Українські журналісти зустрілися з послами G7 на тлі занепокоєння щодо свободи ЗМІ
Джерело: The Kyiv Independent
Відомі українські журналісти зустрілись з послами країн G7 на тлі стурбованості щодо зниження свободи преси в Україні.
На зустрічі українські журналісти повідомили про систематичний тиск після серії кампаній дискредитації незалежних журналістів, які часто підтримувалися анонімними провладними Telegram-каналами.
Українські та міжнародні ЗМІ закликали Київ встановити винних і притягнути їх до відповідальності.
Останні два випадки щодо журналістів стосувалися візиту додому до Юрія Ніколова, який розкрив порушення у закупівлях Міноборони під час його попереднього керівництва та прихованого стеження за редакцією розслідувального видання Bihus.Info.
“Свобода ЗМІ є фундаментальною запорукою успішної демократії”, — написала група в X після зустрічі.
На зустрічі були присутні журналісти: головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко, керівник Bihus.Info Денис Бігус, Юрій Ніколов, який є співзасновником медіа-розслідувального проєкту “Наші гроші”, Андрій Боборикін, виконавчий директор найбільшої в Україні компанії. ЗМІ “Українська правда”, а також головні редактори “Європейської правди”, “Нового голосу” та “Детектор медіа” — Сергій Сидоренко, Віталій Сич та Наталія Лигачова.
Серед присутніх також були голова правління Суспільного мовника Микола Чернотицький, керівник інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” Олександр Мартиненко, заступниця голови державного ЗМІ Марина Сингаївська, політолог Віталій Портников, директора Інституту масової інформації Оксана Романюк.
“Ми цінуємо ці зусилля послів G7 дізнатися більше про виклики та загрози, з якими стикаються українські журналісти, тим більше, що останнім часом ці загрози посилилися. Це була одна з найбільш відкритих розмов про стан свободи ЗМІ в Україні за останній час”, – зазначила Руденко.
Ніколов на зустрічі розповів , що принаймні двоє чоловіків підійшли до його квартири 14 січня, агресивно стукаючи дверима та словесно нападаючи на нього.
Невдовзі після ситуації з Ніколовим, новий скандал виник навколо видання Bihus.Info. Невідомий сайт “Народна правда”, який видавався за новинну організацію, опублікував записи камер і приватних розмов співробітників Bihus.Info, на яких вони зафіксували купівлю та вживання наркотиків під час приватної новорічної вечірки.
Згодом у розслідуванні повідомили, що невідомі встановили приховані камери в комплексі, де проходила вечірка, а редакцію Bihus.Info прослуховували близько року.
Президент Володимир Зеленський прокоментував напади, заявивши, що “будь-який тиск на журналістів є неприпустимим”. За двома фактами правоохоронці відкрили кримінальне провадження як перешкоджання журналістській діяльності.
26 січня Ніколов заявив , що поліція поки не затримала чоловіків, яких раніше встановлювали як тих, хто залякував журналіста.
- Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус розповів деталі спецоперації зі стеження за його командою та журналістами.
- Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко заявив про ризик повернення практик 2010-2013 років стосовно ситуації з переслідування представників медіа та бізнесу з боку держави.
Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.
Якщо ви думаєте, що всякий цукор однаково шкідливий, нова наукова робота може змінити цю думку. Дослідники з’ясували: солодкі напої підвищують ризик розвитку діабету 2 типу значно більше, ніж солодощі чи десерти.
Президент США Дональд Трамп оголосив, що переговори з Китаєм щодо угоди про майбутнє TikTok розпочнуться вже найближчого понеділка або вівторка. За його словами, сторони «практично» досягли згоди щодо умов продажу американських активів популярного додатка.
На південь від німецького міста Галле, біля доісторичного озера, археологи виявили сліди систематичного добування тваринного жиру – масштабного процесу, яким, імовірно, керували неандертальці ще 125 тисяч років тому. Вчені охрестили знахідку “жировою фабрикою”, адже мова йде не про випадкову обробку туш, а про добре організовану роботу з видобутку жиру з кісток.
На початку 2025 року BlackRock Inc. припинила пошук інвесторів для підтримки багатомільярдного фонду відновлення України. Це сталось після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США різкої зміни ставлення Білого дому до України.