«Прифронтове життя». Досвід зйомок документального кіно на межі фронту й тилу

Авторка – Алла Мегель

Інформаційна хвиля, викликана новим російським пропагандистським серіалом, окреслила давню проблему українського кінематографу: катастрофічний брак аудіовізуального контенту. В умовах війни, коли суспільство дуже чутливо реагує на нецільове використання кожної копійки державних грошей, складно виділити бодай їх частину на геть недешеве мистецтво – кіно. Здавалось би, найпростіше йдуть справи тільки у галузі документалістики – вона дешевша і не вимагає багатомільйонних бюджетів. Але й тут є свої складності, – вважає відома українська режисерка Марія Яремчук.

Марія працює у кіно з 2017 року і є авторкою нового напряму у вітчизняній документалістиці. Мисткиня разом зі своїм продакшеном “Сектор Правди” створює історичне дослідницьке документально-ігрове кіно. Специфіка її робіт – глибоке дослідження фактичного матеріалу й художня подача реальних фактів із життя реальних людей, які впливали на перебіг історії. Таке глибоке “занурення” передбачає роботу зі стосами архівних документів, вивчення спогадів, багатогодинні інтерв’ю з живими свідками історичних подій. Досвід зйомок історичної документалістики допоміг Марії Яремчук визначити напрямок діяльності продакшену після вторгнення – докладне покрокове документування людських історій в умовах війни для прийдешніх поколінь. Не тільки сучасники, але перш за все нащадки мусять мати достатньо історичного матеріалу для формування власного погляду на перебіг подій, їх причини і наслідки.

Результатами вибору стали проєкти “Сектора Прави” у співробітництві з ГО “ВГО “Рушійна Сила” https://www.youtube.com/channel/UCxq7kccN25jcqyOuakjvnYQ:

  • Цикл документальних нарисів “Зранені війною” – добірка короткометражних фільмів про мешканців звільненої від окупантів Київщини та їх втрати;
  • Фільм-портрет “Барс. Незакінчена справа” – стрічка про Народного героя України Валерія Красняна – друга Барса, який захищав Україну від загарбників з 2014 року і загинув у боротьбі за нашу свободу у 2022-му.

І новий проєкт Марії Яремчук та її команди – двосерійний фільм “Прифронтове життя”, що вийшов у прокат в листопаді 2023 року. Картина розповідає про сьогоднішнє життя громад на Запоріжжі – Кушугумської, Комишуваської, Широківської, Чернігівської та Федорівської. 

Дилогію “Прифронтове життя” представлено на стрімінговій платформі Київстар ТБ https://tv.kyivstar.ua/ua/movie/653fb5be5754b2b6240cc96e, де її можна переглянути безкоштовно.

В обох серіях циклу висвітлено основні проблеми громад регіону, пов’язані із війною: 

– їх прифронтове положення визначає фізичне існування: постійні обстріли, руйнування, гуманітарна криза через відсутність найнеобхіднішого;

 – тимчасова окупація спричинила трагедії людей, створила небачені гуманітарні виклики; 

– робота із ВПО, збільшення чисельності населення, волонтерство (для громад, які знаходяться на другій лінії фронту) стали першочерговими задачами.

Здолавши непростий квест офіційних дозволів і погоджень (не секрет, що іноземним журналістам та кінематографістам потрапити на прифронтові території значно легше, ніж нашим), команда Марії відвідала села цих громад і записала низку інтерв’ю. У Запоріжжі поспілкувалися із місцевими волонтерами та представниками і представницями Чернігівської та Федорівської громад, які зараз окуповані. 

Цільовою аудиторією проєкту стали звичайні люди різних верств – молодь і пенсіонери, керівники і робітники-аграрії, люди з інвалідністю й переселенці з тимчасово окупованих земель. Режисерка намагалась створити епічне полотно життя звичайних людей на межі двох світів – фронту й тилу. Обидві серії картини розраховані на найширшу глядацьку аудиторію, оскільки розширюють досвід війни кожного з нас, доповнюючи його фактами та емоціями з життя цивільних людей, безпосередньо дотичних до війни. Цінність цього матеріалу – не тільки в передачі важливих для історії фактів, але й те, що разом із ними передано глибокі емоційні переживання. Саме цей емоційний нерв робить епічний документальний матеріал живим, дієвим, зрозумілим глядачеві. На хвилі емоцій глядач глибше усвідомлює головну ідею фільму: найбільша цінність нашого народу на грані життя і смерті – єдність. Єдність українського суспільства – це головний фактор нашого успішного опору окупантам і запорука майбутньої перемоги.

“Слоган “Історії української єдності”, який найкраще ілюструє головну ідею циклу “Прифронтове життя”, творча команда проєкту сформулювала вже в процесі роботи над матеріалом. Всі герої і героїні, із якими ми працювали у кадрі та поза кадром, незважаючи на те, що самі перебували у складних життєвих обставинах, не складали рук, а продовжували працювати, діяти, робили все, щоб допомогти іншим. І це якнайкраще характеризує українців як націю, яка протистоїть агресору”, – розповідає Марія Яремчук.

“Фільм спонукає переглянути своє життя, проаналізувати свої дії в контексті нових обставин війни і докладати більше зусиль, праці, коштів для перемоги. Прості люди у кадрі вселяють в тебе віру, що твоя маленька праця, твій скромний донат – важливі. І тут грає роль не те, скільки ти зробив, чи пожертвував, а швидше те, скільки ти віддав від того, що міг. Якщо 10 відсотків віддавати, – то мало для перемоги. Але якщо, як люди у фільмі, віддавати більше – то перемога буде неодмінно”, – доповнюють режисерку вдячні глядачі її фільму. 

Покази дилогії “Прифронтове життя” відбулись спочатку в Чернівцях, Тернополі, Вишнівці та Львові, а потім – у Запоріжжі. Задум показати фільм спочатку в містах Заходу України був не випадковим. Після переглядів західною аудиторією обговорення стрічки продовжувалось більше години. Люди висловлювали свою підтримку прифронтовим громадам Запоріжжя, розповідали про свій внесок у майбутню перемогу. Тому на показ у Запоріжжі Марія Яремчук приїхала не тільки з готовою картиною про тих людей, що прийшли у глядацьку залу, а й із відгуками, враженнями, побажаннями і привітаннями глядачів із відносно спокійних регіонів своїм землякам-українцям прифронтових громад. Це були ті щирі привіти, слова підтримки і вдячності, яких часом так не вистачає людям, що живуть на лезі війни – на території, яку ворог постійно атакує.

“Найскладніше в цьому проєкті, – ділиться мисткиня, – для мене було залишатись режисеркою. Зазвичай, на знімальному майданчику я досить вимоглива й навіть часом сувора. Але тут якось швидко долалась межа, і ти раптом відчувала, що почуття твоїх героїв так зачепили, що ти сприймаєш людей у кадрі як рідних. Це підтвердив і показ у Запоріжжі. Люди, яких ми знімали, прийшли на прем’єру, як свої. Не просто – люди з чергової роботи, а як члени команди, рідні”.

Глядачі не стримували сліз. Воєнний досвід цивільних, переданий режисеркою в стилі жорсткого реалізму, потрапляє в резонанс із персональними переживаннями глядацької аудиторії. І цей симбіоз досвіду тилу й прифронтових громад, як не дивно, не містить нічого схожого на “втому від війни” чи “тил забув про фронт” – меседжі, які так наполегливо намагається просунути в наше інформаційне поле ворожа пропаганда.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.