29 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, Міжнародний день псоріазу та День відлюдника; в Україні – День автомобіліста. За церковним календарем вшановують пам’ять Анастасії Римлянки.
Всесвітній день боротьби з інсультом. Інсульт на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших захворювань в усьому світі, зокрема і в Україні. В нашій країні цей стан займає друге місце серед тяжких хвороб. Інсультом називають гостре порушення мозкового кровообігу, коли відбувається раптове припинення кровопостачання мозку. Вперше ця важлива подія була проведена 2006 року за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Міжнародний день псоріазу. Вперше захід провели 2004 року за ініціативи Міжнародної Федерації асоціацій хворих на псоріаз. Псоріаз є аутоімунним захворюванням, яке проявляється утворенням на шкірі плям, які згодом шерхнуть. Через деякий час відбувається запалення внутрішніх органів, суглобів і без лікування такий стан призводить до інвалідності.
День відлюдника. Пустельник, також самітник, затвірник, відлюдник — особа, що живе в усамітненні або вдалині від суспільства за суто релігійних переконань. У християнстві термін первинно застосовувався до християнина, який жив пустинним життям через релігійні переконання, в саме пустинне богослов’я Старого Заповіту (40 років блукань стародавніх євреїв у пустелі по виході з Єгипетського рабства, що мало довести до зміни їхніх сердець).
День автомобіліста. Свято щороку припадає на останню неділю жовтня. Воно було створене указом президента України 1993 року. Подія носить офіційний характер і присвячена всім працівникам дорожнього господарства та автомобільного транспорту.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Туреччина – День проголошення Республіки
- Камбоджа – День коронації
- США – Національний день вівсянки. Національний день кішки
- Ліберія – День молоді
Цього дня у світі:
- 312 – Костянтин Великий входить до Риму після перемоги в битві біля Мульвійського (Мульвієвого або Мільвійського, лат. Pons Mulvius, итал. Ponte Milvio) мосту. Тіло його супротивника у боротьбі за престол, Максенція, виловлюють з Тибру й обезголовлюють.
- 437 – Валентиніан III, імператор Західної Римської імперії, одружується на Ліцинії Євдоксії, доньці свого двоюрідного брата Феодосія II, імператора Східної Римської імперії в Константинополі, об’єднавши дві гілки дому Феодосія.
- 1390 – Перший задокументований в Парижі суд за чаклунство призвів до засудження і страти трьох підсудних.
- 1467 – Карл Сміливий у битві при Брустемі перемагає князя-єпископа Льєжа.
- 1591 – Папою Римським обрано Інокентія IX.
- 1618 – англійського авантюриста, письменника та придворного сера Волтера Релі обезголовили за нібито змову проти Якова I Англійського.
- 1658 – Друга Північна війна: військово-морські сили Нідерландської республіки перемагають у битві зі шведами.
- 1665 – португальські війська розгромили Королівство Конго та обезголовили короля Конго Антоніо I, також відомого як Нвіта а Нканга.
- 1675 – Лейбніц вперше використовує довге s (∫) як символ інтеграла в численні.
- 1787 – у Празі відбулося перше виконання опери Моцарта “Дон Жуан”.
- 1863 – Вісімнадцять країн зустрічаються в Женеві та погоджуються створити Міжнародний Червоний Хрест.
- 1888 – Підписано Константинопольську конвенцію, яка гарантувала вільний морський прохід через Суецький канал під час війни та миру.
- 1914 – вступ Османської імперії в Першу світову війну.
- 1918 р. – Німецький флот відкритого моря виведений з ладу через повстання моряків, що спровокує Німецьку революцію 1918–1919 рр.
- 1923 – Туреччина стає республікою після розпаду Османської імперії.
- 1929 рік – Нью-Йоркська фондова біржа зазнала краху, який буде називатися крахом 29 року або “Чорним вівторком”, поклавши край Великому бичачому ринку 1920-х років і поклавши початок Великій депресії.
- 1941 – Голокост: у Дев’ятому форті Каунаського гетто німецькі окупанти розстріляли понад 10 000 євреїв, це масове вбивство, відоме як “Велика акція”.
- 1942 – Голокост: у Сполученому Королівстві провідні священнослужителі та політичні діячі проводять публічні збори, щоб висловити обурення переслідуванням євреїв у нацистській Німеччині.
- 1944 – голландське місто Бреда звільнено 1-ю польською бронетанковою дивізією; Друга світова війна: радянська Червона армія входить до Угорщини.
- 1956 – початок Суецької кризи: ізраїльські війська вторгаються на Синайський півострів і відкидають єгипетські війська назад до Суецького каналу.
- 1957 – Прем’єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон і п’ять його міністрів отримали поранення, коли Моше Двек кинув гранату в Кнесет.
- 1964 – Об’єднана Республіка Танганьїка і Занзібар перейменована на Об’єднану Республіку Танзанія.
- 1964 – Найбільша крадіжка коштовностей; за участю дорогоцінного каменя) Зірка Індії в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку.
Яке сьогодні церковне свято:
29 жовтня в церковному календарі – день пам’яті Анастасії Римлянки. Народилася вона у III столітті в заможній родині, але рано осиротіла. Тому її виховувала жіноча громада, під наставництвом святої Софії. Дівчина змалечку вірила в Ісуса Христа, тому відкрито сповідувала свою віру. Коли дівчині було 20 років, її привели до градоначальника, який змушував її відвернутися від християнства. Але дівчина відмовилася вклонитися ідолам. За це її спочатку піддали тортурам, а потім спалили на багатті.
Прикмети:
- Вранці голосно кричать птахи до непогоди
- На березі все ще є листя — чекайте на кілька теплих днів
- Голуби голосно воркують до хорошої погоди
- Хмари пливуть низько — скоро прийде похолодання
Традиції:
- Здавна цей день вважався днем пастухів та вівчарів, тому що наші предки саме в цей період закінчували стригти овець.
- Було прийнято вирушати до церкви і молитися святій Анастасії, яка вважалася покровителькою вівчарів.
Іменини сьогодні святкують:
Мартин, Євген, Віктор, Іван, Анастасія, Мартина, Марія, Анна.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 28 жовтня.
Netflix продовжив серіал “Зовнішні мілини” на п’ятий та фінальний сезон.
За оцінками Південної Кореї, КНДР відправила до РФ понад 10 000 своїх військових, які будуть залучені до війни проти України. Значна частина з них вже у прифронтових районах, зокрема на Курщині.
Посол Північної Кореї в ООН Кім Сон заявив під час засідання Ради Безпеки, що Пхеньян прискорить розгортання своєї програми ядерної зброї, щоб “протидіяти будь-якій загрозі з боку ворожих ядерних держав”.
Під час нічної ворожої атаки по Україні силами та засобами ППО будо збито дві ракети і 48 безпілотників.
Протягом минулої доби, 4 листопада, по всій лінії фронту зафіксовано 230 бойових зіткнень.