Алкоголь підвищує ризик розвитку щонайменше семи видів раку
Джерело: Time
Генеральний хірург США Вівек Мурті попередив про підвищений ризик раку через алкоголь. Інший федеральний звіт зазначив, що понад дев’ять напоїв на тиждень збільшує ймовірність смерті через зв’язок алкоголю з цілою низкою проблем зі здоров’ям.
Після вживання алкоголю ферменти в організмі починають метаболізувати етанол. Основна частина цього процесу відбувається в печінці, утворюючи токсичні побічні продукти.
Етанол розпадається на токсичний побічний продукт — ацетальдегід, що і спричиняє проблеми, зазначає доктор Іден Бернштейн, доцент Медичної школи Університету Колорадо.
“Якби я хотів вказати на одну шкідливу для організму дію алкоголю, то вона б стосувалася вироблення ацетальдегіду”, – зазначив Бернштейн.
Ацетальдегід є токсичним для багатьох тканин, зокрема печінки, підшлункової залози, мозку та ДНК. Його вплив може спричинити пошкодження ДНК та мутації, що ведуть до раку, пояснює доктор Бернштейн.
Шкода від ацетальдегіду залежить від кількості спожитого алкоголю, генетичних факторів та інших ризиків. Люди, які часто п’ють, піддаються більшому впливу ацетальдегіду. Навіть двоє людей з однаковим споживанням алкоголю можуть постраждати по-різному через різну ефективність ферментів, що розщеплюють ацетальдегід. Якщо до цього додаються інші шкідливі звички, наприклад, куріння, шкода посилюється.
Алкоголь викликає запалення
Вживання алкоголю спричиняє запалення в організмі, викликаючи окислювальний стрес — дисбаланс молекул, що й призводить до запалення. Алкоголь також пошкоджує мікробіому в роті, кишечнику та шлунку, сприяючи розмноженню шкідливих бактерій. Крім того, він може пошкоджувати клітини кишечника, дозволяючи патогенним мікроорганізмам потрапляти в кровотік, що викликає імунні реакції та запалення.
Запалення може стати серйозною загрозою для здоров’я. Докторка Сара Вейкман пояснює: “Запалення може бути справжнім ворогом. З часом воно може призвести до змін у тканинах, які можуть збільшити ризик розвитку раку” та інших захворювань, таких як цироз — рубцювання печінки. У людей, які вживають великий обсяг алкоголю, процеси метаболізму та запалення можуть сприяти серйозним пошкодженням мозку, зокрема його зменшенню або розвитку алкоголем викликаної деменції.
Вживання алкоголю може впливати на гормональний фон
Алкоголь може впливати на гормональний фон, зокрема змінюючи метаболізм естрогену в організмі, що веде до підвищення його рівня. Це може збільшити ризик розвитку естроген-залежного раку молочної залози. Рак, пов’язаний з алкоголем, найчастіше виникає в тих органах, які безпосередньо контактують з ним, таких як рот, горло та шлунок. Однак, як зазначає Вейкман, існує також “унікальний взаємозв’язок між ризиком раку молочної залози та вживанням алкоголю”.
Алкоголь спричиняє травми
Алкоголь має не тільки складний ефект на організм, але й безпосередньо впливає на здоров’я через нещасні випадки, такі як падіння, аварії та інші травми. Як зазначає Вільям Керр, науковий директор Групи з дослідження алкоголю в Інституті громадського здоров’я в Каліфорнії: “Інтоксикація має прямий вплив на здоров’я через те, що люди падають, розбивають машини та потрапляють у всілякі інші нещасні випадки”. За даними, в США понад 30% смертей, пов’язаних з алкоголем, у 2020-2021 роках були спричинені гострими проблемами, такими як нещасні випадки та травми.
Вплив алкоголю на серце
Довгий час вважалося, що помірне споживання алкоголю, наприклад, келих червоного вина на ніч, корисне для здоров’я серця, і деякі дослідження підтверджують це. Однак у звіті Національних академій наук, інженерії та медицини, опублікованому в грудні 2024 року, зроблено висновок з “помірною впевненістю”, що помірне вживання алкоголю пов’язане з меншим ризиком смерті від різних причин, включаючи серцево-судинні захворювання, порівняно з людьми, які не вживають алкоголю. Водночас було зазначено, що помірне споживання алкоголю може збільшувати ризик розвитку деяких видів раку.
Багато сучасних дослідників вважають, що старі дослідження помилково перебільшили користь алкоголю для серцево-судинної системи. У нових дослідженнях переваги алкоголю для здоров’я зникають.
Надмірне вживання алкоголю пов’язане з високим тиском, порушенням ритму та серцевою недостатністю. Вейкман зазначає, що хоча вчені ще досліджують зв’язок між алкоголем і здоров’ям серця, з огляду на всі ризики, “вживання алкоголю не сприяє зміцненню здоров’я. Ніхто не повинен обманювати себе, думаючи, що він починає пити заради свого здоров’я”.
- Авіакомпанія Ryanair закликала країни ЄС встановити обмеження на два алкогольні напої в аеропортах. Компанія заявила, що це допоможе пасажирам не напиватися перед посадкою в літак і поводитися адекватно.
- Нове дослідження, проведене в Лодзинському медичному університеті в Польщі, показало, що люди з довшим підмізинним пальцем порівняно з вказівним, мають більшу схильність до вживання алкоголю.
25 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль зауважив, що наразі уряд продовжує реформу МСЕК, тоді як усі залучені міністерства та відомства злагоджено співпрацюють і реалізують поставлені завдання.
Російські війська 25 березня обстріляли Куртівку Донецької області. Внаслідок ймовірного удару ФАБом загинули 36-річна жінка зі своєю 3-річною дитиною.
У РФ опублікували офіційний список російських та українських об’єктів, котрі не можна обстрілювати впродовж 30-денного перемир’я відповідно до домовленостей, досягнутих у Саудівській Аравії.
Сили оборони ліквідували на війні російського спортсмена-паралімпійця Олександра Работницького, срібного призера Паралімпійських ігор 2020 року в Токіо. Окупант пішов на фронт добровольцем.
Заступник начальника ГУР МО України генерал-майор Вадим Скібіцький розповів, що РФ розробила прогноз воєнних конфліктів до 2045 року, в якому передбачила 15 можливих сценаріїв. Війну проти України Кремль планує завершити до 2026 року, оскільки затяжна боротьба завадить йому конкурувати зі США та Китаєм.