До України повернули «Скіфське золото»

Джерело: Національний музей історії України

До України повернули артефакти з чотирьох музеїв Криму, які знаходилися на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Їх повернули після майже десяти років судових процесів у Нідерландах.

Експонати зберігатимуться в Національному музеї історії України до деокупації Криму. Зараз фахівці обстежують стан 565 предметів, серед яких – античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки. Експонатам приблизно дві тисячі років.

“Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що, зі свого боку, музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити”, – сказав генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

На початку 2014 року колекцію “скіфського золота” з Києва відправили на виставку в Амстердамі в археологічний музей Алларда Пірсона. Проте після російської окупації виникло питання про те, кому повертати колекцію загальною страховою вартістю 10 млн доларів.

Росія заявила свої права на частину колекції, а Україна зазначила, що їх не можна повернути на окуповану та непідконтрольну територію. У 2016 році Окружний адміністративний суд Амстердама визнав права України на колекцію, постановивши передати її до Києва.

  • 9 червня стало відомо, після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки “Крим – золотий острів у Чорному морі”, орієнтовна вартість яких складає 10 млн євро.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 18 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 138 бойових зіткнень.

Служба безпеки задокументувала нові злочини екскомандувача Східного військового округу збройних сил РФ генерал-полковника Олександра Чайко.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації УПЦ Московського патріархату.