Український науковець Ігор Фрицький став лауреатом Премії Ґеорґа Форстера

Джерело: Національна академія наук України

Український науковець, член-кореспондент НАНУ, завідувач кафедри фізичної хімії хімічного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Ігор Фрицький став лауреатом Премії Ґеорґа Форстера.

Повідомляється, що Фонд Олександра фон Гумбольдта (Німеччина) щороку вручає до шести таких нагород видатним дослідникам – як визнання їхніх значних досягнень у науці й освіті – за фундаментальні теорії, відкриття й розробки, що помітно впливають на розвиток у певній галузі науки та поза нею. Грошова винагорода до кожної з премій становить 60 тисяч євро, її виплачує Федеральне міністерство економічної співпраці та розвитку Німеччини.

Нагороду названо на честь природознавця, мандрівного письменника й публіциста Ґеорґа Форстера (1754–1794), який був другом німецького науковця-енциклопедиста і мандрівника Олександра фон Гумбольдта (1769–1859).

Зазначено, що комісія експертів ухвалює рішення про присудження цієї престижної міжнародної відзнаки за поданням німецьких учених. Кандидатуру члена-кореспондента НАН України Ігоря Фрицького номінував на присудження премії Університет Ґьоттінґена, а підтримали – Університет Гайдельберґа й Університет Ерланґена. Очікується, що лауреати Премії продовжать наукові дослідження спільно з дослідницькими установами Німеччини.

Як пояснили в НАНУ, дослідницька група Фрицького співпрацює з німецькими університетами вже понад 20 років. Разом вони виконали великий цикл досліджень, зробивши вагомий внесок у біоміметичний каталіз, супрамолекулярну хімію, хімію молекулярних матеріалів і наноматеріалів.

Завдяки цим роботам запропоновано оригінальні синтетичні підходи до створення дискретних метало-супрамолекулярних сполук високої ядерності й метал-органічних каркасів із прогнозованими магнітними, електрохімічними та каталітичними властивостями; створено нові термохромні матеріали, що можуть змінювати колір, нагріваючись аби охолоджуючись у широкому температурному інтервалі.

Водночас відомо, що нещодавно дослідницька група Фрицького у співпраці з німецькими колегами одержала унікальні водорозчинні сполуки перехідних металів у нетрадиційно високих ступенях окиснення (зокрема, заліза (IV), заліза (V), мангану (IV), міді (ІІІ)). На основі цих сполук розроблено високоефективні системи фотокаталітичного розкладу води (прототипи систем штучного фотосинтезу), які за своїми функціональними характеристиками суттєво перевищують решту фотокаталізаторів на основі комплексів цих металів. Крім того, розроблено високоефективний ветеринарний препарат (зареєстрований під назвою “Клатроферан”) для профілактики і лікування залізодефицитної анемії у тварин, що містить комплекс заліза (IV).

Результати цих досліджень опублікували найпрестижніші міжнародні наукові журнали, зокрема “Nature Communications”, “Chemical Communications”.

Модель та актор Едмонд Лоран, який знімався у музичних кліпах Брітні Спірс та Ліл Кім, подав позов проти репера Шона Комбза, заявивши, що його накачали наркотиками й зґвалтували.

Заступника головнокомандувача Військово-морського флоту РФ генерал-майор Михайла Гудкова ліквідували на території Курської області, підтвердив губернатор Приморського краю РФ Олег Кожемяко.

3 липня Фонд державного майна оголосив аукціон з приватизації ПрАТ “Вінницяпобутхім”, що належав підсанкційному російському АТ “Нєвская косметика”.

За допомогою швейцарського космічного телескопа CHEOPS астрономи вперше в історії виявили “планету-самогубця” – екзопланету HIP 67522 b.

У Полтаві зросла кількість поранених внаслідок ранкової атаки російських військ. Нині відомо про 59 постраждалих.