Камбоджа на третій день конфлікту з Таїландом закликала до негайного припинення вогню
Джерело: The Guardian
Представник Камбоджі в ООН заявив, що його країна прагне негайного припинення вогню з Таїландом, оскільки збройний конфлікт триває третю добу поспіль.
Через обстріли десятки тисяч осіб були змушені покинути свої домівки унаслідок найкривавіших за останні 10 років обстрілів між країнами.
Після термінової наради ООН ввечері 25 липня, посол Камбоджі закликав до припинення вогню. Посол Таїланду закликав Камбоджу “негайно припинити всі військові дії та акти агресії і відновити діалог у дусі доброї волі”.
Тривала прикордонна суперечка між двома країнами у 24 липня переросла у запеклі бої із застосуванням важкої артилерії та авіаударів, що спонукало Генерального секретаря ООН закликати до “максимальної стриманості”.
Малайзія, яка головує в регіональному блоці, до якого входять обидві країни, закликала обидві сторони відступити та запропонувала виступити посередником. США та Китай також висловили стурбованість розвитком подій.
“Камбоджа зажадала негайного припинення вогню – без будь-яких умов – і ми також закликаємо до мирного розв’язання суперечки”, – заявив посол Камбоджі в ООН Чхеа Кео після засідання ООН.
Вранці 26 липня міністерство національної оборони Камбоджі звинуватило Таїланд у запуску п’яти важких артилерійських снарядів за кількома об’єктами в провінції Пурсат на південній стороні їхнього спільного кордону, заявивши, що воно засуджує такий “неспровокований та навмисний акт агресії”.
Таїланд звинуватив Камбоджу в ініціюванні атаки на сусідню провінцію Трат і заявив, що тайські військово-морські сили успішно відобразили “вторгнення” до 05:40 ранку.
Прикордонна суперечка між Камбоджею та Таїландом тягнеться вже понад століття і пов’язана з розбіжностями щодо карт колоніальної епохи. Напруженість розпалювалася з травня, коли в короткій перестрілці загинув камбоджійський солдат, але цього тижня вона загострилася ще більше, коли тайські солдати втратили кінцівки внаслідок підриву на мінах, які, за твердженням тайської влади, нещодавно були встановлені. Камбоджа це звинувачення заперечує.
Таїланд у відповідь відкликав свого посла в Камбоджі та заявив про висилку камбоджійського посланця з Бангкоку. Вранці у 24 липня у кількох точках уздовж кордону спалахнули бої. Обидві сторони звинуватили одна одну в тому, що першими відкрили вогонь, і звинуватили одна одну в порушенні міжнародних норм.
У Таїланді загинули 19 осіб, зокрема 13 мирних жителів та шестеро військовослужбовців, а також 29 військовослужбовців та 30 цивільних осіб зазнали поранень. У Камбоджі офіційні особи повідомили ще про 12 загиблих: п’ятьох військовослужбовців та вісім цивільних осіб. Таким чином, загальна кількість загиблих сягнула 13.
Міністерство охорони здоров’я Таїланду повідомило, що з прикордонних районів країни евакуйовано понад 138 тисяч осіб. Їхні сім’ї розмістилися в храмах, школах та муніципальних центрах. Влада Камбоджі заявила, що з прикордонних районів евакуйовано понад 23 000 осіб.
Представник міністерства закордонних справ Таїланду Нікорндей Баланкура повідомив, що Бангкок відкритий для переговорів, можливо, за сприяння Малайзії.
“Ми готові, якщо Камбоджа захоче врегулювати це питання дипломатичним шляхом, на двосторонній основі чи навіть через Малайзію зробити це. Але поки що ми не отримали жодної відповіді”, — заявив Нікорндей агентству AFP перед початком засідання ООН.
Раніше виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Таїланду Пумтам Вечаячай попередив, що якщо ситуація загостриться, це може перерости у війну.
Обидві країни обмінялися звинуваченнями у сутичках. Таїланд звинуватив Камбоджу в нападі на цивільну інфраструктуру, включаючи лікарню, яка потрапила під обстріл, та автозаправну станцію, яку атакувала як мінімум одна ракета. Камбоджа звинуватила Таїланд у застосуванні касетних боєприпасів.
Раніше бої спалахували в період з 2008 до 2011 року, внаслідок чого загинуло щонайменше 28 людей, а десятки тисяч стали вимушеними переселенцями.
Остання суперечка загострилася через ворожнечу між батьками прем’єр-міністрів Камбоджі та Таїланду. Хун Сен, авторитарний правитель, який передав владу своєму синові Хуну Манету у 2023 році, і колишній популістський лідер Таїланду Таксін Чінават, чия дочка Петонгтарн Чінават стала прем’єр-міністеркою у 2024 році, зберігають великий вплив у своїх країнах. Колись вони вважалися близькими друзями, але тепер втягнуті в запеклу суперечку, обмінюючись образами, погрозами та зустрічними звинуваченнями у соціальних мережах.
Таксін відвідав Убонратчатхані на північному сході Таїланду в суботу вранці і, за повідомленнями місцевих ЗМІ, заперечував, що причиною сутичок стала ворожнеча між сім’ями. Він засудив дії Камбоджі, назвавши їх “жахливими”, і заявив, що атаки з тайської сторони суворо дотримувалися протоколів і були спрямовані проти військових об’єктів.
- Таїланд посилив свою військову присутність уздовж спірного кордону з Камбоджею після того, як по той бік кордону збільшилася кількість військ, заявив у суботу міністр оборони Таїланду Пхумтхам Вечаячай.
Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.
Німецька автобудівна компанія Porsche повідомила про падіння прибутку від автомобільного бізнесу на майже 91% у другому кварталі – з 1,7 млрд євро до 154 млн євро. Основними причинами стали скорочення продажів у Китаї, зростання витрат на електрифікацію та тиск митних зборів у США.
Бойовики, пов’язані з терористичним угрупованням “Ісламська держава”, вночі атакували католицьку церкву на сході Демократичної Республіки Конго, вбивши щонайменше 34 людини.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 липня. Так, з початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.
27 липня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати та Євросоюз уклали торговельну угоду за кілька днів до закінчення відведеного терміну.