Блокада кордону польськими фермерами вдарила по імпорту, а не експорту – НБУ

Джерело: Національний банк України

Найбільших втрат через блокаду кордону польськими фермерами зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну.

Зазначається, що після повномасштабного російського вторгнення Польща стала найбільшим торговельним партнером України з огляду на географічну та культурну близькість.

Зокрема через недоступність морських шляхів українським експортерам довелося переорієнтуватися на наземні шляхи європейськими кордонами, насамперед через Польщу.

У зв’язку з цим, в 2022 році на Польщу припало майже 15% експорту товарів з України. Найсуттєвіше збільшилися обсяги постачань продовольчих товарів, зокрема зернових (насамперед пшениці).

Українські експортні ціни були нижчими за польські, що відповідно позначилося й на внутрішньому ринку Польщі. Водночас ціни на пшеницю змінювалися й на світовому ринку.

На початку повномасштабного вторгнення Росії світові ціни різко зросли, сягнувши свого піку в червні 2022 року. Проте надалі вони знизилися на 25–30% через нарощування експорту Росією та високі врожаї в США.

“Наслідком цих процесів стало посилення конкуренції між українськими та польськими товарами на європейському ринку, що мало відчутний вплив на україно-польські торговельні відносини. Спочатку окремі країни ЄС запровадили обмеження на імпорт деяких продуктів з України, а пізніше – польські фермери та автоперевізники заблокували кордони”, – йдеться в матеріалі.

Як зауважили в НБУ, найбільших втрат через блокаду зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну. Прямі втрати імпорту товарів у перший місяць блокади становили 500 млн дол. США, експорту – 160 млн дол. США.

Надалі їх вдалося частково компенсувати: втрати імпорту – збільшенням постачань іншими шляхами, а експорту – запуском та нарощуванням потужностей нового морського коридору.

“Завдяки повноцінній роботі нового морського коридору Україна зможе не лише компенсувати втрати від блокади кордонів і запровадження ліцензування зерна, а й повернутися на традиційний іноземний ринок”, – пояснили в НБУ.

Такі тенденції вже спостерігаються. Відтак, протягом останніх місяців українське продовольство повертається на ринки Азії та Африки, а металургійна продукція – на ринки Азії та Америки.

НБУ припустив, що блокада кордонів припиниться в ІІ кварталі 2024 року та не призведе до значних втрат експортерів.

Негативний вплив на діяльність підприємств-імпортерів також не буде тривалим і компенсується завдяки використанню запасів та певному надолуженню постачань у наступні періоди.

  • У квітні Україна експортувала рекордний обсяг продукції: експорт становив понад 13 млн тонн, перевершивши показники лютого 2022 року, повідомила перший віце-прем’єр-міністр та міністр економіки Юлія Свириденко, уточнивши, що у грошовому еквіваленті експорт досяг 3,3 млрд доларів.

З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.

 Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.

2 липня внаслідок вибуху поблизу Житомира загинули щонайменше дві особи. Глава Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко повідомив деталі інциденту, зазначивши, що у населеному пункті десятки знищених будівель та багато постраждалих, зокрема діти.

1 липня журналіста Максима Коцюбинського доправили до відділку поліції в Києві вже після того, як він відзняв матеріал про те, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, котру не вказала у декларації.

У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.