Росія вербує сербів для поповнення своїх військових сил – The Guardian

Джерело: The Guardian

Ґрунтуючись на свідченнях двох сербських бійців, які прибули до Росії, а також на оприлюдненому списку завербованих сербів, The Guardian виявила, що російські чиновники, схоже, планували залучити сотні сербських громадян для посилення армії.

З початку війни в Україні Росія запровадила низку законів, щоб заманити іноземних громадян до своїх лав. Володимир Путін на нараді з питань безпеки невдовзі після того, як його війська вторглися в Україну, сказав, що Кремль має допомогти людям з-за кордону, які планують воювати на боці Росії.

Відтоді Путін підписав указ про зниження мінімальної тривалості військової служби за контрактом для іноземців з п’яти років до одного, а також запропонував прискорений набір неросійських бойовиків.

Проросійські настрої особливо високі серед ультранаціоналістичних груп Сербії, які організували низку промосковських мітингів з початку війни Росії в Україні.

Очолював сербську схему вербування Давор Савічич – серб, який багато років воював під час першого вторгнення Росії в Україну в 2014 році.

Савічича також пов’язують із ПВК “Вагнер”. Відомо, що раніше він також воював у Сирії разом з ПВК “Вагнер”. 

“Ми зараз офіційно підписуємо контракт з міністерством оборони Росії. Солдати проходять через Красногорський військкомат. Після додаткової підготовки хлопців відправляють на Луганський напрямок”, – розповів Савічич.

У січні минулого року президент Сербії Александар Вучич роздратовано відреагував на національному телебаченні після відео в російських новинах, де стверджувалося, що сербські добровольці навчаються воювати разом із військами ПВК “Вагнер” в Україні.

“Чому ви, з “Вагнера”, дзвоните комусь із Сербії, коли знаєте, що це проти наших правил?” – сказав президент, посилаючись на закон, який забороняє сербам брати участь у війнах за кордоном.

Сербський міністр оборони Мілош Вучевич також застеріг сербів від переходу до російської армії. Відтоді притягнуто до кримінальної відповідальності понад два десятки сербів.

Польща має намір витрачати 5% ВВП на оборону вже у 2026 році, підтвердив міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш 3 квітня після зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві.

3 квітня заявив президент Фінляндії Александер Стубб заявив, що Франція або Велика Британія мають взяти на себе ініціативу у взаємодії з Росією в межах європейських зусиль щодо врегулювання війни РФ проти України.

​Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі, повідомляють поінформовані джерела.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.