«Викрадена спадщина»: НАЗК створило базу культурних цінностей, викрадених РФ під час війни
Джерело: НАЗК
Національне агентство з питань запобігання корупції запускає новий розділ “Викрадена спадщина” в межах проєкту “Війна і мистецтво”, який має допомогти запобігти незаконній торгівлі предметами мистецтва та старовини, що були викрадені російськими окупантами в Україні під час війни.
Відтак, база вже налічує 245 культурних об’єктів.

Скріншот: НАЗК
У НАЗК зазначили, що Російська Федерація систематично грабує та знищує культурну спадщину України, зокрема памʼятки археології та музейні цінності. Ця діяльність є інструментом її загарбницької політики ще з 2014 року. Викрадені культурні цінності переміщуються територією РФ, стають частиною виставок, приватних колекцій росіян, предметами досліджень різних інституцій.
Як факт здійснення протиправних дій (розкопки, інженерні роботи), так і самі цінності, які крадуть росіяни, використовуються у пропагандистських цілях РФ, зокрема для підживлення “русского мира”, демонструючи так звану “багату російську культуру”.
На думку НАЗК, документування, публікація і поширення фактів про такі предмети та їх незаконне походження має суттєво обмежити можливості для їх незаконного обігу. А найважливіше — допомогти повернути їх під контроль України.

Скріншот: НАЗК
У розділі “Викрадена спадщина”, окрім зображення кожного об’єкта та інформації про нього, можна також дізнатися і про обставини його крадіжки.

Скріншот: НАЗК

Скріншот: НАЗК
“Разом з культурними цінностями Росія намагається вкрасти частину нашої історії. НАЗК, бувши впевненими, що тисячі людей у світі не готові прийняти нав’язаний РФ терор, у співпраці з Регіональним центром прав людини створили інструмент, що допоможе відновити справедливість. Єдина база культурних цінностей, викрадених під час війни з українських приватних і державних колекцій дозволить кожному долучитися до цієї перемоги. Наше з вами спільне завдання – знайти кожен, вкрадений РФ маленький шматок культурної спадщини світу та повернути його”, – зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.
- Станом на 25 вересня 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України пошкоджень зазнали 835 об’єктів культурної спадщини. З них об’єктів національного значення – 118, місцевого значення – 653, щойно виявлених – 64.
- Для збереження об’єктів культурної спадщини Україна залучатиме досвід провідних світових компаній та впроваджуватиме найсучасніші технології.
- Станом на 29 вересня 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України збитків зазнали 1 702 об’єкти культурної інфраструктури.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.