Польські виробники вимагають від уряду Туска розблокувати імпорт ріпаку з України

Джерело: PolskieRadio

Польська асоціація виробників олії (PSPO), котра представляє 95% переробних заводів Польщі, звернулася до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням втрутитися у внесення змін до постанови Міністерства розвитку та технологій від 15 вересня 2023 року, яка забороняє імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Ситуація у польській олійній промисловості вже “надзвичайно складна”. Галузь нині постає перед дефіцитом сировини в майбутньому сезоні 2024/2025, враховуючи річну потужність переробки ріпакових заводів, яка перевищує 4 мільйони тонн.

Як зазначила PSPO у листі до прем’єр-міністра, 2023-2024 роки стали рекордними з переробки насіння та постачання продукції з ріпаку. Минулого року компанії-члени PSPO переробили загалом понад 3,66 мільйона тонн ріпаку, виробивши 1,6 мільйона тонн олії та 2,1 мільйона тонн білкових кормів.

Це стало можливим завдяки чудовому врожаю ріпаку спочатку у 2022 році, а потім рекордному врожаю у 2023 році, який, за даними Центрального статистичного управління (GUS), досяг 3,74 мільйона тонн насіння, а за деякими галузевими оцінками, навіть перевищив 4 мільйони тонн, – повідомила асоціація.

Генеральний директор PSPO Адам Стемпень зазначив, що регламент 2023 року заборонив імпорт ріпаку з України, але не заборонив імпорт олії, що впливає на польські переробні заводи.

Для польських компаній нинішня ситуація означає втрату конкурентоспроможності не лише на європейському ринку, а й на внутрішньому, – заявив Стемпень.

Стемпень також вказав на ще одну проблему.

Коли переробка ріпаку в Польщі зменшується, дефіцит кормового білка, природно, зростатиме, що вимагатиме збільшення імпорту сої, – наголосив він.

Директор PSPO наголосив, що прибутковість бізнесу визначається логістичними витратами на сировину, які впливають на маржу переробної промисловості.

Тому ми вимагаємо, щоб імпорт ріпаку з України був дозволений шляхом виключення його з регламенту.

У листі PSPO запевнила прем’єр-міністра, що скасування заборони на імпорт ріпаку з України “не становить ризику для польських фермерів, оскільки весь вітчизняний урожай буде закуплений польською промисловістю за загальноєвропейською ціною на основі біржових котирувань MATIF”.

За словами Стемпеня, ситуація 2022 року, коли імпорт зерна, включаючи ріпак, з України до Польщі був дуже високим через блокаду Росією чорноморських портів, була незвичайною і не повториться.

Водночас, на думку генерального директора PSPO, ослаблення галузі переробки ріпаку може призвести до зниження існуючих переробних потужностей вітчизняних олійних заводів. Він зазначив, що це обмежить можливості використання ріпаку, що, як він визнав, означатиме скорочення вирощування ріпаку для фермерів.

За даними PSPO, Німеччина також є основним одержувачем українського ріпаку, оскільки переробні потужності німецьких заводів перевищують місцеві постачання більш ніж удвічі. У листі до прем’єр-міністра представники олійної галузі нагадали, що Польща також експортувала велику кількість ріпаку до цієї країни у 2023 році, що стало можливим завдяки високим внутрішнім врожаям, а також завдяки великому імпорту насіння до Польщі з України протягом кризового 2022 року.

  • Речник Європейської комісії Олоф Гілл повідомив, що ЄС не планує продовжувати режим автономних торгівельних заходів (АТЗ) для України (так званий “торговельний безвіз”).

Служба безпеки України прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю.

В іспанському житловому комплексі Cala Alta у Вільяхойосі, де раніше вбили російського пілота Максима Кузьмінова, загинув колишній посадовець Департаменту боротьби з організованою злочинністю МВС України Ігор Грушевський.

Служба безпеки України і Офіс генпрокурора України проводять щонайменше 70 обшуків щодо співробітників Національного антикорупційного бюро України.

Після обрання Дональда Трампа на посаду президента США, у діяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) відчулися суттєві зміни. Одним із перших кроків нової американської адміністрації стало припинення фінансування міжнародної комісії аудиторів, яка на той момент перевіряла діяльність керівництва Бюро.

Міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро прибув до України з робочим візитом.