишей, але відсутній у клітинах Мюллера риб, які здатні до високої регенерації. Вони також виявили, що PROX1 у клітинах Мюллера не синтезується ними самими, а надходить з навколишніх нейронів, які не розщеплюють білок, а навпаки — виділяють його. На основі цього відкриття команда розробила метод відновлення регенеративної здатності клітин Мюллера шляхом усунення позаклітинного PROX1 до того, як він потрапить у ці клітини.
Новий підхід: антитіло проти PROX1
Метод передбачає використання антитіла, що зв’язується з PROX1. Це антитіло було розроблено біотехнологічним стартапом Celliaz Inc., заснованим науковою лабораторією професора Джина Ву Кіма. При введенні цього антитіла в сітківку мишей-моделей хвороби було значно посилено нейронну регенерацію. Крім того, при доставці гена антитіла в сітківку мишей з моделлю пігментного ретиніту, було досягнуто тривалої регенерації сітківки та відновлення зору протягом понад шести місяців.
Терапія, що стимулює регенерацію сітківки, розробляється компанією Celliaz Inc. для застосування при різних дегенеративних захворюваннях сітківки, які не мають ефективного лікування. Компанія планує розпочати клінічні випробування до 2028 року.
Захищаючи Україну від російських окупантів загинув український боксер Юрій Єгоров.
Уряд Німеччини не підтвердив заяву президента США Дональда Трампа, що перші поставки Patriot уже прямують з Німеччини до України.
У Великій Британії народились восьмеро здорових дітей після проведення новаторської процедури – створення ЕКЗ-ембріонів з ДНК трьох осіб, аби запобігти успадкуванню дітьми невиліковних генетичних захворювань.
Унаслідок атаки РФ на Дніпро та область загинула одна людина, ще 10 поранені. В області значні руйнування.
49-річний Аудун Гренвольд – бронзовий призер Олімпіади-2010 у Ванкувері – помер цього тижня через удар блискавки.