Під льодом Антарктики виявили прихований ландшафт, «заморожений у часі»

Джерело: The Guardian

Учені виявили під льодом Антарктики прихований ландшафт. Пагорби та долини, порізані стародавніми річками на території розміром з Бельгію, залишаються недоторканими понад 34 мільйони років.

Британські та американські дослідники попередили, що цей ландшафт, залишався недоторканим десятки мільйонів років, але глобальне потепління, спричинене діяльністю людини, може загрожувати його оголенням .

“Це невідомий ландшафт, ніхто не бачив його”, — сказав професор Стюарт Джеймісон, гляціолог із Даремського університету та провідний автор дослідження.

Територія, що простягається на 32 000 квадратних кілометрі, колись була домом для дерев, лісів і, ймовірно, тварин. Але потім все покрилось льодом, і територія ніби “заморозилась у часі”, сказав Джеймісон.

“Що захоплююче, це те, що він ховався там на видноті”, — додав він, наголосивши, що дослідники не використовували нові дані, лише новий підхід.

За словами Джеймісона, земля під льодовиковим покривом східної Антарктики менш відома, ніж поверхня Марса.

Основний спосіб заглянути під нього полягає в тому, щоб літак під час польоту над поверхнею посилав радіохвилі в лід і аналізував відлуння. Ця техніка називається радіолуною. Але зробити це на всьому континенті – Антарктида більша за Європу – стане величезною проблемою.

Тож дослідники використовували існуючі супутникові зображення поверхні, щоб простежити долини та хребти на глибині понад 2,5 км нижче, сказав Джеймісон.

Він додав, що хвиляста поверхня льоду – це “примарне зображення”, яке м’яко накриває ці гострі риси.

У поєднанні з даними радіоехозондування виникло зображення вирізаного річкою ландшафту глибоких долин і пагорбів із гострими вершинами, схожих на деякі інші частини поверхні Землі.

Джеймісон сказав, порівнюючи ландшафт зі Сноудонією в північному Уельсі, ніби дивлячись у вікно довгомагістрального польоту і бачачи гірський регіон внизу.

Важко точно визначити, коли сонячне світло востаннє торкалося цього прихованого світу, але дослідники впевнені, що минуло щонайменше 14 мільйонів років. Водночас Джеймісон сказав, що його передчуття полягає в тому, що востаннє воно було відкрито понад 34 мільйони років тому, коли Антарктида вперше замерзла.

Деякі з дослідників раніше знайшли під антарктичним льодом озеро розміром з місто, і команда вважає, що там є інші стародавні ландшафти, які ще належить відкрити.

Автори дослідження заявили, що глобальне потепління може становити загрозу для нещодавно відкритого ландшафту.

“Зараз ми на шляху до створення атмосферних умов, подібних до тих, що панували між 14 і 34 мільйонами років тому, коли було від 3 до 7 градусів тепліше, ніж зараз”, – написали вчені в журналі Nature Communications.

Джеймісон додав, що ландшафт перебуває на відстані сотень кілометрів від краю льоду, тому будь-яке можливе виявлення буде далеким.

Той факт, що відступ льоду через минулі події потепління – такі як період пліоцену, від 3 до 4,5 мільйонів років тому – не оголив ландшафт, є приводом для надії, додав він. Але залишається незрозумілим, який переломний момент буде для негайної реакції танення, сказав він.

Дослідження було опубліковано через день після того, як вчені попередили, що танення сусіднього західно-антарктичного льодовика, ймовірно, значно прискориться в найближчі десятиліття, навіть якщо світ виконає свої амбіції щодо обмеження глобального потепління.

  • Рівень морського льоду в Антарктиді впав до рекордно низького за всю історію спостережень. Дослідники вважають, що це сталося через зміну клімату.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.