Фонд Амаль і Джорджа Клуні в Німеччині допомагає розслідувати воєнні злочини РФ
Джерело: Forbes
У жовтні 2023 року Clooney Foundation for Justice (CFJ), неурядова організація, заснована Амаль і Джорджем Клуні, подала три справи до Федеральної прокуратури Німеччини з вимогою розслідувати воєнні злочини РФ, скоєні в Україні.
З початку війни ініціатива CFJ Docket, що складається з міжнародних юристів і слідчих, збирає докази та деталізує злочини, скоєні російськими військами в Україні. Їхня робота включала численні польові дослідження в Україні, а також великий аналіз даних із відкритих джерел. Зібрані докази використано для порушення справи у Німеччині за принципом універсальної юрисдикції.
Як зазначає CFJ, усі три справи порушено проти командирів РФ вищого та середнього рівня, яких визнано ймовірними підозрюваними.
Перший випадок стосується невибіркового ракетного обстрілу, здійсненого російськими бомбардувальниками Ту-22, які влітку 2022 року випустили надзвукові ракети Х-22 по курорту в Одеській області. В результаті атаки загинуло 22 мирних жителів й 40 були важко поранені.
Друга справа стосується командування російських сухопутних військ, які незаконно затримали, катували та стратили чотирьох чоловіків у Харківській області в період з березня по вересень 2022 року. Злочини, як стверджується, були скоєні в рамках широко поширеної та систематичної схеми та становлять злочини проти людства. CJF подав справу спільно з Truth Hounds, провідною українською правозахисною організацією, яка займається документуванням жорстоких злочинів.
Третя справа стосується командирів російських підрозділів, причетних до розстрілів, тортур, сексуального насильства, грабежів та інших порушень, скоєних під час окупації в Київській області в березні 2022 року. За даними місцевої адміністрації, в результаті злочинів було вбито 177 мирних жителів, 266 будинків повністю зруйновано, пошкоджено або частково зруйновано 2400 цивільних об’єктів, у тому числі 17 шкіл і дитячих садків.
Стосовно всіх трьох справ, CGJ представляє 16 із тих, хто вижив, або сімей жертв.
“Якщо влада Німеччини визнає докази, надані проти конкретних злочинців, переконливими, вони можуть розпочати кримінальне розслідування та видати ордери на арешт підозрюваних, що дозволить їх арештувати, екстрадицію та судове переслідування. Ордери на арешт можуть бути виконані в країнах за межами Німеччини через системи Європолу та Інтерполу. МКС також може видавати ордери на арешт ключових підозрюваних. Після того, як розслідування буде відкрито, The Docket продовжить надавати додаткові докази німецьким прокурорам, координуватиме роботу з українською прокуратурою та надаватиме всю необхідну підтримку тим, хто вижив, і їхнім сім’ям, залученим до процесу”, – зазначають у CFJ.
Хоча ці три справи є першими справами, порушеними в Німеччині відповідно до принципу універсальної юрисдикції, команда Docket відкриває нові справи.
- Європол долучився до спільної слідчої групи (JIT) щодо розслідування тяжких міжнародних злочинів, скоєних росіянами на території України.
- Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні заявила в п’ятницю, 20 жовтня, що знайшла додаткові докази того, що російські війська вчиняли “невибіркові напади” та воєнні злочини в Україні, включаючи зґвалтування та депортацію дітей до Росії.
- Команда Сил територіальної оборони Збройних сил України створила документальний фільм “По той бік миру” про воєнні злочини росіян у Бучанському районі Київської області.
- Президент Євроюсту Ладислав Хамран заявив, що міжнародна група прокурорів, яка має на меті притягнути до суду вище керівництво Росії у справі про злочини агресії проти України, вже зібрала тисячі доказів.
Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.
У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.
Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.
Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.
Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.