Українські журналісти зустрілися з послами G7 на тлі занепокоєння щодо свободи ЗМІ
Джерело: The Kyiv Independent
Відомі українські журналісти зустрілись з послами країн G7 на тлі стурбованості щодо зниження свободи преси в Україні.
На зустрічі українські журналісти повідомили про систематичний тиск після серії кампаній дискредитації незалежних журналістів, які часто підтримувалися анонімними провладними Telegram-каналами.
Українські та міжнародні ЗМІ закликали Київ встановити винних і притягнути їх до відповідальності.
Останні два випадки щодо журналістів стосувалися візиту додому до Юрія Ніколова, який розкрив порушення у закупівлях Міноборони під час його попереднього керівництва та прихованого стеження за редакцією розслідувального видання Bihus.Info.
“Свобода ЗМІ є фундаментальною запорукою успішної демократії”, — написала група в X після зустрічі.
На зустрічі були присутні журналісти: головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко, керівник Bihus.Info Денис Бігус, Юрій Ніколов, який є співзасновником медіа-розслідувального проєкту “Наші гроші”, Андрій Боборикін, виконавчий директор найбільшої в Україні компанії. ЗМІ “Українська правда”, а також головні редактори “Європейської правди”, “Нового голосу” та “Детектор медіа” — Сергій Сидоренко, Віталій Сич та Наталія Лигачова.
Серед присутніх також були голова правління Суспільного мовника Микола Чернотицький, керівник інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” Олександр Мартиненко, заступниця голови державного ЗМІ Марина Сингаївська, політолог Віталій Портников, директора Інституту масової інформації Оксана Романюк.
“Ми цінуємо ці зусилля послів G7 дізнатися більше про виклики та загрози, з якими стикаються українські журналісти, тим більше, що останнім часом ці загрози посилилися. Це була одна з найбільш відкритих розмов про стан свободи ЗМІ в Україні за останній час”, – зазначила Руденко.
Ніколов на зустрічі розповів , що принаймні двоє чоловіків підійшли до його квартири 14 січня, агресивно стукаючи дверима та словесно нападаючи на нього.
Невдовзі після ситуації з Ніколовим, новий скандал виник навколо видання Bihus.Info. Невідомий сайт “Народна правда”, який видавався за новинну організацію, опублікував записи камер і приватних розмов співробітників Bihus.Info, на яких вони зафіксували купівлю та вживання наркотиків під час приватної новорічної вечірки.
Згодом у розслідуванні повідомили, що невідомі встановили приховані камери в комплексі, де проходила вечірка, а редакцію Bihus.Info прослуховували близько року.
Президент Володимир Зеленський прокоментував напади, заявивши, що “будь-який тиск на журналістів є неприпустимим”. За двома фактами правоохоронці відкрили кримінальне провадження як перешкоджання журналістській діяльності.
26 січня Ніколов заявив , що поліція поки не затримала чоловіків, яких раніше встановлювали як тих, хто залякував журналіста.
- Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус розповів деталі спецоперації зі стеження за його командою та журналістами.
- Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко заявив про ризик повернення практик 2010-2013 років стосовно ситуації з переслідування представників медіа та бізнесу з боку держави.
Прем’єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що Саломе Зурабішвілі доведеться залишити свою посаду 29 грудня — у день, коли, згідно з Конституцією, закінчується термін її повноважень. Він зазначив, що йому цікаво, чому вона віддасть перевагу “продовжить жити — за ґратами чи на волі”.
На сайті українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка представили покроковий рецепт традиційної куті з родзинками та маком.
Обраний президент США у своїй передвиборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російсько-українській війні. Responsible Statecraft припускає, що може розглянути нестандартні підходи, а саме використання арктичних питань для переговорів із Росією.
Під час виступу з нагоди Дня дипломата Президент України наголосив на ключових завданнях для української дипломатії у наступному році, зокрема, на досягненні справедливого миру та подальшому зміцненні міжнародної підтримки України.
Президент Володимир Зеленський нагадав, що українська енергетика вже третій рік є мішенню для Росії. І щоразу працівники галузі роблять усе можливе, щоб повернути світло в міста й села.